DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Szokujące słowa generała jezuitów. Według niego diabeł nie istnieje

Data publikacji: 2017-06-02 08:00
Data aktualizacji: 2017-06-02 08:58:00
Szokujące słowa generała jezuitów. Według niego diabeł nie istnieje
REUTERS / FORUM

Wszystko wskazuje na to, że rozpoczął się ostateczny etap procesu upadku wiary. Jedna z najbardziej wpływowych osób w Kościele, generał jezuitów o. Arturo Sosa Abascal, stwierdził, że diabeł nie istnieje. Według jezuity szatan „jest tylko konstruktem myślowym mającym symbolizować zło”. Wcześniej ten duchowny podważał słowa Pana Jezusa o małżeństwie. 

 

Wstrząsające słowa przełożonego jezuitów padły w wywiadzie udzielonym przezeń hiszpańskiemu dziennikowi „El Mundo”. Ojciec Arturo Sosa Abascal powiedział w nim następujące słowa: „Chrześcijanie wierzą, że zostaliśmy stworzeni na wzór i podobieństwo Boga, a Bóg jest wolny, ale On zawsze wybiera czynienie dobra, bo cały jest dobrocią (…). Stworzyliśmy sobie symboliczne figury takie jak diabeł, żeby symbolizowały zło. Również kondycja społeczna może reprezentować tę postać, ponieważ są ludzie działający na rzecz zła, ponieważ znajdują się w środowisku, w którym trudno jest postępować inaczej”.


Słowa te stanowią kolejną sprzeczną z katolickimi prawdami wypowiedź generała jezuitów. W jednym z poprzednich wywiadów stwierdził, że słowa Jezusa przeciwko rozwodom są „względne i „każdy może je ocenić zgodnie z własnym sumieniem”. Jezuita wskazał wówczas, że w czasach Chrystusa nie było urządzeń, które by zarejestrowały jego słowa.


Oto kolejny etap rewolucji w Kościele. Po herezji „pustego piekła” przychodzi nowe, skrajnie fałszywe z punktu widzenia katolickiej teologii stwierdzenie, według którego nie tylko nie ma kary za grzechy (piekła właśnie), ale również sam gospodarz czeluści piekielnych to tylko „konstrukt myślowy” stworzony przez ludzi.


 

Źródło: Catholic Herald

kra 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
wiess
niedługo dojdą do wniosku,że Bóg też jest tylko taką konstrukcją myślową.
R. P.
Moim zdaniem, to co powiedział jezuicki generał o. Arturo Abascal, bardziej przybliża nas do prawdy, niż hołdowanie niezmienności dogmatów religijnych, mimo coraz bardziej poznawalnych, naturalnych praw wszechświata. O tym wszechświecie wiemy jeszcze tak mało, ale wciąż coraz więcej, aby zdecywować się ustanawianie i tworzenie dogmatów otwartymi. Tymczasem, są wśród nas rzesze myślących ortodoksyjnie ludzi, którzy zdolni byliby raczej "spalić na stosie" każdego kto ośmiela się podważać te dogmaty, w podobny sposób, jak to mieło miejsce w średniowieczu, m.in. w przypadku twierdzenia, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie Słońce wokół Ziemi, gdyż każdy mógł tylko tyle dostrzec gołym okiem. Ta "krótkowzroczność rozumowania" i w dużej mierze lenistwo umysłowe, chciażby dla własnej wygody, woli nieczego nie zmianiać w swoich poglądach, a raczej likwidować twórców takich zmian. Takie postawy w XXI wieku są przykre dla światłych ludzi i nie do zaakceptowania przez nich.
Ryszard P.
W moim przekonaniu, to co powiedział jezuicki generał o. Arturo Sosa Abascal, coraz bardziej przybliża nas do prawdy, i jak to bywało w średniowieczu, znalazłyby się rzesze "wiernych" historycznym, fundamentalnym dogmatom religijnym, które zmiast zrozumienia, w akcie "miłości" nie zawachałyby się spalić o. Artura na stosie, jak przed wiekami za stwierdzenie, że nie ziemia krąży wokół słońca lecz słońce wokół ziemi, gdyż wówczas każdemu tyle tylko dało się dostrzec gołym okiem. Uważam, że ustalone dogmaty muszą się zmieniać w miar
Bogdan
Największym zwycięstwem złego ducha jest wmówienie ludziom, że on nie istnieje
reakcjonista
"W czasach Jezusa nie było urządzeń, które by zarejestrowały Jego słowa"...........To jest akurat prawda i na tej podstawie ów Jezuita może właściwie podważyć prawie wszystko, co mówił nie tylko Jezus ale także Jego uczniowie i świadkowie życia Jezusa Chrystusa!Właściwie w co ten Jezuita wierzy i czy w ogóle jest jeszcze na pewno chrześcijaninem?? Co na to Ojciec Św.??
pro memoria
Postępuje dalsza PROTESTANTYZACJA Kościoła katolickiego. Za kilka lat będziemy się modlić: " Wierzę w niejeden, nieświęty, niepowszechny i nieapostolski Kościół...". Nadzieja tylko w Chrystusie.
andrzej g.
Oj żebyś się człowieku nie zdziwił. Co do istnienia diabła, rzecz jasna. Jeśli nadal będziesz głosić takie herezje, to masz szansę na osobiste spotkanie ze Złym. I to raczej na wieki. Nie sądzę, żeby ci się to spodobało. Swoją drogą, za głoszenie herezji należy ci się ekskomunika!!!
r
@ted: "Stwierdził, czym jest szatan, a nie że go nie ma" - a jakie to ma znaczenie? Przecież stwierdził błędnie, bo stwierdził że szatan jest tylko konstruktem myślowym, a nie realną rzeczywistością. Proszę zauważyć różnicę. Jeśli stwierdzę że Kubuś Puchatek jest konstruktem myślowym a nie realną rzeczywistością, będzie to prawda. Ale jeśli ktoś z tutejszych forumowiczów twierdzi że Pan Jezus jest konstruktem myślowym a nie realną rzeczywistością, to co, też jest to prawda?
SlavaCH
Widać nie na darmo pisano o związkach Jezuitów z wolnomularstwem.
Polak i Katolik
No cóż, nie od dziś wiadomo, że są w Kościele siły, które mocno się zagubiły i bredzą od rzeczy nie panując nad nim zupełnie. Proponuję temu nieszczęśnikowi, aby udał się do poważnego Egzorcysty, choćby naszego, ks. Piotra Glasa. I niech nie zwleka, bo z każdym dniem jego brednie mogą pogrążyć go zupełnie, a wtedy nie będzie już dla niego ratunku. A w międzyczasie niech poczyta sobie Dzienniczek św. Siostry Faustyny. Bardzo to smutna wypowiedź, świadcząca o poważnym problemie, które zasiał 500 lat temu niesławny Luter, wmawiając ludziom, że pierwszym synem Boga był szatan, a takiego bluźnierstwa nie odważył się wypowiedzieć żaden jego poprzednik, co od wiary prawdziwej odpadł...
ted
Materiał raczej przesadzony. Nazywając szatana figurą symbolizującą zło nie zaprzeczył istnieniu szatana. Przydałby się cały tekst wywiadu. Stwierdził, czym jest szatan, a nie że go nie ma. zakładam, że nie kwestionuje on słów z Apokalipsy wg. św. Jana, bo by się nie uchował w tym środowisku, w którym przebywa od lat. Mechanizm komentowania słów wyrwanych z kontekstu nie przystoi katolickiemu dziennikarzowi. Niczemu dobremu to nie służy. Chyba, że o to chodzi. Aczkolwiek czujnym trzeba być. Bo nie znamy dnia ani godziny.
MS Kazimierzak
W roku 1989 Józef Ratzinger,wówczas jeszcze kardynał,połączył kryzys wiary,jaki ma miejsce w Europie z "zaniedbaniem nauki o stworzeniu".
Wolna
Poproszę o źródło.
c-a
Przykre , że w setną rocznicę objawień Fatimskich , w których Maryja ukazuje piekło dzieciom , takie niedorzeczności padają z ust przełożonego zakonu Jezuitów . Wniosek może być tylko jeden - wilk w owczej skórze !!!
Któż jak Bóg
Żenada? Nie. Zbliżający się koniec świata. Apokalipsa
wierzący
Jasne. Prądu też nie ma, bo przecież go nie widać. Ale proponuje włożyć 2 gwoździe do kontaktu, tylko dla niedowiarków, i potrzymać z 5 sek. A potem powiem, aaa nie mówiłem. Pewne rzeczy pojmuje się rozumem, a pewne wiarą. Widocznie ten biedny ksiądz nie dorósł ani do jednego ani do drugiego.
ws
To heretyk wyznający "wyzwolony" bergolizm właściwy dla oligarchii "pecunia non olet".
Dominik
Módlmy się gorąco i żarliwie o nawrócenie dla takich osób, aby swoimi słowami nie przyczyniały się do fałszowania Ewangeliim, pewnie nieświadomy jest tego co sam mówi, przykre to, tym bardziej trzeba się modlić aby Duch Święty oświecił jego umysł
Waligóra
Przykro,że pada to z ust jezuity. Kolejnym etapem jest już brak Boga.
Tolek
Ale jedyny pomnik szefa diabłów /Lucyfera/ jest na płw. Apenińskim. Ciekawe?
Bogdan
Co na to papa Franciszek?To niesamowite!Nie wiem w jakim kościele jestem.Czy aby katolickim?
DNA
Juz zaistnial w osobie tego jezuity. Bo chce zeby ludzie mysleli ze go nie ma !!!! I znalazl frajera...
Radek K.
No coz...nie wszystko stracone tylko modlitwy potrzeba, duzo modlitwy potrzeba za naszego brata.. Zapraszam generała do modlitwy wstawienniczej przy egzorcyzmach. Zapewne będzie zaskoczony :-) Szczęść Boże..
piowitko
Czysta herezja. Poglądy niezgodne z Pismem Świętym. Szatan, jako upadły anioł, istnieje i działa. Stąd są opętania i skłonności do zła. Szatan nawet Kusił Jezusa. Pan Jezus wypędzał złe duchy i wielokrotnie o nich mówił i przestrzegał. Gdyby nie było piekła i szatana, to ofiara Jezusa na krzyżu nie miałaby sensu. Straszna herezja! Trudno uwierzyć, ze wiadomość jest prawdziwa.
nemo
jeszcze słowa Kisiela: Oczywiście, że diabła nie ma i być nie może, ale działa on bardzo skutecznie
nemo
następny etap = Bóg też jest konstrukcją myślową
łukasz
kolejny fałszywy prorok... zdaje się, że Pan Jezus mówił o takich... he he he he nie można było nagrać Pana Jezusa? Ja wierzę świętym Ewangelistom tysiąc razy bardziej niż temu ,,duchownemu,, na nagraniu !!!!!
andrzejsatinski
mowi prawde,poczekamy az ktos powie fakt ze Pismo Swiete nie jest Swiete
r
@Aldomar: dokładnie, "niewierzący praktykujący" są moralnie równi ateistom :)
Stroke
@Fulvus13: albo nie czytałeś wywiadu, albo kłamiesz świadomie o.Arturo Sosa Abascal SJ powiedział dokładnie, że (osoba) diabła to ludzka kreacja (wymysł) na określenie (nieosobowego) zła na świecie. KK uczy, że diabeł to osoba, upadły anioł. Poza tym o.Arturo Sosa Abascal SJ to zwolennik otwarty diakonatu kobiet oraz skromny entuzjasta czegoś podobnego do teologii wyzwolenia.
Aldomar
No to teraz katolicy pójdą na całego. Niewierzący lecz praktykujący do tej pory bali się tylko diabła i tylko dlatego od czsu do czasu nie grzeszyli :)
Fulvus13
Ojciec Arturo Sosa nie powiedział, że szatan nie istnieje tylko, że jest figurą symbolizującą zło. W symbolice chrześcijańskiej wieprz kojarzy się z grzechami nieczystymi co związane jest z biologiczną skłonnością tego zwierzęcia do tarzania się w błocie. Analogicznie główną cechą szatana jest zło, więc jest on symbolem zła, tak jak brudny wieprz jest symbolem nieczystości. Użycie wieprza jako symbolu nieczystości wcale nie zaprzecza jego istnieniu. Ojciec Sosa nazywając szatana figurą symbolizującą zło również nie zaprzeczył istnieniu szatana.
r
@Michu: jeśli chcesz posiąść wiedzę o dyskutowanym temacie, na początek polecam książkę "Egzorcyzmy Anneliese Michel" autorstwa Felicitas Goodman. Autorka jest naukowcem i dokonuje w książce szczegółowej naukowej analizy konkretnego przypadku opętania. Co do wiary w relacje egzorcystów. Egzorcyści to elita kapłanów katolickich. Gdyby posługiwali się kłamstwem, żaden zły duch by ich nie posłuchał, gdyż kłamcom Pan Bóg nie udzieliłby mocy do wypędzania demonów. Jeśli więc nie wierzysz egzorcystom, tym bardziej nie powinieneś wierzyć jakiemukolwiek katolickiemu księdzu, w tym papieżowi. Zresztą, na tej samej zasadzie ("nigdy nie byłem, nikogo nie znam") nie powinieneś wierzyć jakiemukolwiek naukowcowi, bo jaką masz gwarancję że oni nie zmówili się by zgodnie głosić fałsz, np. po to by uzyskać kasę na dalsze badania? A o tym co jest po drugiej stronie, mówią liczne objawienia uznane przez Kościół Katolicki. One w pełni potwierdzają osobowe istnienie demonów.
Michu.
@r Tutaj podałeś rzeczowy argument, tylko czy możemy wierzyć w te opowieści?. Nigdy nie byłem przy egzorcyzmach, nie znam też osoby która się im poddała. Myślę, że wokół tych historii, narosło wiele legend, chociażby na potrzeby kina, film Egzorcysta był przecież onegdaj hitem kasowym. Nie chodzi o chowanie głowy w piasek, tylko o pewne przemyślenia. Nikt z nas nie wie, co jest po drugiej stronie, obyśmy jak najpóźniej się dowiedzieli, bo jeszcze nikt stamtąd nie wrócił. Wszystko to sfera hipotez, przypuszczeń, religii itd. Co do chorób psychicznych to mózg jest zbadany w słabyn stopniu, psychiatria robi często więcej szkód niż pożytku. Możliwe, że te dziwne opętania w znacznej mierze to choroby umysłu, badź skutki leków ktore mają regulować prace ukl nerwowego, ale czesto go po prostu dewastują.
r
@Michu: Choroby psychiczne, powiadasz? A jaka choroba psychiczna pozwala biegle i prawidłowo mówić językami których opętany z wykształceniem podstawowym nigdy się nie uczył, np. po łacinie? Jaka choroba psychiczna pozwala na TRAFNE wypowiadanie przez opętanego szczegółów z przeszłości egzorcysty, o których nie wie nikt poza egzorcystą? Jaka choroba psychiczna pozwala odróżnić wodę święconą od zwykłej? Jaka choroba psychiczna pozwala na trafne rozpoznanie kapłana ubranego po świecku od przebierańca udającego księdza? Jaka choroba psychiczna pozwala opętanemu na odpowiadanie na pytania które egzorcysta zadaje w myśli, bez wypowiadania ich na głos? Ale jak zwykle, wolisz wierzyć w bajeczki niż uznać dowody na prawdę. Twój wybór, chowaj dalej głowę w piasek.
Rzymski katolik
" I nastąpiła walka6 na niebie: Michał6 i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie, ale nie przemógł, i już się miejsce dla nich w niebie nie znalazło. I został strącony wielki Smok, Wąż starodawny, który się zwie diabeł i szatan, zwodzący całą zamieszkałą ziemię, został strącony na ziemię, a z nim strąceni zostali jego aniołowie. " Apokalipsa wg. Św. Jana 12. 7-9
MichałWreszcie. Czas, aby doktryna teologiczną trafiała również do wyobraźni wiernych, a nie była ty
Wreszcie. Czas, aby doktryna teologiczną trafiała również do wyobraźni wiernych, a nie była tylko tajemną wiedzą teologów. Generał Jezuitów stwierdził, czym jest szatan, a nie że go nie ma. Gdyż ta konstrukcja myślowe służy do opisania rzeczywistości, jeśli tak to ta rzeczywistość, nazywana szatanem jest, choć inaczej niż popkultura sobie ją wyobraża. W diabła się nie wierzy. Kościół nie wyznaje wiary w szamana,.ale w Boga. Szatana się wyrzekłamy, a nie wierzymy.
Kefir
Jeżeli dopuścimy myśl, że Bóg jest również wyłącznie konstruktem myślowym, wszystkie spory religijne stracą sens. Skupmy się na przykazaniu miłości do bliźniego (również tego 'mniejszego', zwierzęcego) a nie na obronie bądź potępianiu jakichś wyimaginowanych 'bogów' a królestwo niebieskie na ziemi stanie się faktem!
bogdan48
w/g regulaminu nie powinno sie tego komentowac ,bo nic nie wolno,nie da sie tu zamiescic swoich uczuc bo to bedzie sprzeczne z regulaminem
Roman
Szatan to nie bajka, która ma straszyć ludzi. Szatan to osobowe zło, istniejące realnie tak jak i Piekło. Codziennie tysiące dusz idzie do Piekła, - to są słowa z Orędzi Matki Bożej i Pana Jezusa. Proszę niejakiego Michu o nie sianie tu zamętu w Katolickich głowach i nie wypisywanie bzdur, że jest inaczej. Szatan i Piekło istnieje czy Michowi się to podoba czy nie, czy w to wierzy czy nie. I niech się lepiej modli oby jego dusza tam nie trafiła, bo jak będzie wygłaszał dalej takie poglądy to niechybnie prowadzi sam siebie tą drogą zatracenia własnej duszy.
manjaa
Nie powtarza bezmyślnie tylko sam myśli. Brawo!
Michu.
@ Filip nie dawaj wiary domniemanym dowodom. Tzw. Opętanie czesto jest oznaką pomieszania zmysłów chorób psychicznych. Często sami psychiatrzy robią ludziom sieczke w głowie faszerujac ich psychotropami. Wiele samobójstw spowodowały te trucizny. To temat tabu. Koncerny farmaceutyczne robią sobie biznes, wykańczając często zdrowych ludzi. Substancje zwane lekami jak neuroleptyki zmieniają ludzi w zombie. Choćby ten pilot co 2 lata temu wysadzil siebie i samolot byl na tzw lekach psychotropowych Ważne, żeby istniał Bóg i dał nam nagrodę w niebie. Nie rozumiem czemu tak istotne jest istnienie szatana. O jego istnienie niech sie martwia satanisci. Szatan to bajka, która ma straszyć ludzi. Co było dobre w dawnych czasach, nie sprawdzi sie teraz. Oświecone narody Europy nie wierzą w jakiegoś rogatego diabła. Stroke lubisz mi ubliżac od heretyków. Nie bede sie z Toba kłocił. Nie czyn bliźniemu co Tobie niemiłe. Za modlitwę Wam dziękuję, na pewno mi nie zaszkodzi.
Filip
Michu - człowieku co ty piszesz? Ty to piszesz na poważnie ??? Naprawdę ??? Człowieku jest tyle dowodów, że istnieje Piekło i Szatan, że nie wyobrażam sobie jak można twierdzić inaczej. Liczni egzorcyści mówią o tym, jak choćby Ks. Piotr Glas, którego wykłady (wszystkie) polecam. Przeżycia Ks. Bosco, który widział jak wiele z jego chłopców idzie do Piekła. Książka pt: "Szatan istnieje naprawdę", świadectwo Glorii Polo i wiele, wiele innych. Będę się modlił o twoje nawrócenie. Oby dobry Bóg dał Ci łaskę prawdziwej wiary.
Stroke
@marekkrzysztof: Proszę wpisać w wyszukiwarce: "El único 'jefe' del Papa". (wyszukiwarka internetowa to taka strona www gdzie można znaleźć potrzebne linki po wpisaniu słów kluczowych. marekkrzysztof - śmiało to nic strasznego) ;->
marekkrzysztof
Proszę podać konkretne źródło!
Stroke
@Michu: już wcześniej udowodniłeś nam, że JESTEŚ HERETYKIEM. Nie musisz dalej. Nie szukaj także u mnie zrozumienia. To Twój wybór i zaręczam Ci, że Pan Bóg także go (piekło) uszanuje. Póki co masz czas, a ja tam jedne "Zdrowaś Maryjo" zmówię w Twojej intencji. Koniec
Michu.
@Stroke czy Twoim zdaniem istnienia piekła nie kłóci się z dominacją bożą i miłosierdziem. Przecież wówczas domnienany szatan byłby równy Bogu. Złe dusze brałby diabeł, dobre Bóg. Bóg jest wszechmocny i kocha ludzi. Mógłby oddać grzesznika na wieczne potępienie? Bóg dał ludziom wolną wolę i swobodę, a my nie jesteśmy doskonali, stąd istnienie zła na świecie. Jednak w życiu wiecznym zło nie istnieje Bóg nie dopuszcza do jego istnienia. Być może jednostkowe przypadki Hitler , wielokrotny mordercy są unicestwiani, ale nie skazywani na męki wieczne, bo Bóg nie jest mściwy. Reszta dusz idzie do nieba lub podlega tymczasowej karZe w czyścu. Odzwierciedleniem Bożej miłości jest miłość matki do dziecka. Matka kocha zawsze, nawet jeśli dziecko bładzi, nawet gdy siedzi w wiezieniu, czy Bóg miałby odwrócić sie od grzwsznika po śmierci? Nie odwróci się nigdy, bo jest miłosierny. Wielkość Ojca Świętego polega także na tym, że podkreśla rangę Bożego miłosierdzia. Starajmy się to d
dag
Sądząc z poglądów ujawnionych tu przez @Michu jako własne nie korzysta on ze spowiedzi i neguje sakramenty święte. Nie jest zatem katolikiem.
Stroke
@Michu: skoro jak Pan pisze nie ma piekła, to również nie ma diabła, a także nie ma grzechu. Skoro nie ma piekła to po co Pan Jezus umierał na krzyżu za nas? Dla zabawy? - NIE - Dla naszego zbawienia. Zdaje Pan sobie sprawę, że głosi Pan poglądy heretyckie (nie jako pierwszy takie). Poza tym pozbawienie człowieka prawa wyboru (jak Pan sugeruje) pomiędzy dobrem, a złem czyni z człowieka istotę niewolną, niewolnika. Jaki zatem byłby ktokolwiek kto czyni niewolnika ze swego dziecka (tak - wszyscy jesteśmy dziećmi bożymi). Poglądy o nieistnieniu piekła w zaowalowanej, acz czytelnej formie pojawiają się w "Amoris laetitia" cyt: "Nikt nie może być potępiony na zawsze, bo to nie jest logika Ewangelii!? (n. 297). Rozumiem teraz dlaczego Pan tak broni Bergoglio. Przypomnę: KKK 1033:Umrzeć w grzechu śmiertelnym,... oznacza pozostać z wolnego wyboru na zawsze oddzielonym od Niego. Ten stan ostatecznego samowykluczenia ...określa się słowem ?piekło?.
Leo
Smutna jest dola starych modernistów.
Michu.
Jeżeli Bóg jest wszechmocny dlaczego nie uniestwi szatana? Jeżeli jest miłosierny dlaczego pozwala na wieczne potępienie? Można odpowiedzieć, że człowiek za swe złe uczynki sam sie skazuje na potepienie,ale wieczne potepienie nie powinno istnieć, zakładając Boże miłosierdzie, byłaby to kara mściwa, a Bóg mściwy być nie może. Męki piekielne mogły trzymać niewykształconą ludzkość w ryzach, być straszakiem, jednak Boże miłosierdzie nie pozwoli na istnienie piekła jako miejsca męki. Nawet w niedoskonałych demokracjach skazaniec ma prawo do godnego odbywania kary, braku tortur i kalorycznych posiłków. Piekło miałoby być niczym niewola ISIS i Bóg by na to pozwolił? Myślę, że nie. Na ziemi niektórzy przechodzą piekło, po śmierci wszechmocny Bóg ingeruje i nie dopuści do krzywdy ludzkiej.
Ergo Sum
99% ludzi na świecie robi zło myśląc że nie robią nic złego.
Kahaj
A co na to papież Franciszek ,tez jezuita
Stroke
@Teresa: Napisała Pani, że nie ma co robić skandalu (cyt: "robić skandale") z wypowiedzi generała jezuitów sugerując, że takowa nie miała miejsca. Pani wypowiedź przeczy faktom i bagatelizuje problem. Dla katolika to jest ogromny problem gdy osoba duchowa przeczy słowom Ewangelii. A tym bardziej gdy takie słowa sugerują nieistotność grzechu tudzież zbawienia nas wszystkich przez Chrystusa ukrzyżowanego przez Żydów (Rzymianie byli tylko narzędziem woli sanchedrynu). Poza tym zaleca mi Pani nie modlić się za innych czego żaden katolik by nie zrobił. W takim razie właśnie pomodliłem się za Panią. I nie tylko ja zapewne. Tak może być? ;)
Szerszeń
Co???!!! Jeśli nie ma osobowego Zła - Szatana, który dzięki wolnej woli (którą dał mu Wszechmogący) mógł powiedzieć "non serviam" - to oznacza, że zło pochodzi od ... Pana Boga! W takim razie z teologii katolickiej przestawiamy się na Monty Pythona! (film "Bandyci Czasu" - polecam bo zakładam, że przeczytają to głównie prawowierni katolicy).
Lakszli46
Teresa- jednak Ewangelie nie studiowałaś- ci madrzy ,wykształceni Faryzeusze okazali sie głupcami a Pan Jezus Kościół oparł na prostym Rybaku...objawienia Matki Bożej dokonują się w prostych dzieciach a nie w madralach z dyplomami. Kardynał Wyszyński też był wyszydzany przez wykształconych i swiatłych inteligentów typu Mazowiecki,Stomma za dewocję i oparcie Koscioła w Polsce na prostym ludzie....i to On miał rację,więc nie nadymaj się za bardzo bo wiatr cię zniesie....
Michu.
To zadziwiające w jaki stan popadł użytkownik Stroke. Z właściwą sobie butą, nieufnością i samozachwytem uznaje się za wzorzec katolika nie on jeden zresztą. Tymczasem co warte podkreślenia nawet najbardziej wrogie kościołowi media uznają Franciszka jako głowę kościoła, tymczasem czytelnik, który notorycznie zarzuca mi rzekome mącenie, uznając tylko swe wywody za prawdziwe, nie może zdzierżyć, że Franciszek jest papieżem i mówi o nim po nazwisku. Ponadto tak bardzo zajął się genderem, że widzi mnie już pod postacią Teresy. Faktycznie nie pozostaje nic innego jak brać komentarze tego czytelnika z przymrużeniem oka. Świat będzie szedł do przodu, dla niektórych najlepiej byłoby tkwić w Średniowieczu i surowo karać wszytkich niepoprawnych, liczą się katolicy pierwszego sortu, każdy mający jakieś własne myśli nawet, jeśli jest to osoba o wielkim znaczeniu dla Kościoła jak generał jezuitów, od razu zostanie napiętnowany jako gorszyciel, heretyk itp.
mElania
"Widziałem Wieczność" James Manjackal -tam jest odpowiedź
Next
Gdyby dać wiarę słowom, które wypowiedział, to mogło by się okazać, że nic nie jest takie jak myślimy, a za maską matrixu kryje się zupełnie inna rzeczywistość. Jednak jeśli szatan nie istnieje, to skąd u Iluminatów kult Lucyfera i zażarta walka z Kościołem Chrystusowym.
Teresa
@ Stroke --> ty to dopiero człowieku jesteś pogubiony! ty się módl za siebie, tego jezuitę to już daruj sobie! Twoją wypowiedź to tylko mogę skomentować przysłowiem (wszak są madrością narodów): "Lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć" - a jak to rozumieć? - ano tak, że zawsze najlepiej wiązać się z ludźmi mądrymi, a w towarzystwie głupich nawet korzyść może się okazać pozorna. @Rafał --> to samo jak powyżej.
Maria
Jeszcze jeden z wielu. Ja sama również usłyszałam od pewnego kapłana, że piekło nie istnieje, bo nikt stamtąd nie wrócił i nie dał świadectwa. Nad takimi wypowiedziami nie ma co lamentować, ci duchowni po prostu przespali wykłady w seminarium, albo mieli tak samo ,,mądrych" inaczej wykładowców. Kto wie, czy kiedykolwiek studiowali Biblię. Sami dają świadectwo swojego nieuctwa, bezmyślności, ignorancji. O braku wiary dojrzałej już nawet nie ma co wspominać. Ale że taki ktoś jest generałem jezuitów...niepojęte.
Pagnus traditionis
Sytuacja jest bardzo poważna i dramatyczna. Tym bardziej, ze nie jest to pierwszy przejaw sprzeniewierzenia się przez niektórych jezuitów głoszonej przez Kościół nauki. Jak bardzo odeszli od idei Świętego Ojca Założyciela. Jeśli nie pomoże Im modlitwa i odrodzenie zakonu - może należy dokonać kasaty zakonu?
Rob
Pogubił się
Contral
Jednym słowem: Jak przestrzegam dekalogu to jest dobro, a jak nie to... też dobro.
Stroke
@Teresa: to świadoma prowokacja czy/i też kolejna inkarnacja użytkownika Michu? Proszę tu nie mącić, jak słusznie zauważył RAFAŁ. Wszystko jest jasne. (A napiszę to!: składnia zdnia użytkownika Teresa cyt: "a nie robić skandale" to wypisz wymaluj moja sąsiadka żydówka, która dawno temu mieszkała obok mnie).
catholic
Smutne. Chory I opetany czlowiek. Potrzebuje exorcyzmu, bo z takim podejsciem to juz jest w piekle.
Lakszli46
Tak będzie wygadał 'czas ostateczny"-Szatan zasiadzie na Tronie Piotrowym i zwiedzie wielu....czy to już nastepuje ,gdy Papież zamiast bronić teologii,walczy o ekologię-nową lewacką religię????
Maria
Taka mądrość i generała jezuitów o. Arturo Sosa Abasca jak BP PIeronka.
petrus
Zadałbym temu biednemu człowiekowi pytanie: -Skoro diabeł nie istnieje, to kogo Pan Jezus wyrzucał w licznych przykładach opisanych na stronach Ewangelii? Dalej- po co są w Kościele księża egzorcyści?
Stroke
Ksiądz (niestety tak - ksiądz) Arturo Sosa Abascal to dobry kumper Bergoglio. I wszystko jasne. @Ja - ciekawe przeżycie. Moi znajomi wiali aż się kurzylo gdy obok były odprawiane egzorcyzmy. A użytkownik Michu jak zwykle pisze tak aby nie było wiadomo o co chodzi, ALE nic dobrego (z tego nie wynika). Dokładnie w duchy Bergogliańskim. PS. - popatrzcie przedstawiciele jakiego zakonu sieją największe publiczne zgorszenie w Polsce... Znam kleryków od nich - tragedia - coś co powinno być formacją duchową zmienia się w wylęgarnię relatywizmu bijącego na głowę najbardziej poprawną poprawność polityczną. Moim zdaniem to efekt pychy, a ona została w tym zakonie (kiedyś cud Kościoła na ziemii) zaszczepiona przez szatana, który jest szczególnie zawzięty na świętość. Módlmy się więc za ten zakon.
Andrzej Kaminski
Teraz wierni mogą polegać tylko na słowach Pana Jezusa zawartych w Ewangelii!Masoni obsadzili Władze Kościoła !
MILYGOść
Diabeł na pewno chce aby myślano że go niema
Piotr
Jawne herezje plenią się bezkarnie w Kościele, a bogobojni kapłani są prześladowani. Bestia wyszła z morza?
Rafał
Do Teresa: Proszę nie mieszać i nie opowiadać bzdur. Jego wypowiedź jest jednoznaczna.
Miro
Co tam Pismo Święte i Tradycja Kościoła. Księżula wie lepiej czy szatan istnieje. To co najbardziej przeraża mnie u modernistów to pycha. Przeświadczenie o wyższości własnego umysłu nad dwoma tysiącami lat teologii katolickiej.
Krzysław z Chartowa
Św. Ignacy się w relikwiarzach przewraca...
Teresa
Diabeł jest duchem, więc nie sposób sobie go wyobrazić, dlatego wszelkie figury diabelskie są wymysłem. Więc o ile nie neguje osobowości zła, to jest OK. Dopóki ktoś go nie zapyta, czy uważa zło za coś nieosobowego, a on nie potwierdzi, to nie należy wyzywać go od heretyków. Wysłać maila do sekretariatu. Zapytać, wyjaśnić a nie robić skandale.
Chrześcijanin
Proponuję przeczytać książkę Elle White "Wielki Bój". Daje ona dużo do myślenia
Adonaj
.kolejny poprawiacz Najwyższego
Megi
NOWY PORZĄDEK ŚWIATA ....to jest z Bogiem jakkolwiek, go pojmujesz....ekumenizm Asyżu pomógł usankcjonować demagogiczną doktrynę złego, bez istnienia potępienia wiecznego....Owoce jak widać już mamy....
Bezradny
Jestem coraz bardziej przerażony upadkiem zakonu jezuitów. To trwa od czasów o. Arrupe. Tarcza Kościoła po raz kolejny przyczynia się do jego zniszczenia (patrz jego członkowie w USA czy zach. Europie). Może czas na rozwiązanie zakonu, oczyszczenie go, wyplenienie herezji i powolną jego odbudowę w oparciu o dawny charyzmat. Przeintelektualizowanie prowadzi do zguby. Ale nie z tym Papieżem i jego otoczeniem. Niestety.
DNA
Heretyk. Powinien zostać odsunięty lub wykluczony.
Ja
To dlaczego słyszałam na własne uszy na żywo głos diabła na Mszy Św. było to coś tak strasznego że tydzień dochodziłam po tym do siebie nigdy w życiu nie słyszałam tak strasznego ryku jakby lwa (lew przy tym to nic) towarzyszyła temu taka wielka nienawiść ,złość że nawet jakby sto ludzi naraz się zdenerwowało najbardziej jak potrafią to było by to nic w popównaniu z tą straszną złością którą słyszałam wtedy .Największe horrory które oglądałam i przy których się bałam to bajki na dobranoc przy tym co wtedy słyszałam głos diabła.Teraz już nikt mi oczu nie zamydli że piekła nie ma po tym co słyszałam wiem na pewno że jest piekło i to tak straszne że nie da się tego opisać tam nie ma nic litości nic tylko straszna nienawiść .Po wysłuchaniu tego pomyślałam sobie jak dobrze że jestem wierząca bo trafić tam do piekła to jest coś strasznego ,dobrze że Pan Jezus mi to pokazał a raczej dał usłyszeć bo teraz wiem na sto procent że PIEKŁO JEST .
r
@Michu: o tak, miła perspektywa, typowa dla przysłowiowego strusia chowającego głowę w piasek i "myślącego" że w ten sposób zlikwidował niebezpieczeństwo. Chcesz racjonalnie oczywisty punkt widzenia - proszę bardzo. Nie wierzysz w istnienie szatana? Czyli nie wierzysz w prawdziwość Biblii, w której wiele razy jest zapisane że szatan istnieje. W konsekwencji, nie masz podstaw by wierzyć w istnienie Boga. Bo skąd wiemy o Bogu? Przede wszystkim na podstawie Biblii. Tej samej, która mówi że szatan istnieje. Czyli albo Biblia kłamie, a skoro tak to możliwe że zarówno szatan jak i Bóg nie istnieją, czyli rację mają ateiści, albo Biblia mówi prawdę, a więc szatan istnieje. Wybieraj więc racjonalny punkt widzenia: albo jesteś ateistą odrzucającym istnienie Boga i szatana, albo katolikiem wierzącym w istnienie Boga i szatana. Stojąc w coraz większym rozkroku, robisz coraz większą krzywdę swojemu umysłowi żyjącemu imaginacją. Duszy zresztą też. P.S. słyszałeś o egzorcyzmach?
Syk
Chyba rzeczywiście piekło w obecnych czasach opustoszało, bo wszystkie diabły urzędują tu na ziemi
Leo
Między pytaniami "kiedy i gdzie" zamordowano liturgię rzymskokatolicką. Katolickość to prostota, jasność i spójność "Si si no no".
mk
Zdaje się papież Paweł VI mówił o swądzie szatana przenikającym do Kościoła. Wczoraj ,czy przedwczoraj coś się w Watykanie "sfajczyło" , a ksiądz Brzozowski mawiał ,że nie ma przypadków ,są tylko znaki . :-)
Michu.
To bardzo miła perspektywa, wyrzućmy diabła z umysłu, w ten sposób unicestwimy zło, i straci ono rację bytu. Tęgie głowy kościoła przestają się bać i mówią to, co z racjonalnego punktu widzenia wydaje się oczywistością. Projekcja diabła może być tylko imaginacją umysłu, tłumaczącą obecność zła.
Czytelnik
Kiedy dokładnie i gdzie to powiedział? Jakiś konkretny link? Wywiad? Nagranie? Czy to tylko luźna interpretacja tych, którym jezuici nie pasują?
Kohen
wilki weszły do owczarni! No to pap. Franciszek pogoni go teraz!
Agnieszka
Trzeba by ponownie skasować ten zakon. Tylko kto ma to zrobić? Papież jezuita? Niestety, czy Igancego z Loyoli dawno minęły.
qlnick
Ciekawe co na to księża egzorcyści...
bvr
francuski poeta Charles Baudelaire powiedział że "największym podstępem diabła, jest wmówić ludziom ze nie istnieje"; Baudelaire jest autorem niesławnej (choć napisanej z ogromnym talentem) "Litanii do szatana", więc coś nie coś na ten temat zdaje się wiedzieć...
Nina
Skoro rzekomo diabeł nie istnieje to po co Pan Jezus umarł na krzyżu? co zdeptał i pokonał?
Kazio
Święty Ignacy ora pro nobis
mgk
Apokalipsa i proroctwa powoli się wypełniają...
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.