DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Szokujące zarzuty arcybiskupa wobec Franciszka: „wiedział o nadużyciach i homo-mafii w Kościele”

Szokujące zarzuty arcybiskupa wobec Franciszka: „wiedział o nadużyciach i homo-mafii w Kościele”
fot. UPDATE IMAGES PRESS/Isabella Bonotto/FORUM

Były nuncjusz apostolski w USA twierdzi, że papież Franciszek od roku 2013 wiedział o nadużyciach seksualnych kardynała Theodora McCarricka. Mimo tego uczynił amerykańskiego hierarchę swoim „zaufanym doradcą”.


Abp Carlo Maria Vigano w rozmowie z LifeSiteNews wyznał, że zdecydował się zabrać głos w sprawie, gdyż Kościół znajduje się obecnie w fatalnej kondycji i tylko ujawnienie całej prawdy może poprawić sytuację.


Vigano pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w USA w latach 2011-2016. To właśnie tam pracował kard. McCarrick, który miał w przeszłości dopuścić się molestowania nastoletnich chłopców i kleryków. Opinia publiczna dowiedziała się o tym latem tego roku, a „bohater” skandalu złożył dymisję z członkostwa w Kolegium Kardynalskim. Została przyjęta przez papieża.


Jak informuje w 11-stronicowym oświadczeniu abp Carlo Maria Vigano, przeszłość McCarricka nie stanowiła dla wielu hierarchów tajemnicy. Już Benedykt XVI nałożył na amerykańskiego kardynała sankcje. Tymczasem Franciszek, chociaż miał znać opinię swojego poprzednika w sprawie, uczynił duchownego z USA swoim doradcą i – jak pisze wprost abp Carlo Maria Vigano – chronił go. O ile Benedykt XVI podjął decyzję o nałożeniu kościelnych sankcji na McCarricka (musiał opuścić seminarium, gdzie mieszkał; nie wolno mu było publicznie występować ani udzielać sakramentów; miał obowiązek poświęcić się w odosobnieniu modlitwie i pokucie) o tyle Franciszek odmienił życie kardynała. Choć amerykański duchowny był już na emeryturze, znów zamieszkał w seminarium w Waszyngtonie, by być blisko kleryków, znów zaczął pojawiać się publicznie, a nawet wysyłano go z misją jako przedstawiciela Watykanu na różne kontynenty. W wielu wystąpieniach, np. podczas wykładu na Uniwersytecie Villanova, przechwalał się swą wieloletnią przyjaźnią z kardynałem Bergoglio oraz rolą, jaką odegrał w promowaniu jego kandydatury na papieża - podkreśla na łamach wpolityce.pl Grzegorz Górny. 

 

Zdaniem arcybiskupa Vigano, o karierę McCarricka dbali byli sekretarze stanu Stolicy Apostolskiej: kardynałowie Angelo Sodano (1991-2006) i Tarcisio Bertone (2006-2013), którzy mieli bezpośrednią wiedzę o tych nadużyciach, a jednak nie zrobili z niej żadnego użytku, a także ich następca, aktualny sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Wśród tych, którzy ukrywali nadużycia wpływowego kardynała, arcybiskup Viganò wymienia też takich amerykańskich hierarchów, jak biskup Paul Bootkoski , arcybiskup John Myers oraz kardynał Kevin Farrell – były biskup Dallas, obecnie szef watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

 

Były nuncjusz apostolski w USA pisze również, że wśród odpowiedzialnych za ukrywanie skandalu znajduje się również sam Franciszek: „Moje sumienie zmusza mnie do ujawnienia na temat Franciszka faktów, które znam z pierwszej ręki, które mają wymiar dramatyczny, i które – jako biskupowi, dzielącemu wspólną odpowiedzialność wszystkich biskupów za Kościół powszechny – nie pozwalają mi być cicho, a to, co mówię, mogę potwierdzić pod przysięgą, wzywając Boga na świadka”. Abp Vigano napisał też, że osobiście opowiedział Franciszkowi, jak McCarrick deprawował całe pokolenia seminarzystów i księży w swojej diecezji, a także przypomniał mu o karze nałożonej na kardynała przez Benedykta XVI. Chociaż papież wiedział o wszystkim, to pozwolił, by McCarrick znów wrócił do publicznego życia kościelnego i został papieskim doradcą. 

 

„Przynajmniej od 23 czerwca 2013 roku wiedział on, że McCarrick był seryjnym drapieżnikiem. Chociaż wiedział, że jest zepsutym mężczyzną, krył go do gorzkiego końca, w rzeczywistości udzielił mu pomocy, z pewnością nie inspirowanej zdrowymi intencjami i miłością do Kościoła. Dopiero gdy został zmuszony do potępienia nadużyć wobec nieletniego, wówczas przy aplauzie mediów podjął działania przeciwko niemu, by ocalić swój medialny wizerunek” - napisał hierarcha o papieżu Franciszku.


Ponadto abp Vigano zarzuca innemu kardynałowi – Donaldowi Wuerlowi – „bezwstydne kłamstwo”. W specjalnym oświadczeniu Wuerl stwierdził, że nic nie wiedział o przeszłości McCarricka. Tymczasem abp Vigano przytaczył swoją rozmowę z Wuerlem na temat nadużyć McCarricka.

 

Co równie ważne, były nuncjusz postanowił powiedzieć prawdę na temat homomafii w Kościele. Zwraca uwagę, że 81 proc. ofiar pedofilii  w USA przez duchownych stanowili chłopcy. Oznacza to, że skandal pedofilski w Kościele jest tak naprawdę skandalem homoseksualnym. Twierdzi, że do Watykańskiego homolobby należą między innymi m.in. kardynał Francesco Coccopalmerio (do niedawna przewodniczący Papieskiej rady ds. Tekstów Prawnych) oraz arcybiskup Vincenzo Paglia (przewodniczący Papieskiej Akademii Życia). W USA zaś przede wszystkim protegowani McCarricka, mianowani na ważne stanowiska dzięki jego wpływom: Blaise Cupich na kardynała Chicago, William Tobin na kardynała Newark i Robert McElroy na biskupa San Diego - co ciekawe, są oni znani z głośnego nawoływania do zmiany podejścia Kościoła do homoseksualistów.

 

Hierarcha odważnie stwierdził, że kryzys w Kościele może zażegnać jedynie zdecydowana walka z homolobby: „Te homoseksualne sieci, szeroko obecnie rozpowszechnione w wielu diecezjach, seminariach, zakonach itd., złączone tajemnicą i oszustwem, z siłą macek ośmiornicy niszczą niewinne ofiary i powołania kapłańskie, paraliżując cały Kościół”.

 


Źródło: lifesitenews.com / wpolityce.pl
MWł, kra

 

  


DATA: 2018-08-27 08:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
23
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak to jest ? Mamy doświadczenie i oświadczenie kościelnego prof.A.Strzembosza -, że Władza Sprawiedliwości sama się oczyści. Autoryt nie tylko się postarzał ale >zapomniał< co obiecywał. Kasta z jaką się zżył, jedność myśli, poglądów politycznych i INTERSÓW wytłumaczyła >dziadkowi< , że każdy PRAWNIK jest nieskazitelny i bez grzechu. Z resztą na salonach jest czysto , panuje wysoka kultura i nie mówi się o brudach. Tak doczekaliśmy Pana Ministra Ziobro i >generalnych porządków
ponad 2 lata temu / iskierka
 
Istna Sodoma strach posyłać dzieci . Bez ostrego tasaka nic tego nie uzdrowi bo chowają się za miłosierdziem i to wrogowie kościoła niby ich atakują.
ponad 2 lata temu / sten
 
Wszyscy zajmują się ujawnianiem, potępia Niemcy, lecz te grzech wołają o pomstę do Nieba. Kara przyjdzie na wszystkich. Sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Świat doświadczy oczyszczenia. Bardzo bolesnego...
ponad 2 lata temu / Krakusik
 
Jesli wiedzial to dlaczego milczal?! Na co czekal?! Czy to nie jest wlasnie klerykalizm w Jego wlasnym, papieskim juz wydaniu!? Tu trzeba sledztwa. Z Panem Bogiem
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Jak to jest ? Mamy doświadczenie i oświadczenie ulubieńca hierarchów prof.A.Strzembosza -, że Władza Sprawiedliwości sama się oczyści. Nasz autorytwet nie tylko się postarzał ale >zapomniał< co obiecywał. Kasta z jaką się zżył, jedność myśli, poglądów politycznych i INTERSÓW wytłumaczyła >dziadkowigeneralnych porządków
ponad 2 lata temu / iskierka
 
Czas na więcej modlitwy i postu. By zadośćuczynić Panu Bogu za te okropieństwa i prosić Go, by oczyścił swój Kościół i dał nam świętych kapłanów i biskupów.
ponad 2 lata temu / asosin
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.