DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Synod „liberałów”? Katolickie organizacje biją na alarm

Synod „liberałów”? Katolickie organizacje biją na alarm
fot. REUTERS/ Forum

Watykan opublikował listę uczestników Synodu o Rodzinie, który odbędzie się w dniach od 4 do 25 października br. „Voice of The Family” alarmuje, że na liście, zwłaszcza wśród duchownych dobranych przez papieża Franciszka, widnieje znaczna liczba nazwisk hierarchów publicznie zajmujących stanowisko sprzeczne z nauczaniem i dyscypliną Kościoła.

 

Dzięki papieskiej nominacji udział w najbliższej sesji synodu weźmie kardynał Walter Kasper, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który w ubiegłym roku zaproponował, by umożliwić przyjmowanie Komunii świętej rozwiedzionym katolikom żyjącym w nowych związkach (a więc trwającym w grzechu ciężkim). Podobnie kardynał Godfried Danneels, były arcybiskup diecezji Mechelen-Bruksela, który w 1990 roku próbował przekonać Króla Belgii Baldwina I, by podpisał ustawę aborcyjną. W 2013 kard. Danneels pozytywnie wypowiadał się o tzw. homomałżeństwach, chwaląc ustawodawstwo zezwalające osobom żyjącym w związkach jednopłciowych na „zawieranie małżeństwa cywilnego”. Hierarcha ten został zaproszony przez papieża na synod już po raz drugi.

 

Wśród hierarchów zaproszonych do udziału w pracach synodu znajduje się kard. Blase Cupich, arcybiskup Chicago, który bronił udzielania Komunii Świętej proaborcyjnym politykom. W 2011 r. zabronił kapłanom ze swojej diecezji uczestnictwa w akcji modlitewnego czuwania w obronie życia poczętego – 40 Days for Life. Hierarcha popiera ustawodawstwo cywilne w sprawie redefinicji małżeństwa.

 

Arcybiskup Bruno Forte, odpowiedzialny za sporządzenie i dołączenie do raportu końcowego ubiegłorocznego synodu o rodzinie skandalicznych punktów o homoseksualistach, po raz kolejny będzie pełnił stanowisko sekretarza. Tezy zawarte w skandalicznym „Relatio post disceptationem” są jego osobistymi wnioskami. Dzięki papieskiej nominacji w synodzie udział weźmie kardynał Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia i przewodniczący Konferencji Episkopatu Austrii. Hierarcha ten apeluje, aby zmienić duszpasterskie podejście do homoseksualistów i by starać się dojrzeć „elementy pozytywne” w tworzonych przez nich związkach. Z kolei arcybiskup Nowego Jorku, kardynał Timothy Michael Dolan, choć bywa zaliczany do przeciwników programu Kaspera, to poprowadził w tym roku „inkluzyjną” paradę Świętego Patryka. Pochwalił też jej organizatorów za współpracę z organizacjami homoseksualnymi.

 

Kardynał Donald Wuerl (arcybiskup Waszyngtonu) jest czołowym zwolennikiem udzielania Komunii Świętej katolikom publicznie promującym poważne zło moralne, jakim jest aborcja. W 2012 Wuerl zganił podległego mu kapłana za… nieudzielnie Komunii świętej lesbijce uczestniczącej z partnerką w pogrzebie matki. Archidiecezja wydała publiczne przeprosiny, a duchowny został zganiony. W obradach uczestniczyć będzie także kard. Dionigi Tettamanzi, były arcybiskup Mediolanu, który poparł „duszpasterskie” propozycje Kaspera.

Dzięki zaproszeniu papieża w pracach uczestniczyć będzie kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, arcybiskup Tegucigalpa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Hondurasu i „bliski doradca papieża Franciszka”, który w tym miesiącu publicznie bronił propozycji kard. Kaspera. W zgromadzeniu, któremu przewodzić będzie papież, weźmie udział kard. Lluis Martinez Sistach, arcybiskup Barcelony, który odmówił wyciagnięcia konsekwencji wobec podległego mu kapłana, odpowiedzialnego za sfinansowanie aborcji dwóm młodym dziewczętom. Podobnie kard. Raymundo Damasceno Assis, arcybiskup Aparecida (Brazylia) i przewodniczący episkopatu brazylijskiego, który przed zeszłorocznym Synodem chwalił „bardziej miękką i tolerancyjną retorykę Franciszka, w szczególności w odniesieniu do homoseksualizmu”.


Na liście uczestników synodu znalazł się kard. Luis Antonio Tagle, arcybiskup Manili na Filipinach, który na początku tego roku potępił hierarchów kościelnych, używających „trudnego" i „ciężkiego" języka do opisania grzechu cudzołóstwa i zachowań homoseksualnych. Hierarcha jest zwolennikiem „nowego nauczania o miłosierdziu”. Z kolei kard. John Dew, arcybiskup Wellington i przewodniczący episkopatu Nowej Zelandii, podczas ubiegłorocznego Synodu wezwał Kościół do rezygnacji z określenia grzechu jako „nieuporządkowania”. Hierarcha jest zwolennikiem udzielania Komunii rozwodnikom, żyjącym w konkubinatach.


Victor Fernandez, tytularny arcybiskup Tiburnia (Argentyna), jest jednym z najbliższych doradców teologicznych papieża. Wielokrotnie bezpardonowo atakował kard. Gerharda Muellera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary za sprzeciwianie się „kierunkowi Franciszka” w Kościele. Fernández był jednym z autorów raportu końcowego Synodu w październiku ubiegłego roku. Pracował także nad najnowszą encykliką papieską dot. ochrony środowiska. W maju br. hierarcha mówił dziennikarzom, że papież „dąży do reformy, która jest nieodwracalna”.

 

Ksiądz Antonio Spadaro, dyrektor włoskiego dziennika „La Civilta Cattolica”, jest osobistym przyjacielem papieża i wielokrotnie promował w swoim piśmie „tezy Kaspera” i liberalizację nauczania moralnego Kościoła w kwestii małżeństwa i rodziny. W gronie kontrowersyjnych uczestników synodu odnaleźć możemy także księdza Pio Vito Pinto, szefa komisji odpowiedzialnej za wprowadzenie radykalnej reformy dot. skrócenia i uproszczenia procesu stwierdzania nieważności małżeństwa. Na łamach watykańskiej gazety „L'Osservatore Romano” ks. Pinto otwarcie przyznał, że z reform wprowadzonych w ub. tygodniu na polecenie Ojca Świętego skorzystają „osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach”. Dodał, że z pewnością „wzrośnie liczba małżeństw nieważnych”.

 

„The Voice Of Family” alarmuje, że Kościół stoi w obliczu poważnego kryzysu. „Nadszedł czas dla wszystkich katolików, na każdym szczeblu Kościoła, by zdali sobie sprawę z kryzysu, który nas ogarnia. Każdy z nas – zarówno duchowny, jak i świecki – ma prawo i obowiązek bronić katolickiej doktryny i praktyki przed atakami ze strony przedstawicieli hierarchii”. W gronie uczestników synodu znaleźli się także duchowni znani z obrony tradycyjnego nauczania Kościoła. Są to m.in. kard. Wilfrid Fox Napier, (arcybiskup Durbanu, RPA), kard. Elio Sgreccia (były przewodniczący Papieskiej Akademii Życia) i kard. Carlo Caffarra (arcybiskup Bolonii, współautor pracy „Jedenastu kardynałów o małżeństwie i rodzinie”).

 

W wywiadzie dla Radia Renascença papież Franciszek potwierdził, że podstawą dyskusji synodalnej będzie „Instrumentum laboris”. - Co do Synodu, to dziennikarze są już zaznajomieni z Instrumentum laboris. Będziemy mówić o tym, co jest w nim zawarte. Trzy tygodnie, jeden temat, jeden rozdział na każdy tydzień – mówił papież.

 

Liderzy „The Voice of Family” przypominają, że „Instrumentum laboris” stanowi bezpośredni atak na fundamenty katolickiej nauki o życiu, małżeństwie i rodzinie. W szczególności dokument ten podważa encyklikę „Humanae Vitae”, proponując fałszywe rozumienie relacji między sumieniem a prawem moralnym (pkt 137). Ponadto koncentruje się na kwestiach antykoncepcji, nie potępiając stosowania tego typu środków i nie odnosząc się do dotychczasowego nauczania w tej kwestii (pkt 34). Wreszcie proponuje udzielanie Komunii Świętej „osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach (pkt 120-125). Dokument sugeruje, że konkubinat posiada „pozytywne aspekty” i można uznawać go w pewnym stopniu za legalną formę związku (pkt 57, 61, 63, 99, 102). „Instrumentum laboris” przygotowuje Kościół do akceptacji związków osób tej samej płci, uznając potrzebę określenia „specyficznego charakteru tych związków w społeczeństwie” (pkt 8). Odmawia też rodzicom pełnego prawa w zakresie edukacji seksualnej swoich dzieci (pkt 86).

 

Organizacja wskazuje, że zgodnie z kanonem 212, paragraf 3, wierni stosownie do posiadanej wiedzy, kompetencji i zdolności mają prawo, a niekiedy nawet obowiązek wyjawienia swojego zdania świętym pasterzom w sprawach dotyczących dobra Kościoła i podawać je do wiadomości innym wiernym. Emerytowany arcybiskup Karagandy, ks. Jan Paweł Lenga stwierdził (Kryzys. Dokąd zaprowadzi nas synod?), że Papież podczas Synodu pokaże po czyjej jest stronie. Dodał, że „albo jesteśmy po stronie Chrystusa, albo po stronie diabła. Nie ma trzeciej opcji. Zwykli ludzie są czasami bliżej Chrystusa, niż kapłani”.

 

Pełna lista uczestników Synodu dostępna jest na stronie Watykanu.


 

Źródło: lifesitennews.com, voiceofthefamily.com, AS.

DATA: 2015-09-21 11:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brakuje tylko mediów toruńskich. A ja się "zapytowywuję" dlaczego?
ponad 3 lata temu / Leo
 
Chyba powoli zanosi się na Wielkie Odstępstwo. A patrząc na całokształt obecnej sytuacji wyraźnie widać, że Bestia szykuje się do ostatecznej rozprawy. Chociaż nie wiadomo ile to dokładnie potrwa to zbieg tylu różnych okoliczności dosyć wyraźnie wskazuje na to, że żyjemy w samej końcówce.
ponad 4 lata temu / abc
 
Moi drodzy, już niedługo spotkamy się w Raju! Biada jednak tym, którzy ośmielają się bezcześcić Ciało Kościoła Świętego przez herezję i bluźnierstwa!
ponad 4 lata temu / Muzyk
 
I mają rację,że biją na alarm.Z tym,że na alarm powinni bić wszyscy,którzy dostrzegają niebezpieczeństwo ponownego "pojednania" ze zbrodnią. Bo jak można inaczej odebrać zaproszenie MSZ RCP Hilariona,wysłannika cerkwii Cyryla (Gundiajewa,"Michajłowa" z KGB/FSB) i orędownika zbrodniczej agresji reżimu Putina na Ukrainę ?
ponad 4 lata temu / gość
 
@Sally : dokładnie !
ponad 4 lata temu / olo
 
Po owocach ich poznacie i obecnego Papieża po owocach też go poznamy...
ponad 4 lata temu / Aaron
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.