DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Szokujący wpis o. Kramera: Kościół to matka, ale są takie matki, od których trzeba odejść

Szokujący wpis o. Kramera: Kościół to matka, ale są takie matki, od których trzeba odejść
O. Grzegorz Kramer SJ. FOT.YouTube/Grzegorz Kramer

„Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony” – czytamy w Ewangelii według św. Marka. Znana jest również katolicka zasada, że poza Kościołem nie ma zbawienia. Mimo to jezuita Grzegorz Kramer twierdzi, że odejście od Kościoła może być… uzasadnione.

 

W swoim facebookowym wpisie kontrowersyjny duchowny kojarzony z tzw. „kościołem otwartym” sugeruje, że Kościół może zawieść. Tym samym ojciec Kramer nie rozróżnia błędów, a nawet grzechów dokonywanych przez katolików od świętego Kościoła – Mistycznego Ciała Chrystusa. Ponadto odłączone od katolicyzmu grupy jezuita określa mianem „Kościołów” (i to z wielkiej litery!), mimo że – jak wyznajemy w Credo – Kościół jest jeden.

 

 

To jednak nie wszystkie „rewelacje” zawarte w krótkim wpisie o. Kramera. Jezuita twierdzi bowiem, że w pewnych sytuacjach można z Kościoła odejść. Przyznaje, że Kościół jest jak matka, ale dodaje, że „są takie matki, od których trzeba odejść by przeżyć, by się rozwinąć”. A wszystko z wręcz egoistycznych pobudek o charakterze miłości własnej. Zdaniem ks. Kramera, odejść od Kościoła można „z miłości do siebie i ich samych”.

 

Rozwój ważniejszy niż łączność z Mistycznym Ciałem Chrystusa? Przeżycie ważniejsze niż Kościół, poza którym nie ma zbawienia? Miłość do siebie ceniona wyżej niż Święta Wiara? Co ksiądz Kramer powiedziałby katolikom, którzy z powodu miłości i wierności wobec Kościoła ponieśli męczeńską śmierć za wiarę? Co powiedziałby pokoleniom pobożnych kapłanów, broniących prawdziwego katolickiego Magisterium w czasach wszechogarniających herezji? Nie warto było ginąć? Nie warto było bronić Kościoła? Lepiej było z miłości do siebie zostawić Kościół, szczególnie gdy jego członkowie zawiedli?

 

Do formuły „poza Kościołem nie ma zbawienia” Katechizm Kościoła katolickiego odnosi się w punkcie 846:

 

„Jak należy rozumieć to stwierdzenie często powtarzane przez Ojców Kościoła? Sformułowane w sposób pozytywny oznacza, że całe zbawienie pochodzi jedynie od Chrystusa-Głowy przez Kościół, który jest Jego Ciałem: Sobór święty... opierając się na Piśmie Świętym i Tradycji, uczy, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia. Chrystus bowiem jest jedynym Pośrednikiem i drogą zbawienia, On, co staje się dla nas obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół; On to właśnie podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu, potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę. Nie mogliby więc zostać zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać”.

 

 

Źródło: Facebook / Katechizm Kościoła katolickiego

Michał Wałach

 

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Katolicy otwarci” nie radzą sobie w dobie skandali

 


DATA: 2018-09-25 00:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą7." Nie lękajmy się, walka jest wygrana, jeżeli przyjmiemy naukę Chrystusa będziemy Zbawieni, o to przecież chodzi. nic nie jest dla nas ważniejsze. Jednocześnie pamiętajmy: "?Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. 2 Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na siebie! ". Paradoksalnie rzekomy upadek komuny w 89 roku, wzmógł walkę z Kościołem, powoli, coraz bardziej ta walka się unaocznia, wzmaga, opadają maski, widać kto jest kto i komu służy... to jest dobre, trzeba oczyścić się z ludzi wrogich Chrystusowi i nie bać się. Jesteśmy w dobrym miejscu, w Kościele, który założył sam Chrystus, nasz Pan i władca.
ponad 1 rok temu / Jan
 
Przepraszam autora i moderacje. Kilka dni temu próbowałem zamieścić dość kontrowersyjne wpisy, które nie zostały na szczęście przepuszczone przez moderacje. Nie przemyślałem ich i mogły wywołać zgorszenie. Jeszcze raz przeanalizowałem słowa, które napisał o. Kramer i faktycznie są one głęboko uderzające w Kościół, a w połączeniu z antykatolicką falą jaka nadchodzi tej jesieni, stanowią bardzo niebezpieczną mieszankę. Dlatego polecam wszystkim modlitwę za Kościół, za kapłanów. Z Panem Bogiem.
ponad 1 rok temu / Arch
 
módlmy się za Kapłanów KK, módlmy się za Ojca Kramera, módlmy się za nasz Kościół, nie pytajmy co on może dać nam ale co my możemy zrobić dla Kościoła. Komunizm usadowił w Kościele wielu agentów, teraz są jak znalazł... bo walka ze złym nadal trwa, nie skończy się aż do powtórnego przyjścia Chrystusa. Powstanie takiego filmu jak Kler, paradoksalnie pomoże KOściołowi, zjednoczy go, oczyści, Bóg ze zła potrafi wydobyć dobro, tak będzie i tym razem, atakują nas to znaczy, że jesteśmy po dobrej stronie. "nie lękajcie się" 365 razy napisano na kartach Biblii, na każdy dzień roku... więc nie bójmy się. Nasz Bóg jest wielki i wszechmocny, i jest Bogiem żywym!
ponad 1 rok temu / Jan
 
@dr Joanna. Na innej stronie PCh24 możesz przeczytać: "Były gubernator generalny Bill Hayden nawrócił się na chrześcijaństwo. Polityk twierdzi, że kryzys nadużyć seksualnych nie zniechęca go do Kościoła. Zdaje sobie bowiem sprawę, że wywołali je ludzie niespełniający wymogów wiary." Jak widzisz przeczy to zupełnie wypowiedzi o.Kramera i jego podejściu do odejścia z KK. Nic nie usprawiedliwia odejścia od KK, ani cudze grzechy, ani nasze. W Piśmie św. masz jasno powiedziane, że przyjdą i zgorszenia i prześladowanie. Czy nie rozumiesz jak wiele złego zrobił ten kapłan swoim wpisem? Nie wiemy nawet ilu ludzi teraz pożegna się z Kościołem. A co z ich zbawieniem??
ponad 1 rok temu / Anaja
 
Ciesze sie ze przeczytałem opinie tylu mądrych wierzących ludzi. Ostatnio wiecej dobrego i pozytywnego slysze z ust swieckich niz od kapłanów KK. Ci atakowani przez złego motaja sie szaleńczo w swojej wolnosci. Ojcze kramer odstaw facebooka odstaw telefon i komputer. Wez ksiązke o Ojcu Dolindo lub o ojcu Pio. Nie bedzie lekko. Bo nasz Pan Jezus CHrystus za którym idziemy tez nie miał "lekko". Trzeba przegrac tu na ziemi zeby wygrac niebo. Od koscioła wielu odeszło my powinnismy trwac i wierzyć bezgranicznie bo ciezkie czasy schizma i rozłam dopiero przyjda. Ciebie ojcze słucha wielu młodych ludzi wiec jak im zmącisz w głowach to wiesz co pisze o tym Biblia.Chwała Panu
ponad 1 rok temu / Maciej
 
Rozumiesz w ogóle co komentujesz? Kramer napisał: "są takie matki, od których TRZEBA odejść". Zgadzając się z nim, to tak jakbyś uważała że wszystkie problemy Kościoła które opisujesz są POTRZEBNE!
ponad 1 rok temu / do dr Joanna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.