11 września 2018

„Tęczowy orzeł” na homoparadzie w Katowicach. Czy prokuratura znowu zbagatelizuje problem?

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

„Tęczowy orzeł” znajdujący się na koszulkach uczestników sobotniego Marszu Równości w Katowicach to znieważenie polskiego godła – tak uważa Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, która zapowiedziała skierowanie do prokuratury wniosku o ukaranie osób ubranych w koszulki z „nowym symbolem” środowisk LGBT w Polsce.

 

„Art. 137. § 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy” – czytamy w Kodeksie karnym, w rozdziale XVII „Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przepisy nie gwarantują jednak pełnej ochrony symboli państwowych, o czym świadczy m.in. sprawa Nergala czy też niedawna decyzja poznańskiej prokuratury, która to odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie tęczowego logotypu stylizowanego na symbol narodowy – herb z orłem białym. W obu przypadkach przedstawiciele polskiego wymiaru sprawiedliwości nie dostrzegli „znamion czynu zabronionego”.

 

W ocenie mec. Natalii Piotrowskiej, współpracującej ze śląskim Komitetem Obrony Demokracji, działania policji w Katowicach są co najmniej „przesadzone”. – Odpowiednie przepisy regulują wygląd flagi państwowej, barw narodowych i godła. I nie ma tam ani słowa o tęczowym orle. Nie wiem więc, na jakiej podstawie ktoś może w ogóle przypuszczać, że podczas marszu znieważono godło. Zresztą tęcza nie obraża, tęcza to symbol tolerancji – powiedziała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Śląski KOD zapowiedział, że udzieli pomocy prawnej wszystkim wezwanym na przesłuchanie w tej sprawie.

 

To prokuratorzy lub sąd ocenią, czy doszło do znieważenia godła państwowego – stwierdził z kolei Adam Jachimczak z zespołu prasowego śląskiej policji.

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza” / PCh24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram