DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Theodore McCarrick usunięty ze stanu kapłańskiego

Theodore McCarrick usunięty ze stanu kapłańskiego
THEODORE MCCARRICK fot. REUTERS/Alessandro Bianchi /Forum

Kongregacja Nauki Wiary orzekła karę wydalenia ze stanu duchownego 88- letniego abp. Theodore’a Edgara McCarricka, emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu.

 

Theodore McCarrick był jednym z głównych antybohaterów listów abpa Carla Marii Vigano. Były nuncjusz apostolski w USA opowiedział w nich o pedofilskich i homoseksualnych aktach, jakich przez lata dopuszczał się McCarrick. Co gorsza miały być one znane niektórym hierarchom z papieżem Franciszkiem włącznie. Mimo tego przez lata nic nie zrobiono z niemoralnym duchownym i – co więcej – proszono go o rady.

 

Jak podaje komunikat tej dykasterii 11 stycznia Kongres Kongregacji Nauki Wiary, po zakończeniu procesu karnego, wydał dekret stwierdzający, że Theodore Edgar McCarrick, emerytowany arcybiskup Waszyngtonu, będąc duchownym jest winnym następujących przestępstw: solicytacji w sakramencie spowiedzi oraz grzechów przeciwko szóstemu przykazaniu z małoletnimi i dorosłymi, z czynnikiem obciążającym wykorzystywania władzy. Kongres nałożył na niego karę wydalenia ze stanu duchownego.

 

W dniu 13 lutego 2019 r. Sesja Zwyczajna (Feria IV) Kongregacji Nauki Wiary rozważyła odwołanie od tej decyzji. Po przeanalizowaniu argumentów Sesja zwyczajna potwierdziła dekret Kongresu. Decyzja ta została doręczona Theodore'owi McCarrickowi w dniu 15 lutego 2019 r. Ojciec Święty uznał definitywny charakter tej decyzji podjętej zgodnie z prawem, czyniąc ją res iudicata (tj. nie przyznając prawa do dalszego odwołania).

 

28 lipca ub.r. Ojciec Święty przyjął rezygnację 87-leniego wówczas abp. Theodore'a McCarricka z członkostwa w Kolegium Kardynalskim. Jednocześnie nałożył na niego suspensę ad divinis i nakazał mu prowadzenie życia modlitwy i pokuty w odosobnieniu aż do zakończenia procesu kanonicznego. Wcześniej papież polecił byłemu kardynałowi, by nie wykonywał publicznie posługi kapłańskiej.

 

KAI

TK


DATA: 2019-02-16 20:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Lepiej dla niego, aby za życia otrzymał sprawiedliwą karę. Albowiem kara czyśćcowa po śmierci będzie straszliwa.
4 miesiące temu / aaa
 
A co z postępowaniem cywilnym-prokuratorskim dla przestępcy. Jeśli był znany i POWAŻANY bo proszono go o RADY to Watykan powinien go zaprosić na Konferencję w sprawie nadużyć seksualnych przez duchowieństwo, która ma podobno debatować o problemie pod koniec lutego 2019. Bogata wiedza McCarricka o nadużyciach w Kościele mogłaby stanowić świadectwo na rzecz NIEPRAWIDŁOWOŚCI. Nadto informacja o konieczności powołania przez Watykan MOBILNYCH zespołów ekspertów w walce z nadużyciami seksualnymi w różnych krajach sprawia wrażenie, że problem będzie zjawiskiem stałym o tendencji zwyżkowej i NIE zostanie jednoznacznie rozwiązany. Pozostaje jeszcze pytanie dlaczego takie debaty i konferencje w ogóle mają miejsce (bo są ZGORSZENIEM dla wiernych) skoro każde PRZESTĘPSTWO winno być badane przez Prokuraturę i Sąd. Oceny i postępowania wewnątrz kościelne nie niosą za sobą cywilnych skutków prawnych i sankcji karnych. Jak wynika z przepisów obywatele są równi wobec prawa.
4 miesiące temu / iskierka
 
I pójdzie do domu emeryta bo już nadszedł czas..co miał zrobić to zrobił
4 miesiące temu / Teresa
 
Za długo szkodził Kościołowi swoimi ekscesami. Dziwne, że za pedofilię nie wylądował za kratami. Oby więcej takich decyzji, bo tolerowanie we wspólnocie kapłanów pedofilów czy gejów jest nie do zaakceptowania.
4 miesiące temu / Michu.
 
cóż teraz to raczej nieszkodliwy szkodnik ze względu na wiek....
4 miesiące temu / anna
 
Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Zlikwidowanie jednego wrzoda nie uzdrowi ropiejących ran na całym ciele. Jedynym ratunkiem jest gruntowne leczenie przyczyny tej gangreny bo likwidowanie skutków nie wiele daje a choroba się pogłębia i wnet będzie albo już jest nie uleczalna i tylko interwencja gniewu Bożego może położyć kres temu.
4 miesiące temu / Daro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66194"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.