DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

Szok! Bluźniercza wystawa z neopogaństwem w tle. I to z pieniędzy podatnika

Szok! Bluźniercza wystawa z neopogaństwem w tle. I to z pieniędzy podatnika

Przy poklasku władz samorządowych w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi (woj. śląskie) zaprezentowano feministyczną wystawę, która profanuje chrześcijaństwo i uderza w uczucia religijne mieszkańców.

 

Centralnym obiektem wystawy pt. „Zapytaj Mokoszy” jest obrazoburcza instalacja żeńskiego narządu płciowego, która - patrząc od tyłu – przypomina kształtem... figury Matki Bożej. Podpisana jest ona słowami „Clitoris Wielkiej Bogini”. Ten sporej wielkości obiekt znajduje się na noszach i był wykorzystywany do swoistej „Procesji Wilgotnej Pani” (przypominającej procesje katolickie), która odbyła się w 2014 roku, co zaprezentowano na zdjęciach.

 

Wśród innych elementów tej bluźnierczej wystawy sztuki nowoczesnej zwiedzający – których jak na lekarstwo – mogą także zobaczyć zardzewiały piekarnik z wystającą kołdrą czy różne rodzaje wideł. Kuratorem ekspozycji jest Ewa Mrozikiewicz z Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu, a w projekt zostały zaangażowane wyłącznie kobiety.

 

Opis z galerii informuje, że wystawa tworzy nową krainę narracji historycznych i pokazuje dzieje z feministycznej perspektywy. A jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej GSW „Elektrownia”, „Mokosz – prasłowiańska bogini, strażniczka kobiet, kojarzona z Matką Ziemią troskliwa opiekunka zbiorów i płodności stała się dla autorek przedstawicielką wszystkich pokoleń kobiet”, a „wystawa łączy tęsknotę za matriarchalnym porządkiem świata ze współczesnym feminizmem”.

 

Feministyczna ideologia

 „Wiele elementów z wcześniejszych wierzeń wchłonęło chrześcijaństwo. Tak jak święto starosłowiańskiej bogini MOKOSZY (stąd tytuł wystawy) obchodzone 15 sierpnia. Przejęte przez chrześcijan stało się świętem Matki Bożej Zielnej. Mokosz była hipostazą Matki Ziemi (…). Bogini była opiekunką kobiet i odnosiła się do kobiecej seksualności i płodności. Opiekowała się ziemią, wodą, deszczem, tkactwem, przędzeniem i owcami” – tłumaczy mi na FB jedna z zaproszonych do wystawy artystek Iwona Demko, która pracuje na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i na oficjalnych stronach uczelni określana jest słowami: „artystka waginistka, rzeźbiarka, feministka”. „KOBIECA PŁODNOŚĆ - zdolność wydawania na świat dziecka, zdolność kreacji nowego człowieka miała boski charakter. CO ZA TYM IDZIE BOSKI CHARAKTER MIAŁA RÓWNIEŻ BRAMA PRZEZ KTÓRĄ CZŁOWIEK PRZYBYWAŁ NA ŚWIAT, CZYLI WAGINA. Była symbolicznym początkiem świata, źródłem istnienia. W związku z tym, następstwem było to, że należy ją szanować i czcić. Była symbolem szczęścia, zdrowia i płodności” – dodaje Demko, która tytuł doktora sztuk plastycznych uzyskała na podstawie rozprawy doktorskiej „Waginatyzm” oraz pracy rzeźbiarskiej „Kaplica Waginy”.

 

„Nienawiść tej pani do wszystkiego co normalne jest porażająca. Zadałem sobie trud i przejrzałem jej pracę doktorską. To woła o pomstę do nieba. 68 stron, w tym kupa obrazków z których wynikają jej inspiracje (czyli trzeba pohańbić symbole chrześcijańskie, krew menstruacyjna w roli wody święconej itd.) i odwoływanie się do przedchrześcijaństwa to według mnie tylko taka przykrywka, bo odniesienia są głównie do Kościoła katolickiego. Kto daje za takie coś doktoraty?” – pyta Mariusz Rybczyński, prezes Okręgu Opolskiego KNP.

Są pewne granice sztuki. Sztuka, która prowokuje jest ok, ale sztuka, która obraża nie jest ok. Powinno się unikać tego typu działań, żeby ktoś, kto wierzy w coś, czy wyznaje, nie czuł się obrażony w żaden sposób. W tym przypadku ta granica została przekroczona – ocenia czeladzki radny Stanisław Pisarek.

 

Skrajne reakcje

 Wystawa z pewnością nie przeszkadza aktualnej władzy w osobie burmistrza Czeladzi Zbigniewa Szaleńca. Ten były już senator Platformy Obywatelskiej pojawił się na wernisażu, co było szokiem dla niektórych mieszkańców miasta.

 

Bardzo mnie dziwi to, że władze, które w przysięgach przy przejmowaniu urzędu odwoływały się do Boga, przysięgały Bogu, pozwalają na tego typu rzeczy – komentuje radny Pisarek.

 

News na temat wystawy „Zapytaj Mokoszy” wywołał skrajne reakcje internautów. Jedni bronili „artystek”, atakując krytyków instalacji. Posługiwali się dawno już zdartym argumentem, że z ich pieniędzy finansuje się Kościół, co im też przeszkadza. Inni z oburzeniem potępiali wystawę. „A co to za sztuka, której jedynym przesłaniem jest prowokowanie i obrażanie bez głębszego przekazu? Poziom Urbana i wszystkich tych chorych środowisk, które same są dla siebie samounicestwieniem. Ideologie, które na zachodzie Europy zostaną niebawem zmiecione przez islam” – skomentował jeden z internautów.

 

Niektórzy internauci bronili wykonawców tej instalacji jako poważnych artystek. Ale tzw. sztukę nowoczesną wielokrotnie wyśmiewał chociażby Waldemar Łysiak, pisarz i znawca sztuki (autor wielotomowego „Malarstwa białego człowieka”). W książce „Salon 1” opisał przypadki „demonstrujące koszmarną niekompetencję zawodową i zwyczajną ludzką głupotę renomowanych znawców nowoczesnej sztuki, którzy jako arcydzieła kwalifikują wykonane w ZOO bazgroły małp (podsunięte do oceny bez ujawnienia twórcy) lub rusztowanie budowlane przypadkowo zostawione w sali muzealnej przez robotników remontujących muzeum” („Salon 2. Alfabet szulerów”). „Wszystko się pomieszało, sztuką jest wszystko – każdy wygłup, każdy przedmiot, każdy bubel, każdy śmieć” – pisze Łysiak.

 

W tym kontekście warto przytoczyć dwa wydarzenia. Otóż w 2011 roku sprzątaczka z muzeum w Dortmundzie w Niemczech bezpowrotnie zniszczyła „dzieło sztuki nowoczesnej”, a konkretnie instalację pt. „Gdy zaczyna kapać z sufitu”. Zwyczajnie posprzątała drabiny wraz z pojemnikiem na wodę. Z kolei w 2015 roku sprzątaczka z galerii w Bolzano we Włoszech uprzątnęła „dzieło sztuki”, na które składały się porozrzucane w nieładzie lustra, kufry i butelki po alkoholu. Tyle jest warta ta cała sztuka nowoczesna. To właśnie sprzątaczki wykazały zdrowy rozsądek. Ale bądźmy szczerzy: tu nie chodzi tylko o sztukę, lecz o pieniądze podatnika.

 

Za czyje pieniądze?

Tak więc także w Czeladzi marnuje się pieniądze podatnika. Moja korespondencja z Demko pokazuje zaś, że współcześni „artyści” nie zdają sobie nawet sprawy z kosztów, jakie się wiążą z tego typu wystawami i nie tylko uważają, że władze powinny wydawać pieniądze podatników na taką pseudosztukę, ale wręcz się tego domagają i utyskują, że nie do końca tak się dzieje. „Jedyne co zostało sfinansowane przez organizatorki wystawy to płyty na których stanęła instalacja. CAŁY MATERIAŁ z jakiego praca została wykonana, jak i transport został opłacony z moich prywatnych pieniędzy. Nie dostałam również wynagrodzenia za udział w wystawie (tak wygląda rzeczywistość w Polsce)” – ubolewa Demko. Czyżby nie rozumiała, że gdyby nie hojny czeladzki podatnik, który utrzymuje GSW „Elektrownia” (ani prąd, ani praca kilku pracowników, ani powierzchnia wystawowa nie jest za darmo), nie miałaby miejsca na wystawienie swojej „sztuki”? I to przez niemal dwa miesiące.

 

W jakimś sensie do bluźnierczej wystawy w Czeladzi przyczyniła się także Unia Europejska, bo to głównie z jej pieniędzy wyremontowano budynki dawnej elektrowni znajdującej się na terenie zlikwidowanej w latach 90. kopalni węgla kamiennego „Saturn”. Cały projekt powstania GSW „Elektrownia” kosztował 11,6 mln zł, z czego unijna dotacja wyniosła 9,1 mln zł. Co ciekawe, miasto nawet nie może pobierać opłat za wstęp na prezentowane wystawy i inne wydarzenia w tym obiekcie aż do roku 2020, ponieważ tak stanowi umowa dotacyjna. Tymczasem roczne utrzymanie tego przybytku to około pół miliona złotych. Z kieszeni czeladzkiego podatnika, oczywiście.

 

Czy sztuka w czasach współczesnych musi być sprowadzana do seksu, seksualności i obrazy Kościoła? W szczególności miejsca publiczne, takie jak muzea czy galerie, które opłacane są z pieniędzy podatników, powinny być od tego wolne. Znaczna część podatników może zwyczajnie sobie nie życzyć, by z ich pieniędzy były finansowane takie ekscesy, co nie znaczy też, że nie mamy prawa protestować przeciwko profanacji za pieniądze prywatne. No ale jedną z obowiązujących ideologii w Unii Europejskiej jest aktualnie źle pojęty feminizm i nienawiść do Kościoła katolickiego. Na to zawsze znajdą się i pieniądze, i miejsca, także - jak widać - w rządzonej przez burmistrza Szaleńca 30-tysięcznej Czeladzi.

 

 

Tomasz Cukiernik


DATA: 2018-07-20 11:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdzie radni utożsamiany z kosciolem katolickim uczestniczący aktywnie w życiu kosc?ola i deklarujacy się jako wierzacy
10 miesięcy temu / Katolik
 
Artysta ma prawo do własnej wizji świata.Od zarania dziejów .I tak niech zostanie.Kiedyś krytykowani dziś są w cenie .Dosłownie i w przenośni .A czyż kościoły nie są pełne kiczu, panie Cukiernik ?
11 miesięcy temu / Ela
 
To jest to "mniejsze zło", na które z taką determinacją "głosujeta" od 30. lat. Pretensje do lusterka, "baranki wełniste".
11 miesięcy temu / agricola
 
WYSTARCZY JUŻ "TOLERANCJI" , WIADOMO CO TRZEBA ZROBIĆ ...
ponad 1 rok temu / mizar
 
Widzący_z_Lublina. To i tak miał szczęście, że tak lekko został potraktowany, bo powinni sikać na niego.
ponad 1 rok temu / złośliwiec
 
Cóż. Świat schodzi na psy...
ponad 1 rok temu / Ola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.