DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

To był jeden z ważniejszych dni w historii naszej Ojczyzny. Dziś „Święto Chrztu Polski”

To był jeden z ważniejszych dni w historii naszej Ojczyzny. Dziś „Święto Chrztu Polski”
Jan Matejko [Public domain], via Wikimedia Commons

Na mocy ustawy przyjętej przez Sejm w 2019 roku, 14 kwietnia obchodzimy „Święto Chrztu Polski”. To jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości.

 

14 kwietnia obchodzimy „Święto Chrztu Polski”. - Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego, z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości – przypomina poseł Jan Klawiter.

 

Jak wskazuje parlamentarzysta, święto jest młode, bo obchodzimy je w Polsce dopiero po raz drugi. Dlatego też nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez społeczeństwo polskie. Stąd ważne jest propagowanie tego święta i mówienie o znaczeniu Chrztu dla naszej Ojczyzny na przestrzeni dziejów, zarówno w wymiarze religijnym, narodowym, jak i osobistym.

 

Poseł zachęca, by w tym dniu sięgnąć do materiałów mówiących o Chrzcie Polski, a także zaznaczyć ten dzień poprzez wywieszenie flagi państwowej.

 

MA

Czytaj także:
DATA: 2020-04-14 09:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a teraz co nam zgotowano w tym roku w Polsce? Jako przyklad nienawisci bo nie inaczej w Boleslawcu przy ul Lukasiewicza w jeden dzien przed swietami katolickimi wladze wyciely w parku wszystkie lawki by czasem mieszkaniec przechodzien nie mogl chwile odpoczac gdyby przechodzil w poblizu kilku drzew KTO tak nienawidzi Polakow?
5 miesięcy temu / olek
 
@Ryś, i to najlepiej oddaje, że tzw. chrzest Polski był decyzją polityczną Mieszka, nie zaś wyznaniową. Abstrahując od pewnych różnic teologicznych i estetyki budowli, rytów, ornatów czy sztuki, nie różniły się one przecież niczym. Choć mam podejrzenie, że gdyby szło tylko o teologię i estetykę, to po dziś dzień byśmy uczestniczyli we mszach w starocerkiewnosłowiańskim. Tak czy siak chrześcijaństwo było już na polskich ziemiach przed tzw. chrztem Polski dowód namacalny: kaplica w Ostrowie Lednickim, skądinąd zdobiona pięknie lapis lazuli, co wskazuje na to, że Mieszko nie był wcale lokalnym władcą-watażką, więc żadnego nowego otwarcia nie było; chyba że mówimy o podporządkowaniu się innemu niż dotychczasowemu patrjarsze.
5 miesięcy temu / wrocławiak
 
@TZ Np., w liście biskupa krakowskiego Mateusza skierowanym do św. Bernarda z Clairvaux jest mowa o trzech odmienncyh wyznaniach chrześcijańskich w Polsce: rzymsko-katolickim, wschodnim i tutejszym. List powstał prawdopodobnie w 1147 r.
5 miesięcy temu / Ryś
 
Ok, to jest oficjalna data przyjęcia chrztu z Rzymu. W rzeczywistości chrześcijaństwo wkroczyło na ziemie polskie ok. 100 lat wcześniej, z południa, w obrządku wschodnim. I rozprzestrzeniało się z dużym powodzeniem. Wielka szkoda, że ani polski Kościół, ani władze państwowe, ani nawet historycy o tym fakcie nie pamiętają.
5 miesięcy temu / TZ.
 
Święto Chrztu Polski przy zamkniętych dla wiernych kościołach. Diabeł tarza się ze śmiechu.
5 miesięcy temu / Ruben
 
"Jeden z ważniejszych dni". Chyba najważniejszy? Żadne państwo pogańskie się nie ostało, jak i ludy "ochrzczone" przez Niemców. Być może dla Mieszka był to ruch polityczny, ale dla nas zbawienny pod każdym względem.
5 miesięcy temu / Wojtek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.