DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Taka miłość płynie tylko z wiary – święty Jan Bosco wobec epidemii cholery

Taka miłość płynie tylko z wiary – święty Jan Bosco wobec epidemii cholery
Święty Jan Bosko. By Unspecified (unspecified) [Public domain], via Wikimedia Commons
#JAN BOSCO    #WIARA    #KATOLIK    #DUSZA    #EPIDEMIA    #KORONAWIRUS

Benedykt XVI powiedział kiedyś, że nic tak nie służy katolickiej apologetyce, jak chrześcijańska sztuka i przykłady z życia świętych. Ta pierwsza bowiem w subtelny sposób, bez narzucania, mocą samego piękna wznosi duszę ku Bogu. Drugie zaś pokazują, że wiara katolicka to nie abstrakcyjna doktryna czy ideologia, lecz konkretne źródło niewyobrażalnego heroizmu i poświęcenia. Przykład świętych pokazuje, że chrześcijaństwo to istotnie rzeczywistość nadprzyrodzona, gdyż ich poświęcenie byłoby niewykonalne ludzkimi siłami.

 

Doskonałą ilustracją tej prawdy stanowi życie świętego Jana Bosco, którego znaczna część przypadła na włoską epidemię cholery szalejącej we Włoszech lat 30. XIX stulecia. Epidemie szerzyły pomór w latach 1836, 1837, 1839, a następnie w 1849 i 1854. W tym ostatnim roku dotarła do Turynu. W ówczesnej dobie medycyna nie znała przyczyn tejże choroby. Zdaniem niektórych stanowiła ona rodzaj zgnilizny obecnej w powietrzu. Jej objawy były tyleż uciążliwe dla chorego co problematyczne dla otoczenia: wyziębienie kończyn, ciągłe wymioty, biegunki. Ludzie nią dotknięci przypominali żywe trupy. Inni nie byli więc skłonni do pomocy tym ludziom. Prawdę mówiąc, porzucali ich często na pastwę losu.

 

Atmosferę przerażenia podsycały media. Źródło choroby okazywało się niepewne. Jedni zrzucali bowiem winę na powietrze pochodzące z Indii. W efekcie uciekali w inne regiony, co jedynie rozprzestrzeniało chorobę. Inni natomiast twierdzili – zgodnie z prawdą – że chodzi tu o chorobę zakaźną. Don Bosco skłaniał się ku tej teorii. Co więcej, nie zamierzał próżnować. Dokonał przebudowy pomieszczeń, nabył za pożyczone pieniądze ubrania, pościel, bieliznę – zauważa ks. Marek Chmielewski w książce „Wolontariat księdza Bosko”.

 

Święty zebrał ludzi, aby wyszli wraz z nim do miasta i opiekowali się chorymi. Wymagał jednak stanu łaski uświęcającej i noszenia medalika z Najświętszą Maryją Panną. Don Bosco pouczył ich zarazem o metodach ochrony przed zarazą – zauważa Goran Andrijanić [wpolityce.pl].

 

Do zbożnego dzieła zgłosiło się w sumie 41 chłopców, których święty ksiądz wysłał do lazaretu w Pinerolo. W efekcie kilkudziesięciu młodzieńców niosło chorym pomoc przez kilka dni.

 

Turyńska gazeta „Harmonia” pisała o ich działalności „ożywieni duchem księdza Bosko, który jest dla nich bardziej ojcem niż przełożonym, odważnie zbliżają się do zarażonych, budzą w nich siłę i zaufanie nie tylko słowami, ale także czynami. Biorą ich za ręce i nacierają je bez pokazywania jakiegokolwiek przerażenia czy strachu. Przeciwnie, kiedy wchodzą do jakiegoś zakażonego domu, zaczynają od rozmowy z przestraszonymi ludźmi; dodają im otuchy i proszą, aby wyszli, jeśli się boją, z wyjątkiem przypadków, kiedy idzie o chorych płci słabej. W tych okolicznościach żądają, by ktoś został w pobliżu. Kiedy chory wyzionie ducha, znów z wyjątkiem gdy chodzi o niewiasty, dokonują ostatnich zabiegów przy zwłokach” – podaje ksiądz Marek Chmielewski. 

 

Spośród członków ekipy księdza Bosco nikt nie złapał cholery, choć jeden 15-letni Cagliero zachorował na tyfus. Heroiczne działania grupy przyczyniły się do złagodzenia skutków zakończonej wkrótce epidemii.

 

Ksiądz Bosco – kontynuator długiej tradycji

Tego typu postawa chrześcijańskich duchownych wobec zarazy jest znana od stuleci. Już bowiem w dobie starożytnej chrześcijanie starali się iść z pomocą potrzebującym. 

 

Jak zauważa Thomas Woods w książce „Jak Kościół katolicki zbudował zachodnią cywilizację” „Kościół na początku swojego istnienia zajmował się pomocą dla wdów i sierot, a także ludzi chorych, zwłaszcza w czasie epidemii. W okresie zarazy, która wybuchła w Kartaginie i Aleksandrii, chrześcijanie zdobyli szacunek i uznanie za odwagę, z jaką pocieszali umierających i grzebali zwłoki zmarłych. Był to czas, kiedy poganie porzucali nawet swoich przyjaciół i zostawiali ich na pastwę losu”. Postawa ta spotkała się ze sprzeciwem świętego Cypriana, który wzywał, by grzebać zmarłych i opiekować się chorymi.  

 

Z kolei podczas zarazy w Aleksandrii biskup Dionizy zwracał uwagę, że poganie porzucali nawet najbliższych przyjaciół  na pastwę choroby. Tymczasem chrześcijanie wspierali się nawzajem i ryzykowali własne zdrowie dla dobra bliźnich. Z kolei święty Efrem, gdy epidemia dotarła do jego rodzinnego miasta Edessy zakładał szpitale oraz zajmował się opieką nad chorymi, tworzył szpitale i grzebał zmarłych. Chrześcijanie wsławili się także w trosce o osoby każdego wyznania także podczas zarazy w Aleksandrii.

 

Z kolei święty Karol Boromeusz uznawany za autora pierwszego Katechizmu towarzyszył mieszkańcom Mediolanu podczas głodu i blagi lat 1576-1577. Wydawał wytyczne dotyczące postępowania z chorobą, organizował szpitale polowe i hojnie obdarowywał głodnych. Nie wahał się też osobiście odwiedzać biednych i chorych. W trudnych czasach warto też pamiętać o patronie, do którego zanosi się modły w czasach zarazy. Jest nim święty Sebastian. [circulatingnow.nlm.nih.gov]

 

Marcin Jendrzejczak

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-03-17 14:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przy innej klęsce modlitwa do Matki Bożej Oławskiej wyprosiła ocalenie miastu od powodzi w 1997r. Wbrew logice, bo nieodległe miasta: Wrocław i Brzeg zostały zalane.
3 miesiące temu / Krystian
 
Wiara czyni cuda,potwierdza to Pan Jezus w przypowieści ewangelicznej!
3 miesiące temu / t
 
W chwilach trudnych, w czasie zagrożenia tylko wiara w Boga może dać oparcie, siłę i nadzieję. Chwała ludziom niosącym ją innym. Sądzę, że są wśród nas.
3 miesiące temu / Babunia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.