DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Święty Pius V o homoseksualizmie księży: odrażający występek karać bez okazywania litości

Święty Pius V o homoseksualizmie księży: odrażający występek karać bez okazywania litości
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

W sytuacji głębokiego kryzysu moralnego w Kościele oraz rozprzestrzeniania się homoherezji warto znać dokumenty papieży w sprawie walki z przeciwnymi naturze zachowaniami, jakich dopuszczali się w przeszłości również duchowni. Nauczanie katolickie w sprawie grzechu homoseksualizmu oraz argumenty przeciw legalizacji tzw. związków jednopłciowych zebrano w pracy pt. „W obronie wyższych praw”.

 

Bulla papieska Cum Primum, święty Pius V, 1 kwietnia 1566:

 

„W dążeniu do wyplenienia wszystkiego, co w jakikolwiek sposób stanowi obrazę majestatu Bożego, postanowiliśmy ponad wszystko i bez okazywania litości karać te sprawki, o których w oparciu o autorytet Pisma Świętego lub z uwagi na ich wyjątkowy ciężar wiadomo, że nie podobają się Bogu i powodują jego gniew bardziej niż inne; a mianowicie zaniedbywanie kultu Bożego, zgubną symonię, grzech bluźnierstwa oraz potępienia godne lubieżne występki przeciw naturze; za przewiny te Bóg sprawiedliwie karze ludy i narody zsyłając na nie kataklizmy, wojny, głód i zarazę (...)

 

Jeśli kto popełni szkaradny występek przeciw naturze, za który gniew Boży spadł na niegodziwców, władzy świeckiej w celu wymierzenia kary przekazany będzie, a jeśli jest duchownym pozbawiony swego urzędu zostanie, po czym spotka go analogiczna kara”.

 

Bulla papieska Horrendum illud scelus, święty Pius V, 30 sierpnia 1568:

 

„Ów odrażający występek, za który zepsute i rozpustne miasta [Sodoma i Gomora] z Boskiego wyroku spalone zostały, przepełnia nas goryczą i bólem i skłania nas do karania występku tego z największą gorliwością. Ze wszech miar słusznie Piąty Sobór Laterański [1512-1517] postanowił, że każdy duchowny złapany na takim występku przeciw naturze, za który gniew Boży spadł na niegodziwców, ma zostać zwolniony ze stanu duchownego lub zmuszony do odbycia pokuty w klasztorze (c. 4, X, V, 31). Ażeby zaraza na tak wielkie zasługująca potępienie nie szerzyła się korzystając z bezkarności, która największą zachętą jest do grzechu, oraz po to, by surowiej karać duchownych, którzy winnymi owych bezecnych występków będąc śmierci duszy się nie lękają, postanowiliśmy, że karać ich będzie władza świecka wedle prawa cywilnego.

 

Dlatego też, pragnąc z większą niż dotąd żarliwością stosować się do tego, co zarządziliśmy na początku naszego pontyfikatu (bulla Cum Primum), ustanawiamy, że każdy kapłan lub duchowny świecki czy zakonny, niezależnie od rangi i godności, który dopuści się takiego odrażającego występku, zostanie na mocy istniejącego prawa pozbawiony wszystkich wynikających ze stanu duchownego przywilejów, stanowisk, godności i beneficjów kościelnych, a po zdegradowaniu przez sędziego kościelnego władzy świeckiej przekazany będzie, by ta wymierzyła mu taką karę, jaka w prawie przewidziana jest dla ludzi świeckich, którzy w otchłań taką wpadli”.

 

Więcej papieskich dokumentów oraz argumentacji doktorów i ojców Kościoła oraz świętych, a także inne argumenty przeciwko legalizacji związków homoseksualnych oraz homoherezji odnaleźć można w pracy pt. „W obronie wyższych praw. Dlaczego musimy przeciwstawiać się legalizacji związków homoseksualnych?”. Publikację opracowało Amerykańskie Stowarzyszenie Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP), zaś w języku polskim została wydana w roku 2005 przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Wstęp do wydania polskiego napisał ks. prof. Tadeusz Ślipko SJ.

 

 

 

 


DATA: 2018-09-06 08:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nareszcie coś i dla "prostaczków".
ponad 1 rok temu / Leo
 
Piękny, prosty a zarazem precyzyjny język i zdrowa nauka. Jak bardzo obecnie tego brakuje!
ponad 1 rok temu / Non Latro
 
@Hanka, podobnie jak wspomniana klasyfikacja dsm nie mam watpliwości że jest to gigantyczny stres i cierpienie. Zaburzeniem podobnie jak w przypadku homoseksualizmu jest samo cierpienie jednostki na gender dysphoria czyli stres zwiazany z niezgodnoscia plci biologicznej z psychyczna.
ponad 1 rok temu / karol
 
@karol. Gdybyś miał wątpliwości, czy transseksualizm to zaburzenie czy orientacja tożsamości płciowej, to wg Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego jest to choroba psychiczna mająca numer 302.85 w klasyfikacji DSM, a wg WHO w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 zaburzenie jest oznaczone kodem F64.0. Być może, a raczej na pewno, doczekamy się wykreślenia i tych schorzeń z jakichś klasyfikacji, bo ktoś ma w tym interes, ale to nie zmieni natury rzeczy.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
@karol. Groteska jest tam, "gdzie wzrok nie sięga", mówiąc słowami poety. Owszem, testosteron biorą nie mający go pod dostatkiem mężczyźni, ale przerobione nim kobiety nie stają się mężczyznami. Więc nie będą w małżeństwie z kimkolwiek wg nas/Kościoła: ani z kobietami same będąc kobietami, ani z mężczyznami, bo zniszczyły swoją kobiecość. Wskazane przez Ciebie osoby należą do niezdatnych do małżeństwa wg kategorii z Ewangelii Mateuszowej: ci, którzy się tacy z łona matki urodzili bądź tacy, których ludzie takimi uczynili. Można jedynie tu dodać: których ludzie takimi uczynili na ich własne, chore żądanie.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Tiaaaa, a jak ktoś od najmłodszych lat zachowuje się jak pies i jako dorosły każe sobie doszyć ogon, skórę z sierścią itp. bo strasznie cierpi jako człowiek, to będzie mógł legalnie czynić coś co bez tych zabiegów nazwane byłoby zoofilią? Do tego prowadzi wasze kombinowanie - docelowo WSZYSTKO wywrócić i zalegalizować, a wszelkie choroby w sferze seksu nazwać "odmiennym stanem zdrowia". Ale nie bój się, Pana Boga nie oszukacie. A odpowiedź na kwestię "płci" i "orientacji seksualnej" duszy masz pośrednio w Mt22,23-30.
ponad 1 rok temu / do karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.