DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Szwajcaria: Rekordowa liczba apostazji. Wierni odchodzą z Kościoła coraz częściej

Szwajcaria: Rekordowa liczba apostazji. Wierni odchodzą z Kościoła coraz częściej
fot. pixabay

Rekordowa liczba apostazji w Kościele katolickim w Szwajcarii. Od Mistycznego Ciała Chrystusa formalnie odcięło się w roku 2019 ponad 30 tys. Szwajcarów.

 

Kościół katolicki w Szwajcarii, podobnie jak w Niemczech, od lat silnie się liberalizuje. Wielu biskupów popiera rozmaite nowinki, zwłaszcza w obszarze Komunii świętej dla rozwodników czy nowej oceny homoseksualizmu. Nie jest to jednak recepta na zatrzymanie wiernych w Kościele. Wprost przeciwnie, podobnie jak w Niemczech, tak i w Szwajcarii ludzie masowo odchodzą z Kościoła.

 

Według podanych teraz informacji w roku 2019 aktu formalnej apostazji dokonało 31 772 Szwajcarów. To o 25 proc. więcej, niż rok wcześniej – i zarazem najwięcej w historii szwajcarskiego Kościoła.

Najwięcej apostatów było w kantonach: Zurych, Aargau, St. Gallen oraz Lucerna.

 

Najwięcej apostatów jest w grupie wiekowej 25-35 lat- a więc w tej, w której ludzie zaczynają płacić podatek kościelny. To właśnie chęć jego uniknięcia jest głównym motywem apostazji. Podatek kościelny w Szwajcarii, tak jak w Niemczech, jest pobierany przede wszystkim w formie procentów od podatku dochodowego.

 

Jest niski i przeciętny Szwajcar niewiele oszczędzi na apostazji; wiele osób nie chce jednak wspierać finansowo Kościoła, z którym w żaden sposób się nie identyfikuje. Kościół opuszczają jednak także ludzie starsi; w roku 2019 osoby w wieku 51-65 lat odpowiadały za 24 proc. wszystkich aktów apostazji.

 

Źródła: Kath.net, Katholisch.de

 

Pach


DATA: 2020-11-20 12:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hmmm autor artykułu daje tezę, że ludzie apostazja jest skutkiem ?pogoni za nowinkami? a może to jest tak że liczba apostazji rośnie pomimo liberalizacji? Gdyby nie ?pogoń lub jak kto woli otwartość na nowinki? to odchodzących byłoby więcej?
6 dni temu / Witam
 
Uroczystość otwarcia tunelu Gotharda pod Alpami z udziałem wielu, w tym Merkel miała specyficzny spektakl.
9 dni temu / Mol
 
wierni odchodzą z kościoła czyli wspólnoty a nie od wiary ,za odejścia winny jest te kler który kościół zbrukał
9 dni temu / cóż
 
To nie apostazja, to Bóg robi przegląd swoich wiernych, bo zbliża się dzień sądu. Bóg w ten sposób oddziela teraz plewy od ziarna. Nie gorszcie się tym. Tak ma być.
9 dni temu / Kubuś
 
W niedziele poszedlem na msze do kosciola katolickiego w kantonie Solura,a zamiast mszy bylo jakies czytanie z pastorem i na koniec odmowili Ojcze Nasz. Musialem szukac innego kosciola, zeby uczestniczyc we mszy św....
9 dni temu / zal
 
Czemu mnie to nie dziwi? Przecież Pan nasz zapytał sam siebie, czy znajdzie wiarę na ziemi, gdy ponownie przyjdzie. Dokonuje się proces oddzielania ziaren od plew, bo tylko ci będą zbawieni, którzy wytrwają do końca przy Panu i jego Ewangelii. Bardzo pasuje tu przypowieść Pana Jezusa Chrystusa o ziarnach i miejscach na, które padają. Skoro gleba była płytka to ziarno nie wytrwało silnych i trwałych owoców, i zostało zagłuszone przez ten upadły świat. Ziarno by wydało plon obfity musi upaść na żyzną glebę i tylko wtedy wyda plon stokrotny. Zatem módlmy się do Pana o łaskę żyznej gleby naszej wiary, byśmy w obliczu prześladowań, które na przestrzeni 2000 lat chrześcijaństwa zdarzały się nie raz i teraz są coraz intensywniejsze nie utracili wiary i abyśmy wydali plon stokrotny. WIARA NADZIEJA I MIŁOŚĆ.
9 dni temu / OT TAKIE TAM
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.