DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Szwajcaria: Wbrew prawu kanonicznemu kobieta zostanie wikariuszem biskupim

Szwajcaria: Wbrew prawu kanonicznemu kobieta zostanie wikariuszem biskupim
Zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

W Szwajcarii kobieta przejmie obowiązki wikariusza biskupiego. Stanie się tak w diecezji Lozanny, Genewy i Fryburga. To niezgodne z Kodeksem Prawa Kanonicznego, więc lokalny biskup zastosował sprytny wybieg prawny.

 

Jak poinformowały władze diecezji, 1. sierpnia obowiązki biskupiego delegata ds. niemieckojęzycznej części biskupstwa przejmie Marianne Pohl-Henzen, dotąd kierująca diecezjalnym duszpasterstwem. To oznacza, że przejmie obowiązki ks. Pascala Marquarda, który od 2017 roku był wikariuszem biskupim w diecezji.

 

Kodeks Prawa Kanonicznego wymaga, by wikariusz biskupi, podobnie jak wikariusz generalny, był kapłanem.

 

„Wikariusz generalny i biskupi powinni być kapłanami, którzy ukończyli przynajmniej trzydzieści lat, posiadają doktorat lub licencjat z prawa kanonicznego lub z teologii, ewentualnie w tych dyscyplinach są przynajmniej naprawdę biegli, odznaczają się zdrową nauką, prawością, roztropnością i doświadczeniem w załatwianiu spraw” - głosi kan. 478.

 

Z tego powodu kierujący diecezją bp Charles Morerod zastosował prawny wybieg: choć Pohl-Henzen będzie robić to samo, co wikariusz biskupi, formalnie nie otrzyma tej funkcji.

 

Wcześniej podobnie stało się w niemieckiej diecezji Münster, gdzie kobiecie powierzono obowiązki dziekana. Tego również zabrania Kodeks Prawa Kanonicznego. Tamtejszy biskup, Felix Genn, powołał kobietę de iure na stanowisko przedstawiciela biskupa, choć de facto powierzył jej obowiązki dziekana.

 

W krajach niemieckojęzycznych kobiety otrzymują w ostatnich latach coraz więcej kierowniczych stanowisk. To element szerokiej strategii z jednej strony budowania tak zwanego „równouprawnienia”, z drugiej - „deklerykaliacji” polegającej na cedowaniu kompetencji przez duchownych na świeckich.

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach


DATA: 2020-05-20 09:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chwała Panu!
14 dni temu / A.S.
 
Nierządnica musi się objawić aby wypełniło się Pismo i sprawiedliwi mogli ukryć się na pustyni z Niewiastą w oczekiwaniu na Pana, Króla i Sprawiedliwego Sędziego.
15 dni temu / Jeremiasz
 
Św. Paweł mówił :kobiecie nauczać nie pozwalam! Pomyślmy, co dzieje się w naszym kościele?? Trzymam Pismo św, bym czasem nie musiała jakichś fałszywych nowinek brać, bo kto wie czy i Pismo Święte nie zmienią? no bo skoro tak dużo dzieje się wbrew Ewangelii, to kto tym kieruje? Zapewne czarny...
15 dni temu / Malgo
 
W tych ostatecznych czasach nic mnie już nie zdziwi
15 dni temu / Czowek
 
Pytanie kiedy papieżyca hahaha Ktoś nieźle na głowę upadł! Nie ma to nic wspólnego z Ewangelią Jezusa Chrystusa za to bardzo wiele z heretykami protestanckimi spod znaku Lutra. Poza tym w POstnazistowskich a obecnie lewackich Niemczech i szwajcarii to praktycznie już Kościoła Katolickiego nie ma. Tp tylko ostatnie agonalne podrygi. Resztę dokończą muslimy.
15 dni temu / KONIEC JEST JU
 
Nie wiem czy to tłumaczeni kanonu na polski jest dosłowne, ale biskup nawet nie musiał kombinować bo jak jest "powinni" to nie ma scisłego nakazu... .
15 dni temu / lolek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.