DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Szkalujesz Polaków? Dostaniesz państwowe pieniądze na badania! Zaskakujące decyzje grantowe

Szkalujesz Polaków? Dostaniesz państwowe pieniądze na badania! Zaskakujące decyzje grantowe
Barbara Engelking. By Adrian Grycuk/Wikimedia

Narodowe Centrum Nauki przyznało grant wysokości ponad 520 tys. zł na projekt prof. Barbary Engelking. Wniosek o pieniądze zawierał z góry założoną tezę o obojętności Polaków wobec mordowania Żydów – informuje „Nasz Dziennik”. Resort Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie widzi jednak w tym problemu.

 

Interpelację w sprawie złożyła poseł PiS Elżbieta Kruk. Dowiedziała się w odpowiedzi, że Konstytucja gwarantuje „wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury”. Wolność to jednak inna sprawa niż finansowanie określonych projektów.

 

Poseł w interpelacji przypominała, że Engelking słynie z krytyki Polski na arenie międzynarodowej oraz tworzenia publikacji oskarżających naszych rodaków o udział w holokauście. Psycholog i socjolog z PAN (nie historyk!) zasłynęła ponadto słowami: „Dla Polaków śmierć to była kwestia biologiczna, naturalna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, dramatyczne doświadczenie, metafizyka”.

 

Teraz na projekt „Świadkowie Holokaustu – społeczeństwo polskie na terenach okupowanych wobec zagłady Żydów (1939-1945)” otrzyma z Narodowego Centrum Nauki 522 tys. 250 zł. Celem projektu jest „próba usystematyzowania dotychczasowych ustaleń i syntetyczne opracowanie problematyki postaw Polaków wobec Zagłady, a w konsekwencji opowiedzenie na nowo polskiego doświadczenia obecności przy Zagładzie”. Ponadto projekt ma poszukiwać odpowiedzi na kwestie takie jak „obojętność i milczenie wobec naocznego doświadczenia Zagłady” – informuje „ND”. Zdaniem poseł Kruk, tego typu badania mają na celu dowiedzenie, że Polacy brali czynny udział w mordowaniu Żydów. „Czy takie właśnie badania powinno finansować państwo polskie?” – pytała w interpelacji poseł PiS.

 

Z tego, co wiem, grant został jej przyznany nie po raz pierwszy. W zeszłym roku i dwa lata temu również otrzymała wysoką dotację na badania. Mówię tylko o okresie tzw. dobrej zmiany, zatem nie jest to „przypadek”, w zasadzie już możemy mówić o pewnej normie – powiedział „Naszemu Dziennikowi” historyk dr Wojciech Muszyński.

 

Resort odpiera zarzuty, dowodząc, że system grantów działa od 8 lat i cieszy się uznaniem „gremiów naukowych”. Ma także odpowiadać międzynarodowym standardom. Został zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu OPUS 14 w maju. Resort Gowina zastrzega przy tym, że rozdzielanie pieniędzy i rozliczanie projektów leży w kompetencjach NCN.

 

Jak zauważa „Nasz Dziennik”, w wydawanym za pieniądze z grantów piśmie „Zagłada Żydów”, znalazł się tekst Engelking poświęcony… snom. – Rozważania nad tym, jak sny mogą pomagać w badaniu holocaustu, jest tak kuriozalne, że aż trudno znaleźć jakąkolwiek paralelę – komentuje dr Wojciech Muszyński.

 

Z kolei poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 zauważa, że prof. Barbara Engelking promuje twórczość m.in. Jana Tomasza Grossa i Jana Grabowskiego. – Każdy z nas ma świadomość tego, że Konstytucja gwarantuje swobodę badań naukowych, natomiast polityka państwa, która wyraża się w polityce poszczególnych ministerstw, powinna kierować się przede wszystkim polską racją stanu i nie może finansować badań, które są z nią sprzeczne  – dodaje.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

MWł

 

 


DATA: 2018-07-18 11:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy polski rząd jest polski?
ponad 1 rok temu / Grażyna
 
czy ten ktoś kto dał tak nieprofesjonalną odpowiedź na interpelację ma jeszcze pracę? to są nasze pieniądze więc mamy chyba prawo wiedzieć na co są wydawane...niestety szkalowanie odbywa się za pieniądze z naszych podatków i jak widać niezależnie od tego kto jest przy władzy!!!!
ponad 1 rok temu / pytanie
 
W stulecie odzyskania niepodległości pokażcie mi ile jest grantów na przykład nad rolą Dmowskiego w konferencji wersalskiej.
ponad 1 rok temu / gosc
 
Podstawą nauki jest obiektywizm, a nie tendencyjność. Jak chce coś badać pod z góry założoną tezę, niech to robi ze środków własnych bądź od prywatnych sponsorów, a nie ze środków publicznych.
ponad 1 rok temu / do Ksmark71
 
Na tym pole nauka. Przecież jak Polacy byli fajni dla Żydów to nie napisze nic złego o postawach w narodzie. Czy co myslicie ze wyjreuje fakty? A moze badania za zgoda episkopatu i narodowcow tylko?
ponad 1 rok temu / Ksmark71
 
Znowu jej Gowin dał???...czy to są te same pieniądze, o których było wiadomo przed wakacjami???...jeśli to są nowe to to szkalujące Polskę i Polaków babsko od metafizycznej śmierci DOSTAŁA by przeszło MILION ZŁOTYCH...za TO SKANDALICZNE MARNOTRAWSTWO NASZYCH POLSKICH PIENIĘDZY Gowin już powinien być ZDYMISJOWANY.....
ponad 1 rok temu / Megi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.