DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

TK orzekł w sprawie łódzkiego drukarza. Mógł odmówić usługi fundacji LGBT

TK orzekł w sprawie łódzkiego drukarza. Mógł odmówić usługi fundacji LGBT
fot. pixabay

Trybunał Konstytucyjny uznał przepis Kodeksu wykroczeń o karaniu za odmowę wykonania usługi bez podania uzasadnionej przyczyny za „niekonstytucyjny”. W 2017 roku sąd w Łodzi na podstawie tego zapisu uznał za winnego drukarza, który ze względu na swoje przekonania odmówił wykonania zlecenia na zamówienie organizacji LGBT.

 

Przepis Kodeksu wykroczeń, jakim zajął się TK przewiduje, że „kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny”. Orzekający w pięcioosobowym składzie Trybunał, któremu przewodził sędzia Andrzej Zielonacki, uznał za niekonstytucyjną część: „albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany”.

 

Wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego skierował w 2017 r. prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, niekonstytucyjne jest rozumienie tej regulacji w taki sposób, że "zasady wiary i sumienie nie są uzasadnioną przyczyną odmowy świadczenia usługi". Trybunał tłumacząc swoją obecną decyzję argumentował, że pojęcie wolności sumienia i religii składa się nie tylko na umożliwienie przyjęcia danego światopoglądu, ale też postępowanie w zgodzie z tymi zasadami.

 

Problem prawny wyniknął na podstawie sprawy Adama J., pracownika jednej z łódzkich drukarni, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT. Drukarz odmowę wykonania usługi tłumaczył swymi przekonaniami. Sąd w 2017 r. prawomocnie uznał go za winnego wykroczenia, ale jednocześnie odstąpił od wymierzenia mu kary. Zdaniem sądu, obwiniony drukarz nie miał uzasadnionych przyczyn do odmówienia wykonania usługi w tym przypadku.

 

Źródło: polsatnews.pl
PR


DATA: 2019-06-26 15:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak dla mnie to jest chore żeby jakakolwiek ustawa uznawała za przestępstwo takie coś. To jest wolność i sprawa przedsiębiorcy komu będzie świadczył usługi a komu nie. To jego firma. Jeśli on nie wydrukuje plakatów to zleceniodawca tez ma wolność i może iść do innej drukarni...
ponad 1 rok temu / Czlowiek
 
A co z "pobiera wyższą zapłatę od obowiązującej"? 1. Czyli kto ustala cenę? 2. A jak sprzedam chleb za 500 zł lub wycenię remont na 100 000 to co? Popełniam wykroczenie?
ponad 1 rok temu / trooper
 
@Monkis, mysle ze za przezegnanie sie w pracy np. przed jedzeniem nic Ci nie grozi. Odwagi. A o 500+ jako pobozny katolik tez nie mam nic dobrego do powiedzenia. Komuna i rozdawnictwo cudzego mialo sie skonczyc w 1989... - pamietaj o siodmym przykazaniu.
ponad 1 rok temu / Doktorek
 
@Poprawność - dlatego szkoly powinne byc prywatne a podatki odpowiednio obnizone. Wtedy kazdy rodzic posle dziecko to takiej szkoly jaka mu pasuje i na pewno powstana tez szkoly dla gejow oraz np. poboznych muzulmanow ktorzy gejow nie toleruja. Mam nadzieje ze jako nauczyciel czy zwykly obywatel walczysz o takie wlasnie sprawiedliwe rozwiazanie np. odpowiednio glosujac w wyborach powszechnych.
ponad 1 rok temu / Anglia
 
Miłe zaskoczenie.
ponad 1 rok temu / Piotr K.
 
Droga @ Karolino. Póki co to wy korzystacie z usług Chrześcijańskich usługodawców, to wy chcecie wejść do katolickich szkół my się do was nie pchamy, gdyż mamy własne wystarczająco rozległe zaplecze wszelkich usług i nauczania. Może zamiast wciąż wchodzić i próbować dostać na sposób komuszy tego co nie macie podkasacie rękawy i zaczniecie pracować zamiast włóczyć się po nagich paradach, prowokować. Wy już chyba do końca waszego istnienia będziecie żerować na tych co mają z pracy.
ponad 1 rok temu / banita
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.