DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Szamańskie rytuały, rozważania o ekologii, inwokacja Matki Ziemi. Amazońska Droga Krzyżowa w Rzymie

Szamańskie rytuały, rozważania o ekologii, inwokacja Matki Ziemi. Amazońska Droga Krzyżowa w Rzymie
Źródło: twitter.com/wsanchezsilva (film, rzut ekranu)

Ulicami Watykanu przeszła Amazońska Droga Krzyżowa. Znacznie różniła się od tradycyjnej formy tego nabożeństwa pasyjnego. Obrzęd wchodził w skład „półoficjalnych” wydarzeń zorganizowanych podczas trwającego od 6 października synodu biskupów.

 

Odbywająca się 20 października Droga Krzyżowa zawierała wiele rytuałów przypominających w swojej formie szamańskie obrzędy. Podczas nabożeństwa jedna z kobiet okadzała tłum specjalną mieszanką ziół, a towarzyszyło jej kilka osób „rozganiających” dym za pomocą pióropuszów. Obrzędowi towarzyszyły tubylcze śpiewy z akompaniamentem lokalnych instrumentów.

 

 

Jedną z dekoracji stanowiła tradycyjna amazońska łódź – piroga, ze słynną już drewnianą figurką ciężarnej kobiety w środku. Dopełnieniem scenografii była mapa rejonu Amazonii i wielki krzyż. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele środowisk współorganizujących synod: kard. Pedro Barreto z REPAM oraz bp Roque Paloschi (CIMI). Uczestnicy nieśli też podobizny 14 „męczenników Amazonii”, w tym św. Oscara Romero.

 

Droga Krzyżowa zawierała 15 stacji (ostatnia symbolizująca Zmartwychwstanie), które – jak podaje Catholic News Agency – reprezentowane były przez takie frazy jak; „prawa człowieka”, „wielki projekt rozwoju”, „pojednanie”, „spotkanie”, „kultury Panamazonii”, „wezwanie dla wszystkich” czy „dewastacja natury”.

 

Podczas każdej stacji inna osoba odczytywała rozważania. Wśród nich znalazło się jedno wskazujące na „płacz Matki Ziemi wobec nadmiernej eksploatacji, którą popełnia się w 9 krajach z rejonu Amazonii”. Proszono także o przebaczenie za grzechy popełnione zarówno przez ludzi Kościoła, jak i innych: nadużycia kolonizacji, pogwałcenie praw człowieka czy etniczne ludobójstwo w wielu miejscach na całym świecie.

 

Specjalną część poświęcono kwestiom ekologicznym. „Naukowcy i ekolodzy zwiastują (…) widmo śmierci ciążące nad naszą ziemią, jeśli nie zatrzymamy masowego wykorzystywania jej zasobów” – ostrzegano. „Wezwanie Kościoła to misja głoszenia Ewangelii Jezusa oraz potępienie nadużyć, jakich doświadcza Siostra Matka Ziemia” – podkreślano.

 

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR

    

   


DATA: 2019-10-22 13:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ZAPOMNIANE FAKTY - W Asyżu postawiono fałszywego bożka Buddę na ołtarzu na tabernakulum. Zob. 12 FAITHS JOIN POPE TO PRAY FOR PEACE, By ROBERTO SURO and SPECIAL TO THE NEW YORK TIMES: "For example, the Buddhists, led by the Dalai Lama, quickly converted the altar of the Church of San Pietro by placing a small statute of the Buddha atop the tabernacle and setting prayer scrolls and incense burners around it." - Przed ołtarzem w Fatimie uprawiano bałwochwalczy kult. Zob. The Portugal News, Hindus worship at Fátima altar: Arriving in Fátima the pilgrims made their way to the Chapel of the Apparitions, where from the altar a Hindu priest led prayer sessions. A commentary on the service was given by the TV reporter who explained: ?This is an unprecedented unique moment in the history of the shrine. The Hindu priest, or Sha Tri, prays on the altar the Shaniti Pa, the prayer for peace.? The Hindus can be seen removing their shoes before approaching the altar rail of the chapel as the priest chants prayers from the altar?s sa
8 miesięcy temu / żołnierzChrys
 
Przed końcem świata ma nastąpić apostazja w najszerszych rozmiarach. To już się dzieje! Jezu nawróć mnie do siebie i uczyń mnie wiernym Tobie! Maryjo oręduj za mną!
8 miesięcy temu / :(
 
Zadbajmy o tubylców co to nawet przeżegnać się nie umieją przed Franciszkiem, a nie o jakiś tam chrześcijan w krajach islamskich, którzy giną w obronie wiary i KRZYŻA ŚWIĘTEGO!
8 miesięcy temu / !
 
A pamiętacie jak w Asyżu, w katolickiej świątyni, na ołtarzu, postawiono fałszywego bożka Buddę? Odkrycie tego faktu, obejrzenie spektaklu "Fatima - Tempo de Luz" w spektaklu tym pokazali dwa KOŚCIOŁY: pierwszy jako budowlę wertykalną, mający pochodzenie nadprzyrodzone, "stary" Kościół, a drugi, "nowy", jako budowlę horyzontalną wyłaniającą się z ciemności, próżni, wraz z wiosną...chyba tą posoborową, jak też inne rzeczy napełniły mnie trwogą i pytaniami: w czym ja tkwię od lat? czy to w czym tkwię jest jeszcze tym w czym żyła moja prababcia, czy babcia?
8 miesięcy temu / KATOLIK
 
Obłęd! Pogański "ekumenizm"!
8 miesięcy temu / Zbigniew
 
"... Nie będziesz miał bogów cudzych obok mnie..."
8 miesięcy temu / AntyLewak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.