DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Synod Amazoński: Franciszek podał nazwiska osób odpowiedzialnych za kształt posynodalnego dokumentu

Synod Amazoński: Franciszek podał nazwiska osób odpowiedzialnych za kształt posynodalnego dokumentu
Photographer: YARA NARDIArchive: Reuters

Papież Franciszek ogłosił listę osób odpowiedzialnych za kształt tekstu podsumowującego synod amazoński. Wśród redagujących znalazły się takie nazwiska jak kard. Christoph Schönborn z Austrii czy Argentyńczyk Marcelo Sánchez Sorondo. Nazwiska podano podczas konferencji odbywającej się 15 października.

 

Wśród redaktorów przyszłego dokumentu znalazły się cztery nazwiska; kardynał Christoph Schönborn, biskup Marcelo Sánchez Sorondo - kanclerz Papieskiej Akademii Nauk, misjonarz abp Edmundo Ponciano Valenzuela z Paragwaju oraz włoski salezjanin ks. Rossano Sala.

 

Komitet w ciągu najbliższych dwóch tygodni stworzy szkic dokumentu na podstawie wniosków z prac małych grup zwanych circoli minori. Oficjalny tekst posynodalnego dokumentu będzie następnie poddany pod głosownie ojców synodalnych, którego zatwierdzenie wymagać będzie 2/3 głosów. Przyjęty w ten sposób dokument może – ale nie musi – zostać wykorzystany przez papieża w jego posynodalnej ekshortacji.

 

Prowadzący konferencję bp Eugenio Coter z Boliwii odniósł się do postulowanego przez synod pomysłu utworzenia „Kościoła Amazońskiego” ze specjalną liturgią. Bp Coter zaznaczył, że nie jest planowane wprowadzenie żadnego nowego rytu, ale włączenie pewnych obrzędów do istniejącej już liturgii. „Chodzi nie o stworzenie jedynie struktury kościelnej, ale premanantnego episkopalnego organizmu” – zaznaczał, oraz oznajmił, że o tym w jaki sposób konkretnie wyglądać będzie Kościół z „Amazońską twarzą” zdecyduje specjalnie powołana komisja.

 

Biskup Rafael Alfonso Escudero López-Brea z prałatury Moyobamba przekonywał, że włączone do liturgii „symbole” i „rytuały” będą mieć znaczenie dekoracyjne i nie wpłyną na kształt, przesłanie i cel liturgii. Hierarcha wyraża pewność, że nowe zmiany przyczynią się do wzrostu powołań zarówno w świeckich jak i duchownych ministerstwach. „To jest powód do dziękczynienia i wyrażenia wdzięczności Bogu” – podkreślał.

 

Źródło: catholicherald.co.uk

PR  


DATA: 2019-10-17 13:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tragifarsa.
8 miesięcy temu / Sal
 
Zmiany doktrynalne też mają być "dekoracyjne" ?
8 miesięcy temu / Frondo z Krainy
 
Już sama obecność ks. kard. hr. Schoenborna gwarantuje odpowiednią dawkę błędowierstwa!
8 miesięcy temu / Karol
 
Czy ci świeccy mężczyźni uczestniczący w synodzie, o których pisaliście, też zaliczają się do ojców synodalnych?
8 miesięcy temu / ?
 
,,Oficjalny tekst posynodalnego dokumentu będzie następnie poddany pod głosownie ojców synodalnych, którego zatwierdzenie wymagać będzie 2/3 głosów. Przyjęty w ten sposób dokument może ? ale nie musi ? zostać wykorzystany przez papieża w jego posynodalnej ekshortacji" I to jest całe klu tego bluźnierczego synodu: dokument będzie przyjęty i będzie obowiązywał, ale nie będzie pod nim podpisu papieża jak zwykle zresztą, co dla wprowadzenia ustaleń dokumentu nie będzie miało żadnego znaczenia. Rozwałka KK przebiega, od 2014, zgodnie z wytycznymi. Jaki krok następny???
8 miesięcy temu / Airam
 
Będą tańczące procesje na bosaka i z Pachamamą?
8 miesięcy temu / M.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.