DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Świąt nie będzie? Gazeta ZNP „radzi”, jak ograniczyć w szkołach religijną oprawę Bożego Narodzenia

Świąt nie będzie? Gazeta ZNP „radzi”, jak ograniczyć w szkołach religijną oprawę Bożego Narodzenia
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Boże Narodzenie to chrześcijańskie święto upamiętniające przyjście na świat Syna Bożego. Jeśli jednak ktoś myśli, że spraw tak oczywistych przypominać nie trzeba, to jest w błędzie. Oto bowiem „Głos Nauczycielski” tłumaczy, jak „zadbać” o ograniczenie religijnej oprawy świąt. W gamie możliwych alternatyw znalazło się nawet święto upamiętniające… afrykańskie dziedzictwo w kulturze amerykańskiej. Wszystko, byle nie opłatek, byle nie jasełka, byle nie katolicyzm.

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego robi wiele, by przekonać społeczeństwo, że sytuacja z okresu międzywojennego, gdy ZNP przesiąknięty był ideologią komunistyczną, nie uległa zbyt głębokiej zmianie. Oto bowiem po wybraniu homoseksualisty Nauczycielem Roku przyszła pora na konfrontacje z kłopotliwą dla lewicy kwestią świąt Bożego Narodzenia. Tu z pomocą przyszedł „Głos Nauczycielski” – organ prasowy Związku, który piórem Magdaleny Goetz „radzi” co należy czynić.

 

Pomocne okazały się też stare, sprawdzone modele działania zwolenników laicyzacji społeczeństwa. Tak więc o otwartej wojnie z Kościołem nie ma mowy, ale w tekście natrafimy na głęboką troskę o przedstawicieli innych religii lub dzieci z rodzin ateistycznych.

 

Na cenzurowany znalazły się więc wszystkie elementy wystroju klasy oraz spędzania przez dzieci czasu, które albo wprost wywodzą się z tradycji katolickiej, albo mogą się z nią kojarzyć. Cytuje je portal wpolityce.pl.

 

Godnym odrzucenia – zdaniem Magdaleny Goetz – są zarówno zwyczaje jak i… samo święto. Dlatego też pani redaktor radzi: „Zamiast obchodzenia w klasie świąt religijnych – zajęcia integracyjne lub twórcze zorganizowane wokół tematyki zimy i Nowego Roku. Obchody religijne mogą odbyć się wtedy na katechezie”.

 

W ramach nauki szacunku do przedstawicieli innych religii Goetz proponuje edukowanie dzieci o… starosłowiańskim pogaństwie, które od kilku stuleci nie ma żadnych wyznawców (tzw. „rodzimowiestwo” to tak naprawdę rekonstrukcja oparta na szczątkowej wiedzy historycznej i etnograficznej oraz wierzeniach innych grup etnicznych i wyobraźni twórcy).

 

Neutralny ma być również język, choć być może lepszym terminem byłaby w tym przypadku nowomowa. Magdalena Goetz na łamach pisma ZNP proponuje bowiem rezygnację ze stwierdzenia, że „Święta Bożego Narodzenia są dla nas wszystkich szczególnym przeżyciem”. Radzi, że „lepiej powiedzieć/napisać: „wszystkim tym, którzy obchodzą święta Bożego Narodzenia, składamy serdeczne życzenia”.

 

Niewłaściwe – zdaniem pisma Związku Nauczycielstwa Polskiego – może być również dekorowanie szkoły i klasy. Dlatego też Goetz zachęca, by i w tej sprawie zachować rewolucyjną czujność. „Świąteczne dekorowanie szkoły i klasy – z umiarem, bez wyraźnie religijnych motywów (np. mniej kontrowersji może budzić choinka niż szopka – warto to omówić) lub też z udziałem symboli różnych religii; a najbezpieczniej – neutralnie (np. płatkami śniegu, watą, szyszkami, lampkami, gałązkami drzew iglastych, zimowymi scenkami z bajek itp.)” – czytamy w „Głosie Nauczycielskim”.

 

Zastępować należy również tradycyjny opłatek (poczęstunkiem ze składaniem życzeń świątecznych, noworocznych lub mówieniem miłego słowa) i jasełka (przedstawieniem noworocznym lub na temat zimy).

 

„Neutralny” język i nowe, świeckie tradycje, świętowanie zimy zamiast Bożego Narodzenia oraz wspominanie o pogańskich Słowianach nie zamykają listy oręża przydatnego w walce o laicyzację. Sojusznikiem może okazać się również… święto społeczności afrykańskiej.

 

„Interesująca może być też informacja, że w afrykańskiej diasporze świata zachodniego obchodzone jest tygodniowe święto Kwanzaa, upamiętniające afrykańskie dziedzictwo w kulturze amerykańskiej, wiążące się z postem i obdarowywaniem prezentami” – czytamy.

 

 „Głos Nauczycielski” przekonuje też, że „niereligijną alternatywę” należy dać dzieciom i młodzieży nawet w sytuacji, gdy 100 proc. z nich to rzymscy katolicy. Wszak, jak odnotowuje Goetz „szkoły publiczne to instytucje świeckie, a dzieci i młodzież mają prawo do wolności sumienia”. Słowem: w większości katolickie dzieci mają „prawo” do szkoły „wolnej” od ich religii, ale o innych religiach dowiedzieć się powinny.

 

Wprowadzając w życie postępowe propozycje pani Goetz możemy być pewni, że nikt nie będzie dyskryminowany. No może poza katolikami, którzy stanowią w Polsce zdecydowaną większość społeczeństwa.

 

 

Źródło: wpolityce.pl / dorzeczy.pl / „Głos Nauczycielski”

Michał Wałach

 

 


DATA: 2018-12-04 14:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Klasyczny objaw lewackiego debilizmu. Jaki poziom muszą prezentować nauczyciele, którzy godzą się na to, żeby tego rodzaju osobnicy z ZNP ich reprezentowali. Zasługują nie tyle na podwyżki, co na potrącenia z ich pensji na rzecz odszkodowań dla dzieci, które skazane są na takich pedagogów.
8 miesięcy temu / Jaro56
 
Rozpędzić ZNP i wyczyścić szkoły z różnego rodzaju szumowin i popłuczyn PRL-u nazywających się nauczycielami Uczą dzieci i młodzież cwaniactwa i plucia na Kościół i Polskę, Drwią sobie z Polskiej historii i tradycji narodowych. Wprowadzają do szkół bezwartościowe książki które zostały napisane przez skończonych idiotów. Na zajęciach lekcyjnych ci pseudo nauczyciele niszczą w dzieciach empatię promując chamstwo i cwaniactwo zaczerpnięte z wrogich Polsce środowisk. Zmuszają do powtarzania jak mantrę idiotycznych tekstów i zadań zaczerpniętych z bezwartościowych książek zagranicznych wydawnictw . Zmuszają do rozwiązywania bezwartościowych testów których sami często nie rozumieją, przystosowując nasze młode pokolenie do roli niewolników i użytecznych idiotów. Tak wyniszcza się całe narody które nie są w stanie obronić się przed narzuconą edukacją. O reformie szkolnictwa i zmianie wynagrodzeń można zacząć rozmawiać dopiero po oczyszczeniu całego systemu edukacji
11 miesięcy temu / Edi
 
Zatrudnionym i zrzeszonym "nauczycielom" w ZNP PO przeczytaniu tych wypocin stwierdzam że MYŚLENIE IM SPRAWIA OGROMNY BÓL. Ludzie zacznijcie myśleć bo myślenie nie boli.
11 miesięcy temu / Ja
 
ZNP i jego prezes to komunistyczne wtyki w polskim życiu publicznym. Uczciwi ludzie nie powinni tam tkwić.
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
ZNP i jego prezes to komunistyczne wtyki w polskim życiu publicznym. Uczciwi ludzie nie powinni tam tkwić.
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
ZNP to tylko związek zawodowy i nie powinien mieć żadnego, absolutnie żadnego wpływu na wychowanie dzieci i młodzieży ani na to co i jak jest nauczane w szkołach. I o to moi drodzy powinien zadbać rząd a nie żebyśmy ciągle wysłuchiwali co nauczyciele spod czerwonej gwiazdy wymyślają. Jeżeli mieszają się do programów edukacji to należy rozwiązać taki związek zawodowy i zakazać jego działalności. Proste? Nie dla rządzących.
ponad 1 rok temu / ARTI
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.