DZIŚ JEST:   07   KWIETNIA   2020 r.

Św. Jana Chrzciciela de la Salle
 
 
 
 

Suche kropielnice, Komunia tylko na rękę. Kościół we Francji „broni” wiernych przed COVID-19

Suche kropielnice, Komunia tylko na rękę. Kościół we Francji „broni” wiernych przed COVID-19
fot. Magdalena i Tomasz Jodlowski/FORUM

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Francji opublikował oficjalne wytyczne związane z zagrożeniem koronawirusem COVID-19. W dużej mierze są one przypomnieniem zaleceń, obowiązujących już w wielu diecezjach, na terenie których dochodzi do zarażenia tzw. wirusem z Wuhan.

 

Jak przypomina sekretarz generalny i rzecznik prasowy francuskich biskupów ks. Thierry Magnin w komunikacie opublikowanym na stronie episkopatu, księża i wierni powinni zaniechać podawania sobie dłoni na znak pokoju, a Komunia św. powinna być przyjmowana jedynie do ręki. Ponadto we francuskich kościołach należy opróżnić kropielnice, koncelebransi mogą przyjmować Komunię św. pod dwiema Postaciami jedynie poprzez zanurzenie Hostii w kielichu, a do obrzędu lavabo mogą użyć wody z mydłem.

 

Wg danych z popołudnia 5 marca, we Francji zdiagnozowano 377 przypadków zakażenia koronawirusem COVID-19, w tym 6 śmiertelnych. Wśród zakażonych jest m.in. ksiądz z Paryża, który powrócił z północnych Włoch i, po zdiagnozowanym zakażeniu i pobycie w szpitalu, przebywa obecnie w izolacji na plebanii.

 

KAI

TK


DATA: 2020-03-06 12:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie widziałam jeszcze filmu "Najświętsze Serce", zakładam że jest całościowo dobry, ale widziałam taki teledysk promujący ten film. Piosenkarka stoi tyłem do Ołtarza i nie jakoś bokiem tylko centralnie, wygląda to tak jakby Kościół był sceną, zero jakiegoś przyklęknięcia i śpiewa, że zamiast wymogów znajdziesz miłosierdzie.....no niby tak, ale jakieś wymogi chyba jednak są. Oczywiście nie chce się czepiać, bo film zapewne w całości jest dobry. Tylko potem trudno się dziwić, że ludzie nie rozumieją co jest złego w Komunii Św. na rękę, co jest złego w przyjmowaniu Komunii św na stojąco itd - to przecież fanatyzm wymagać w tym świecie jakiejś pokory. Dzisiaj najważniejszy jest nastrój i żeby mi Bóg tylko dał, a ja nie muszę już nic.
1 miesiąc temu / K.
 
@lustro oczywiście że tak. Mieszkam we Włoszech i od 3 tygodni nie uczęszczania do takich przybytków, jak np kino czy centra handlowe, i uważam że tak jak szkoły powinny być zamknięte. Na święta nie zobaczę się też z rodzicami bo nie chce ich zarazić w razie gdybym była zakażona bo są w grupie ryzyka. Kościół jest takim samym skupiskiem ludzi, którzy przez godzinę stoją obok siebie i kaszą np. Nie odsądzajcie mnie od czci i wiary bo nie macie pojęcia jak to jest żyć w środku zarazy. Wole 2 razy nie iść nas mszę ale nie zarazić sobie i rodziny. Przypominam że umarło już ok 3000 osób
1 miesiąc temu / Szok
 
@Szok- nie zapomnij zakazać dyskotek,kina,teatru i wszelkich spędów lewackich dewiantów ...z homozarazy
1 miesiąc temu / Lustro
 
Komunia na rękę? skoro wczesniej dotykam kilku klamek drzwi w kościele, których dotykaja też pozostali, dotykam ławki bo musze jakos wstać przesunąc się, kleknąć. Więc na rekę to jeszcze gorzej. A po pierwsze nasz Pan Jezus Chrystus jest Bogiem,jest pokarmem, życiem, On wszystko może, i przeciez wszystko wie, nic nie dzieje się bez Jego zezwolenia. Więc jak to moje dzieci ufacie tylko sobie swojej mądrości, inteligencji, wiedzy ? zada pytanie... .
1 miesiąc temu / Sara
 
Niech każdy robi co chce, bo Bóg dał każdemu wolną wolę, ja natomiast wierzę, że w Chostii przyjmuję Przenajświętsze Ciało Pana Naszego Jezusa Chrystusa i dlatego nie przyjmuję Go na dłoń, lecz na język, aby Go nie zbeszcześcić swoimi dłońmi, aby choć jeden niewidzialny Okruszek Jego Ciała nie pozostał na mych dłoniach, czy też aby nie upadł na ziemię. Temu właśnie służy lavabo kapłanowi czy też szafarzowi, który podaje nam Ciało Jezusa Chrystusa. Obmycie przez nich palców po Komunii Świętej nie jest rytuałem, lecz troską o Przenajświętsze Ciało. Wiara czyni cuda, a więc i uzdrawia, ale wiara prawdziwa. Więc czego się bać ?, chyba raczej brudnych rąk innych uczestników nabożeństwa. Bo co za różnica, gdy ksiądz będąc zarażony COVID-19 poda mi Chostię na dłoń, czy na język, jak i tak koronawirus przedostanie się do mojego organiżmu ?
1 miesiąc temu / odszkodowania
 
@vvv Nie bój nic, gotówkę też zlikwidują prędzej niż myślisz. W końcu trzeba znaleźć jakiś pretekst do wprowadzenia wyłącznie transakcji bezgotówkowych, a docelowo chipów RFID. Bez tego trudno będzie wprowadzić globalną kontrolę i NWO.
1 miesiąc temu / chincol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.