DZIŚ JEST:   07   KWIETNIA   2020 r.

Św. Jana Chrzciciela de la Salle
 
 
 
 

Technologiczni giganci na wojnie z fake newsami o koronawirusie

Technologiczni giganci na wojnie z fake newsami o koronawirusie
Photo by Li Hao/Huanqiu.com/VCG

Facebook, Google, YouTube, Microsoft, Reddit, Twitter i LinkedIN wydały wspólne oświadczenie zapowiadające walkę z niesprawdzonymi i fałszywymi informacjami dotyczącymi koronawirusa. Na pierwszy rzut oka szlachetna inicjatywa budzi jednak wiele wątpliwości.   

 

Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa zmusiła największych przedstawicieli branży IT: Facebook, Google (wraz z podlegającymi mu YouTube), Microsoft (w tym Twitter, LinkedIN, Reddit) do wydania wspólnej deklaracji walki z fake newsami i niesprawdzonymi informacjami dotyczącymi wirusa SARS-CoV-2. Jak wskazują niektórzy eksperci, drastyczne ograniczenia mogą jednak doprowadzić do stłumienia debaty potrzebnej w przypadku walki z nowym, do końca jeszcze nieznanym przeciwnikiem jakim jest szalejący koronawirus.

 

„Pomagamy łączyć miliony ludzi a jednocześnie wspólnie walczymy z oszustwem i nieprawdą, naświetlając autoryzowaną zawartość na naszych platformach, oraz dzieląc się niezbędnymi aktualizacjami w łączności z rządowymi agencjami zdrowia na całym świecie” – czytamy we wspólnej deklaracji.

 

Facebook, YouTube i Twitter wprowadziły narzędzia służące do odsiewania niesprawdzonych informacji od tych podanych przez oficjalne agencje takie jak ministerstwa zdrowia poszczególnych krajów czy WHO. Facebook np. zablokował wyświetlanie reklam płynów dezynfekujących oraz innych preparatów, a po wpisaniu hasła „koronawirus” platforma odsyła nas do rządowej strony dotyczącej zagadnienia. Google powołał też specjalny zespół sprawdzający informacje zawarte na platformie pod kątem wiarygodności z najnowszym stanem wiedzy dotyczącym wirusa SARS-CoV-2.

 

Mimo, że cała idea brzmi szlachetnie, niektórzy eksperci dostrzegają potencjalne zagrożenie wprowadzania drastycznych ingerencji w przepływ informacji dostępnych w sieci. Wskazują na cienką granicę pomiędzy walką z fake newsami, a ograniczaniem uzasadnionej debaty dotyczącej zarówno strategii niektórych rządów w podejściu do pandemii, jak i samego koronawirusa – zjawisko nowe i nie do końca znane, wobec którego nawet epidemiolodzy czy wirusolodzy często nie są zgodni. Dlatego też, zdaniem np. Cary Zwibel z Canadian Civil Liberties Association, "media społecznościowe nie powinny stanowić podstawowego źródła informacji podczas takiego zagrożenia".

 

Wątpliwości budzą także niektóre modele rozprzestrzeniania się pandemii, w tym jeden z pierwszych powstałych w Imperial College w Londynie, przewidujący, że 80 proc. populacji USA i Wielkiej Brytanii ulegnie zakażeniu, a śmierć poniesie kilka milionów ludzi (USA) i do pół milion na Wyspach Brytyjskich. Możliwości służby zdrowia zostaną przekroczone ośmiokrotnie, co w skali świata przełoży się na miliony ofiar. Jak podaje dr Tomasz Rożek, model matematyczny w swoich założeniach nie zawierał jednak rozwiązań, które już z powodzeniem zastosowała np. Korea Południowa, zakładających m.in. izolację nosicieli, dostępność setek tysięcy testów, czy skuteczną strategię kwarantanny społeczeństwa. Mimo wszystko, w mediach społecznościowych brytyjskie badania pojawiają się jako jedno z najbardziej wiarygodnych modeli rozwoju pandemii.

 

Ponadto, jak zwrócili uwagę amerykańscy senatorowie Ben Sasse i Mike Gallagher, Twitter ignoruje pojawiającą się na platformie chińską propagandę, ukazującą USA jako państwo odpowiedzialne za wybuch pandemii. Dodatkowo, rządowe profile przekonują, że od początku współpracowały z międzynarodowymi organizacjami takimi jak WHO, oraz na bieżąco informowały światową opinię publiczną o zagrożeniu koronawirusem. Twitty zamieszczone na profilach chińskich dyplomatów do dzisiaj (24.03) nie zostały usunięte.

 

Źródło: lifesitenews.com / bussinessinsider.com / YouTube/ Nauka to lubię

PR


DATA: 2020-03-24 10:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszystkie rządy świata są podległe przyszłemu nwo. W działce oszukiwania motłochu wojnę mocarstw o podział tortu odłożono na niewielkie "później".
13 dni temu / ps
 
Tomku Primke czy ty nie widzisz, że to cenzura, a te wszystkie fejsbuki i you tuby chcą nam wciskać tylko kłamstwa jak telewizja i gazety? Kneblują nam usta i nakazują wierzyć tylko w ich wersję wydarzeń. To już Rok1984
13 dni temu / Leszek
 
Co znaczy, że "Twiiter ignoruje chińską propagandę?" Wszak to w listopadzie 2019 w USA przeprowadzano symulację pandemii koronowirusowej pod kryptonimem event 201.
13 dni temu / tom
 
No tak. Wszak jedyna słuszna prawda, np o tym że nie ma żadnych skutecznych testów i nie wiadomo co daje wynik pozytywny tzw. testów, to oczywiście nieprawda. Pomimo tego że przyznają to sami lekarze. Ma być strach a WHO krzyczy żeby robić więcej niezweryfikowanych testów żeby wychodziło, że coraz więcej ludzi jest zarażonych. To teraz czekamy na zamykanie w więzieniach za kwestionowanie prawdy objawionej przez kłamliwe gadające głowy.
13 dni temu / gosc
 
Czas powołać Ministerstwo Prawdy im. Cesarza XI taki oddział ONZ
14 dni temu / Gabriel
 
Standardowo, wezmę w obronę prawo prywatnych firm do dowolnego udostępniania i cenzurowania treści w serwisach, które prowadzą. Podobnie broniłbym właściciela restauracji, odmawiającego jakiemuś klientowi prawa do skorzystania z restauracji bo może klient jest nietrzeźwy, albo łysy, albo jest czarny, a właściciel akurat takich nie lubi. Dodam, że głupotą jest wyszukiwać informacje wyłącznie na portalach wspomnianych w tekście.
14 dni temu / Tomek Primke
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.