DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Tak było z dofinansowaniem „Kleru”. Krzysztof Zanussi ujawnił motywy działań PISF

Tak było z dofinansowaniem „Kleru”. Krzysztof Zanussi ujawnił motywy działań PISF
fot YouTube / KinoSwiatPL

Wchodzący niebawem na ekrany film „Kler” Wojciecha Smarzowskiego otrzymał w 2017 r. dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł. Dotację przyznało poprzednie kierownictwo Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wojciech Smarzowski wnioskował o dofinansowanie z budżetu PISF we wczesnym etapie produkcji filmu, gdy funkcjonował on w przestrzeni publicznej jeszcze pod roboczym tytułem „3” (film opowiada o trzech księżach i taki tytuł widnieje w spisie przyznanych dotacji).

 

Koszt całkowity zapowiadany przez producenta, Profilm Film Jacek Rzehak, miał wynieść 10 mln 412 tys. 770 zł. Producent wnioskował o dofinansowanie w kwocie 4 mln zł, ale decyzją władz PISF otrzymał mniej.

 

Film „Kler” otrzymał dofinasowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za kadencji byłej dyrektor Magdaleny Sroki. W sesji 1/2017 było to dofinansowanie w wysokości 2 mln zł (w tym 600 tys. dotacji z puli ówczesnej dyrektor PISF Magdaleny Sroki). W sesji 2/2017 film dostał zwyżkę w wysokości 1,5 mln - z puli dyrektor PISF Magdaleny Sroki. Łączna kwota dotacji to 3,5 mln zł (w tym 2,1 mln zł z puli dyrektor PISF Magdaleny Sroki) – poinformowała Anna Bocian, rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dofinansowaniem „Kleru” z publicznych środków oburzony jest ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który jako jeden z niewielu widział pełną wersję filmu. W mediach społecznościowych zapytał obecnego ministra kultury Piotra Glińskiego: „W imię jakich wartości podległa Panu instytucja opłaciła film 'Kler'?”.

 

„W związku z nieprawdziwymi informacjami na temat finansowania filmu 'Kler' informuję, że nie dałem ani grosza na ten cel. Był on natomiast finansowany decyzjami pań [Agnieszki] Odorowicz i [Magdaleny] Sroki - byłych dyrektorek PISF, mianowanych przez poprzedników, na których działania - zgodnie z prawem, nie mieliśmy wpływu” – odpowiedział Gliński.

 

W składzie komisji oceniającej projekty aplikujące o dofinansowanie byli: Andrzej Jakimowski, Dorota Kędzierzawska, Mirosław Krzyszkowski, Jerzy Łukaszewicz, Rafał Wieczyński, Krzysztof Zanussi i Janusz Zaorski. Rafał Wieczyński poinformował Katolicką Agencję Informacyjną, że zarówno on, jak i Mirosław Krzyszkowski głosowali przeciwko dofinansowaniu „Kleru”.

 

Zapowiedzią długometrażowego „Kleru” był krótkometrażowy, 19-minutowy obraz „Ksiądz” w reżyserii Smarzowskiego. W wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego” Krzysztof Zanussi tłumaczył, że optował za przyznaniem na niego państwowych funduszy, gdyż reżyser to jego zdaniem bardzo wybitny twórca, a tacy twórcy „mają większe prawo głosu niż niewybitni”. 

 

Zagłosowałem na ten film nie ze względu na to, że jestem liberałem i że w sztuce wszystko wolno. Zrobiłem to, bo wierzę, że spowodowany nim wstrząs może Kościołowi wyjść na zdrowie – stwierdził Zanussi, przypomnijmy - często przedstawiany jest w mediach jako twórca katolicki, więc jego współudział w sprawie może budzić zdumienie. Wydaje się bowiem, że po raz kolejny w filmowym światku zatriumfowała permisywna zasada, wedle której „artyście wszystko wolno”.

 

„Kler” zostanie niebawem zaprezentowany w konkursie głównym na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na ekrany wejdzie 28 września.

 

 

KAI, TK, Kra


DATA: 2018-09-12 16:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Takie filmy nie powinny być pokazywane , ani finansowane przez państwo. Dlatego, że ludzie uogólniają postępowanie danej grupy zawodowej i psują opinię dobrym ludziom!
5 miesięcy temu / Zioła
 
Panie Zanussi - czy koty i psy w Polsce jeszcze daja sie hipnotyzowac panska demagogia?... Kiedys cieszgl sie pan szacunkiem Spoleczenstwa, a dzisiaj - krancowy niesmak...
ponad 1 rok temu / JGD
 
Oczekiwanie, że cenzura jest receptą na rozwiązanie jakichkolwiek problemów, jest przejawem infantylności i tchórzostwa.
ponad 1 rok temu / Małgorzata
 
"Liberałowie" zagłosowali!
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Zanusii robiąc całe życie w propgandzie nazywanej sztuka filmową ma świadomość,że film Smarzowskiego jest przepełninym nienawiścią do katolików paszkwilem. Decyzja o daniu pieniędzy Smarzowskiemu jasno określa stosunek Zanusiego do kościoła. Większość ludzi odbiera obraz filmowy jako rzeczywistość na poziomie świadomym i wszysycy traktujemy obraz filmowy jako rzeczywistość na poziomie podświadomym. Większość ludzi nie dysponuje ani intelektem ani aparatem pojeciowym , żeby sobie poradzić z manipulacja socjotechiniczną dokonywaną przez film Smarzowskiego . Jakaś częśc widzów odwróci sie od koscioła i skaże siebie na wieczne potępienie . Powtórzę , Zanusi robiąc całe zycie w propagandzie nazywanej filmem jest tego w pełni swiadom, a jego słowa o "wyjściu filmu Smarzowskiego na dobre kościołowi" są kłamstwem . Jedyne dobro z tego filmu polega na jasnym określeniu się wielu ludzi wobec koscioła , w tym Zanusiego , "katolickiego " reżysera
ponad 1 rok temu / Mirek
 
Nie jest problemem fakt, że "Kler" dostał finansowanie. Problemem jest sam fakt istnienia wysysalni publicznych pieniędzy jakim jest PISF. Jeżeli na film jest zapotrzebowanie, choćby był to "Kler" to znajdzie się producent który wyłoży na to prywatną kasę. A jeżeli zapotrzebowania nie ma to Państwo Polskie nie powinno dawać z naszych podatków dotacji dla producentów filmów. Tak czy owak PISF jest niepotrzebny.
ponad 1 rok temu / MPB
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.