DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Św. Maria Magdalena zostanie patronką Biłgoraja? Tego chcą mieszkańcy miasta

Św. Maria Magdalena zostanie patronką Biłgoraja? Tego chcą mieszkańcy miasta
Źródło: Wikimedia Commons Biłgoraj - kościół rzymskokatolicki p.w. św. Marii Magdaleny

Do Ratusza w Biłgoraju (woj. lubelskie) złożono wniosek o uczynienie św. Marii  Magdaleny patronką miasta. Pod wnioskiem widnieje kilka tysięcy podpisów mieszkańców. Inicjatywa ma mocne uzasadnienie. W mieście tym, jako jedynym miejscu na świecie, na początku XVII wieku, miały miejsce objawienia św. Marii Magdaleny.

 

Droga do uczynienia świętej Kościoła katolickiego patronką miasta nie jest jednak taka prosta. Nie wystarczy zgoda udzielona przez radnych. Potrzebna jest jeszcze zgoda władz kościelnych, a ostatecznie samego papieża. Może ona być uzyskana kiedy wierni skierują odpowiednią prośbę do biskupa miejsca. Ten przesyła wniosek do Kongregacji ds. Świętych, a ta z kolei, po akceptacji wniosku, dostarcza go do zatwierdzenia papieżowi. Mieszkańcy Biłgoraja nie zrażają się jednak tymi procedurami i czynią wszystko aby św. Maria Magdalena patronowała ich grodowi.

 

Starania mieszkańców Biłgoraja mają uzasadnienie historyczne, gdyż miasto to jest jedynym miejsce na świecie, gdzie doszło do udokumentowanych objawień św. Marii Magdaleny. Miały one miejsce w roku 1603. Święta Maria Magdalena objawiła się 8 pastuszkom. Jak mówią historyczne kroniki, wskutek tych objawień liczni mieszkańcy Biłgoraja, którzy wcześniej związali się z ruchem kalwińskim, wrócili do wiary katolickiej. Tak Biłgoraj z miasta gdzie dominował kalwinizm, stal się prężnym ośrodkiem kultury i myśli katolickiej.

 

Chorzy modlący się w miejscu objawień za wstawiennictwem św. Marii Magdaleny odzyskiwali zdrowie, dlatego ordynat Tomasz Zamojski, w roku 1644 sprowadził tu ojców franciszkanów. Ci wznieśli w Biłgoraju kościół oraz budynki zakonne. Kościół pw. św. Marii Magdaleny jest sanktuarium, do którego dziś licznie przybywają wierni z różnych stron świata. 

  

Adam Białous


DATA: 2018-09-14 13:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trzymam kciuki
ponad 2 lata temu / kid
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.