DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

SZOK! Protestanccy „kapłani” i „kapłanki” biorą udział w Synodzie Młodych. Zobacz, co powiedzieli

SZOK! Protestanccy „kapłani” i „kapłanki” biorą udział w Synodzie Młodych. Zobacz, co powiedzieli
Zdjęcie ilustracyjne. fot.REUTERS/Max Rossi TPX IMAGES OF THE DAY/FORUM

Młodzi ludzie są najbardziej kompetentni w rozumieniu dzisiejszych czasów, więc to oni mogą towarzyszyć Kościołowi w rozpoznawaniu i interpretacji znaków czasu. To jedna z propozycji przedstawionych w przemówieniach tzw. delegatów braterskich z innych Kościołów i wspólnot kościelnych na obradującym w Watykanie zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. młodzieży. Mówiono też o tym, że „stare wino prawdy musi być wlane w nowe bukłaki zmieniającego się świata”.

 

Metropolita Nikita (Lulias) ze Stanów Zjednoczonych, reprezentujący Patriarchat Ekumeniczny Konstantynopola, zwrócił uwagę, że młodzi ludzie potrzebują dziś „odświeżającej i uzdrawiającej mocy Ducha Świętego”. Nadeszły czasy, w których „wiele wartości i sformułowań z przeszłości straciło swoje znaczenie i wydają się zanikać z każdym kolejnym pokoleniem”.

 

W tej sytuacji „Kościoły i przywódcy kościelni muszą znaleźć nowe sposoby przedstawiania prawdy, miłości i przebaczenia Chrystusa, bez sztywnych sformułowań, zawiłych zdań i rozbudowanych zastrzeżeń, które mogły mieć znaczenie przed wiekami”. Zwierzchnicy kościelni muszą „podjąć ryzyko, poszukać nowych dróg, odpędzić lęk ze swoich serc oraz uczynić orędzie Ewangelii realnym i żywym, dotykającym serc, a nie tylko umysłów”. Potrzebujemy „duchowych żołnierzy”, którzy mogą kontynuować „odwieczną bitwę ze złem i grzechem, posługując się nowymi środkami, wzorcami i współczesnym językiem”. – Stare wino prawdy musi być wlane w nowe bukłaki zmieniającego się świata – wskazał metropolita dardanelski.

 

Reprezentujący prawosławny Patriarchat Rumunii bp Anastazy z Bogdanii, wikariusz diecezji włoskiej przypomniał, że obowiązkiem biskupów jako następców Apostołów jest przekazywanie depozytu wiary i bogactwa życia duchowego następnym pokoleniom. Przez swoje nauczanie Kościół powinien wspierać nawiązywanie przez nich osobistej relacji z Chrystusem i „doświadczania Boga”, aby stali się Jego przyjaciółmi i towarzyszami.

 

Za wzór postawił uczniów z Emaus, którzy „choć nie rozpoznali od razu Chrystusa, szli razem z Nim i słuchali Jego głosu, rozpoznając go dopiero przy łamaniu chleba, dzięki czemu znaleźli odwagę świadczenia o wielkim misterium zbawienia swoim braciom i całemu światu”. Za pilne rumuński hierarcha uznał zaszczepić w duszach ludzi młodych „prawdziwe pragnienie Boga”, tak by jedynie On był przedmiotem i celem ich poszukiwań.

 

Przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej, ks. Joel Waweru Mwangi zauważył, że kiedy mówimy, wtedy powtarzamy to, co już zostało kiedyś powiedziane, zaś kiedy słuchamy, uczymy się nowych rzeczy. – Bardzo się cieszę, gdy widzę, jak Kościół katolicki podejmuje wysiłki, by słuchać ludzi młodych i ich umacniać – wskazał kenijski duchowny. Dodał, że anglikanie mogą się wiele nauczyć od Kościoła katolickiego.

 

Gdy chodzi o młodzież, to – jego zdaniem – „krytycznych rozważań” wymagają trzy obszary: rodzicielstwo (nieobecność ojców i przepracowanie matek, nie mających czasu dla dzieci w latach ich dorastania), zapewnienie chrześcijańskiej formacji duchowej dzieciom i młodzieży w okresie nauki oraz wywieranie przez Kościół wpływu na tworzenie polityki rodzinnej władz. Przestrzegł, że skutki rozbicia rodzin w życiu ludzi i państw będą w ciągu najbliższych 20-25 lat tak samo niszczące jak ocieplenie klimatu, zaś skutki „topnienia rodzin” tak samo katastrofalne jak w przypadku topnienia lodowców.

 

Pastorka Kościoła husyckiego Martina Kopecká, należąca do Komitetu Centralnego i Komitetu Wykonawczego Światowej Rady Kościołów zwróciła uwagę, że młodzi ludzie często są zwierciadłem rzeczywistości dzisiejszego świata, zarówno w społeczeństwie, jak i w Kościołach. Choć żyją w różnych kontekstach, mają jedną wspólną cechę, którą są emocje i uczucia. Ich potrzebą jest znalezienie sensu życia w świecie, który daje tyle powodów do radości, ale też jest pełen cierpień i zranień. Młodych trzeba inspirować do tego, że nauka, dokonywanie małych kroków oraz podejmowanie wysiłku zmieniają rzeczywistość. – Takie jest wezwanie naszego Boga: idź i zrób to – powiedziała czeska pastorka. Dodała, że wszyscy młodzi są powołani przez Boga, który „posyła ich z najważniejszą misją”, jaką jest głoszenie Dobrej Nowiny.

 

Pastor Marco Fornerone z Kościoła waldensów, który na synodzie był wysłannikiem Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych zaapelował, by ojcowie synodalni słuchali także kobiet, których potencjał wciąż nie może jeszcze w pełni znaleźć swego wyrazu. Jednocześnie wyraził przekonanie, że młodzi ludzie są najbardziej kompetentni w rozumieniu dzisiejszych czasów, więc to oni mogą towarzyszyć Kościołowi w rozpoznawaniu i interpretacji znaków czasu. Dlatego, jego zdaniem, trzeba uznać młodzież za locus theologicus – źródło dla teologii, na równi z ubogimi.

 

W podobnym duchu wypowiedziała się Julia Braband z Komitetu Młodych Światowej Federacji Luterańskiej. Stwierdziła ona, że młodzi są nie tylko przyszłością, ale także dniem dzisiejszym Kościoła. – Dlatego należy patrzeć im prosto w oczy, wysłuchać i dać pole do działania – przekonywała młoda Niemka.

 

KAI

TK


DATA: 2018-10-17 08:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To ci Synod Kościoła katolickiego !!!
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Powoli sprawdzają się słowa Matki Bożej z Jej objawień w Fatimie, laSalette, Akito - że przychodzą trudne czasy dla Kościoła, Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta, ?Kościół będzie w upadku, świat w zamęcie? oraz, że ?Kościół zostanie zaciemniony, a świat będzie w przerażeniu.? Módlmy się i trzymajmy nauki Chrystusa, której nie mamy prawa zmieniać. Oby Bóg miał nas w swojej opiece
ponad 2 lata temu / Katoliczka
 
Jest plus w tym wszystkim: plewy od ziarna się oddzieli. Inaczej ta chora sytuacja trwałaby i trwała.
ponad 2 lata temu / robespier
 
Mam wrażenie, że dokumenty, które powstaną na synodzie, zadziwią cały świat. A nawet Pana Boga.
ponad 2 lata temu / mack
 
Husyci? Waldensi? To ja naiwnie sądziłem, że takie rzeczy to już dawno leżą na śmietniku historii...
ponad 2 lata temu / Ar
 
Marana Tha!
ponad 2 lata temu / Amelia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.