DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

„Tęczowy orzeł” na homoparadzie w Katowicach. Czy prokuratura znowu zbagatelizuje problem?

„Tęczowy orzeł” na homoparadzie w Katowicach. Czy prokuratura znowu zbagatelizuje problem?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

„Tęczowy orzeł” znajdujący się na koszulkach uczestników sobotniego Marszu Równości w Katowicach to znieważenie polskiego godła – tak uważa Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, która zapowiedziała skierowanie do prokuratury wniosku o ukaranie osób ubranych w koszulki z „nowym symbolem” środowisk LGBT w Polsce.

 

„Art. 137. § 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy” – czytamy w Kodeksie karnym, w rozdziale XVII „Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Przepisy nie gwarantują jednak pełnej ochrony symboli państwowych, o czym świadczy m.in. sprawa Nergala czy też niedawna decyzja poznańskiej prokuratury, która to odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie tęczowego logotypu stylizowanego na symbol narodowy – herb z orłem białym. W obu przypadkach przedstawiciele polskiego wymiaru sprawiedliwości nie dostrzegli „znamion czynu zabronionego”.

 

W ocenie mec. Natalii Piotrowskiej, współpracującej ze śląskim Komitetem Obrony Demokracji, działania policji w Katowicach są co najmniej „przesadzone”. – Odpowiednie przepisy regulują wygląd flagi państwowej, barw narodowych i godła. I nie ma tam ani słowa o tęczowym orle. Nie wiem więc, na jakiej podstawie ktoś może w ogóle przypuszczać, że podczas marszu znieważono godło. Zresztą tęcza nie obraża, tęcza to symbol tolerancji – powiedziała w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Śląski KOD zapowiedział, że udzieli pomocy prawnej wszystkim wezwanym na przesłuchanie w tej sprawie.

 

To prokuratorzy lub sąd ocenią, czy doszło do znieważenia godła państwowego – stwierdził z kolei Adam Jachimczak z zespołu prasowego śląskiej policji.

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza” / PCh24.pl

TK


DATA: 2018-09-11 08:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"tęcza to symbol tolerancji". Jaka ustawa ma taki zapis, skoro wypowiada sie mecenas? Fakty wskazują, że tęcza to symbol ekstremalnych grup walczących z podstawowa komórka społeczeństwa - rodziną.
ponad 1 rok temu / Mataleo
 
Dlaczego nie zapadła decyzja o rozwiązaniu marszu?
ponad 1 rok temu / irtur
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.