DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

„Süddeutsche Zeitung”: austriacka koalicja chadeków i Zielonych wzorem dla Niemców

„Süddeutsche Zeitung”: austriacka koalicja chadeków i Zielonych wzorem dla Niemców
Fotograf: Leonhard Foeger, Archiwum: Reuters / FORUM

Austriacka Partia Ludowa i Zieloni ogłosili osiągnięcie porozumienia w sprawie utworzenia wspólnego rządu Austrii i przedstawiły program. Jedna z najważniejszych niemieckich gazet uważa, że ewentualne powodzenie tego sojuszu może być ważnym prognostykiem przed wyborami w Niemczech w roku 2021.

 

Portal pch24.pl już kilka dni temu informował, że austriacka chadecja i Zieloni osiągnęli porozumienie w sprawie utworzenia rządu. W czwartek zostało to oficjalnie potwierdzone na konferencji prasowej liderów obu partii. ÖVP Sebastiana Kurza i neomarksiści Wernera Koglera stworzą specyficzny sojusz, jakiego w Austrii nie było jeszcze nigdy w historii. Jego głównymi wyznacznikami mają być relatywnie wolnorynkowa polityka gospodarcza, dość restrykcyjna polityka migracyjna, jak i duży nacisk na politykę klimatyczną.

 

Poprzedni rząd Austrii upadł w maju po ujawnieniu afery wokół wicekanclerza szefa Wolnościowej Partii Austrii, FPÖ, którą kierował Heinz-Christian Strache. W mediach opublikowano nagrania, na których Strache umawiał się na pomoc biznesową dla rosyjskiego oligarchy w zamian za wsparcie polityczne dla ugrupowania. Władzę przejął wówczas rząd tymczasowy pod kierunkiem bezpartyjnej Brigitte Bierlein.

 

W przyspieszonych wyborach we wrześniu najwięcej głosów oddano na ÖVP. Kurz postanowił zbudować koalicję rządową z Zielonymi. Negocjacje ciągnęły się przez kilka miesięcy ze względu na duże rozbieżności chadecji i neomarksistów. Ostatecznie wypracowano jednak kompromis, który  szefowie obu partii na czwartkowej konferencji prasowej uznali za zadowalający obie strony.

 

Niemiecka „Süddeutsche Zeitung” przekonuje, że układ polityczny, jaki ukształtował się w Austrii, może być wzorcowy dla Bundesrepubliki. Według korespondenta tej gazety we Wiedniu, Petera Müncha, ewentualny sukces austriackiego chadecko-zielonego sojuszu pozwoli wypracować model, który można byłoby wcielić w życie w Niemczech po wyborach do Bundestagu w roku 2021.

 

Obecnie niemieckie sondaże przedwyborcze wskazują, że w wyborach tych zwycięży CDU/CSU, ale drugie miejsce przypadnie właśnie Zielonym.

 

Tymczasem już po wyborach w roku 2017 kanclerz Angela Merkel próbowała zmontować koalicję z ekologicznymi neomarksistami; taki rząd miałby jednak zbyt mało głosów w parlamencie, stąd próbowano oprzeć się jeszcze o liberałów z FDP. To właśnie niezgodna między FDP a Zielonymi doprowadziła do zerwania negocjacji i ostatecznego powołania tak zwanej wielkiej koalicji, CDU/CSU-SPD, która zmaga się obecnie z olbrzymimi problemami wizerunkowymi.

 

Jeżeli w wyborach do Bundestagu w roku 2021 chadecja i Zieloni otrzymają tyle głosów, by wspólny rząd był możliwy, to – sądzi „Süddeutsche Zeitung” - w oparciu o austriacki przykład będzie można poważyć się również w Niemczech na podobny eksperyment.

 

Tym więcej, że takie sojusze istnieją już w dwóch ważnych niemieckich landach: Hesji i Badenii-Wirtembergii. Jako że Zieloni oprócz kwestii ekologicznych na sztandarach niosą ideologię gender – i to w najbardziej radykalnym wydaniu – a także „prawa” do aborcji czy eutanazji, ich udział we władzy na poziomie federalnym mógłby zakończyć się prawdziwą kulturową czy zgoła cywilizacyjną katastrofą.

 

Pach


DATA: 2020-01-03 07:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Także u nas może być podobnie. Zgodzę się że sukcesy pisu poprawiły sytuację i przyniosły ulgę wielu. Ale w sensie swiatopogladowym to różne opcje dostały niczym ryba w wodzie tlenu i wypierają innych teraz. I zamiast chrześcijańskiej europy eurokolchoz bardziej prawdopodobny.
9 miesięcy temu / 123
 
@krisbac ma rację: albo chrześcijaństwo, albo demokracja. Chrześcijanie wierzą w stałą, nienaruszalna Prawdę, a demokraci w ciągłe dążenie do kompromisów na które ma iść sumienie, Prawda i przyzwoitość. Chyba nie można być szczerym demokratą i wierzyć w istnienie grzechu.
9 miesięcy temu / Józef z Tallin
 
Moim zdaniem ta fuzja z zielonymi neopoganami jest symbolem tego do czego ostatecznie zaprowadziła nas koncepcja chrześcijańskiej demokracji. Może lepiej powrócić zamiast tego do chrześcijańskiej monarchii? Erik von Kuehnelt-Leddinh stwierdził w książce "Demokracja. Opium dla ludu", że w chrześcijańskiej demokracji drugi człon połknie ostatecznie pierwszy,
9 miesięcy temu / krisbac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.