DZIŚ JEST:   21   MAJA   2019 r.

Św. Krzysztofa Magallanesa
Św. Jana Nepomucena
 
 
 
 

Starachowice: profanacja Najświętszego Sakramentu. Biskup zarządza nabożeństwo przebłagalne

Starachowice: profanacja Najświętszego Sakramentu. Biskup zarządza nabożeństwo przebłagalne
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Dwóch mężczyzn wyciągnęło mszalny kielich z tabernakulum, następnie pili z niego przyniesiony przez siebie alkohol. Konsekrowane komunikanty przesypali do reklamówki. W niedzielę 16 lipca, we wszystkich świątyniach diecezji radomskiej, po każdej Mszy Świętej odbędzie się nabożeństwo przebłagalne za tę niezwykle bolesną profanację.


Mariusz Bednarski z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji poinformował, że mężczyźni wyciągnęli z tabernakulum mszalny kielich, zaś do reklamówki przesypali komunikanty, a następnie pili z niego przyniesiony ze sobą alkohol. - Całość fotografowali i filmowali swoimi telefonami. Sytuację uwieczniła kamera zamontowana w kościele - mówił Radiu Plus Radom aspirant Mariusz Bednarski. Dzięki nagraniu, obaj mężczyźni zostali ujęci przez policję. Zatrzymani to 37 i 43-letni mieszkańcy Starachowic. Młodszy miał w organizmie blisko 1,9 promila alkoholu, natomiast starszy 1 promil alkoholu. Nie potrafili wytłumaczyć policji swojego postępowania. 

Biskup radomski Henryk Tomasik w odezwie do wiernych napisał, że we wszystkich świątyniach diecezji radomskiej, w niedzielę 16 lipca, po każdej Mszy Świętej odbędzie się nabożeństwo przebłagalne za ten ciężki grzech. „W modlitwie „Ojcze nasz”, wypowiadając słowa „Święć się imię Twoje”, prosimy o to, aby wszyscy ludzie traktowali Osobę Pana Boga jako świętą. Wszystko to, co jest związane z Osobą Pana Boga jest dla nas święte. Poszanowanie Sacrum, tego, co jest święte, jest ważnym wyznacznikiem kultury społeczeństwa i każdego człowieka” - pisze biskup radomski.

Pasterz Kościoła radomskiego przypomniał, że dla wierzących, wielką świętością jest Najświętszy Sakrament. Przypomniał też, że bardzo ciężkim grzechem jest profanacja Najświętszego Sakramentu. „Włamanie do tabernakulum, rozsypywanie konsekrowanych komunikantów, zabieranie Komunii Świętej do domu. jest nie tylko ciężkim grzechem. Sprawca takiego czynu zaciąga karę kościelną, zwaną ekskomuniką. Z takiego grzechu może rozgrzeszyć – i zdjąć ekskomunikę - tylko Stolica Apostolska” - czytamy w odezwie. Na koniec prosił także o modlitwę w intencji sprawców profanacji; o łaskę skruchy i nawrócenia.

 

 

Źródło: KAI

WMa
DATA: 2017-07-14 23:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Leaf427 Niech się kajają ludzie co to zrobili, to jedyni i prawdziwi winni. Nie Bogu ducha winny proboszcz i parafianie, co mają jeszcze przepraszać za tych typów. Jak nie zamkniesz drzwi od domu to nie jesteś winny, że Cię okradną. Winny jest zawsze sprawca i chuligan. Tak samo jak kobieta idzie w mini też niewinna, winny tylko ewentualny gwałciciel. Na szczeście takich przypadków praktycznie nie ma, bo trzeba mieć coś z głową żeby tak postąpić. Zgodzę się, że można zamykać tabernakulum na wszelki wypadek. Jednak winowajcow nie ma co mnożyć, bo jest tylko dwóch ewidentnych.
ponad 1 rok temu / Michu.
 
Panie Boże wybacz. Za tak niewiarygodną profanacje grozi wieczne potepienie! I zgadzam się. Tylko powrót do Tradycji może nas uratować. Co sie stało z naszą Wiarą? Kto z nas przyznaje się publicznie do Chrystusa chociazby ubierajac koszulke z symbolem chrześcijaństwa? Zamiast tego dziary, wizerunki kretynskich zespołów, trupie czaszki, idiotyczne napisy... Obudzmy sie bo czasu zostalo mało...
ponad 1 rok temu / I.
 
"Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią". Gdyby ci dwaj wiedzieli co uczynili, że stanęli w jednym rzędzie z oprawcami Chrystusa... Ale najgorsze jest to, że Pan Jezus obecny wśród nas w Najświętszym Sakramencie jest codziennie lekceważony, i to przez tych od których mógłby oczekiwać szacunku i miłości. Sam to obserwuje jak ludzie niby pobożni, bo widać ich często na Mszy Św. lekceważą Go nieustannie przez brak właściwej postawy, brak szacunku. Zastanówmy się, czy ateista albo innowierca, który przyszedłby przypadkiem na Mszę Św. widząc zachowanie katolików uwierzyłby, że tam w tej Hostii jest prawdziwy Bóg? Śmiem wątpić.
ponad 1 rok temu / marco
 
@Rzymski Katolik Popieram w 100%. Jeśli nie będzie u nas prawdziwej wiary i powrotu do Tradycji kościoła, to będzie wielka lipa, mówiąc delikatnie, a później to i wielka rozpacz. Ludzie obudźcie się wreszcie !!! Sięgnijcie pamięcią do historii o której wspomniał trochę prez. Trump w W-wie. Kiedy Polska była wielka i potężna ? Kiedy kochała Boga i czciła szczerze Maryję, naszą Królową, a nasi rycerze nosili na piersiach Jej wizerunek. Jeśli nasi biskupi śpią i nie widzą co się dzieje, to lud Boży musi przejąć inicjatywę i upaść na kolana do modlitwy i pokuty. Innej drogi nie ma i nie będzie. ?Polska nie zwycięży bronią, ale modlitwą, pokutą, wielką miłością bliźniego i różańcem?. Kard August Hlond. I nie dajcie się zwieść tą pseudo Intronizacją, która polegała na odczytaniu listu biskupów, kilka mies temu. NIE o takie coś chodziło Panu Jezusowi. Poczytajcie listy bł Rozali Celakówny. Tam Pan Jezus dał dokładne wytyczne jak to ma wyglądać. Polacy! Otwórzcie oczy !
ponad 1 rok temu / owca.Chrystusa
 
Michu: "A czemu tu winny jest proboszcz?" W Sokółce i Legnicy też nie zawinili księża, przynajmniej według biskupów. Andrzej Duda też niepotrzebnie łapał Ciało Pańskie, które dziwnym trafem zostało wywiane przez wiatr z naczynia niesionego przez kardynała Nycza. Kardynał też oczywiście niewinny bo po co zabezpieczać naczynie podczas masowych spędów na świeżym powietrzu? Każda sekunda cenna. Ot, zawiał wiatr zmian, modernistyczny, postępowy i wywiało. "Samo się zrobiło" jak mawiają przedszkolaki. Gorzki sarkazm zamierzony. Sapienti sat.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
Czy po tych wszystkich ekspiacjach(skądinąd słusznych i pochwały godnych)diecezja radomska lub chociaż same Starachowice powrócą do praktyki przyjmowania Komunii Świętej w postawie klęczącej, z pateną, balaskami, białym obrusem a wierni z czystym sercem po dobrej spowiedzi? Czy postawa klęcząca będzie podczas nabożeństw przebłagalnych? Czy zamiast wszechobecnej koncelebry nie lepiej byłoby aby kapłani odprawiali nabożeństwa częściej, jedno po drugim aby ktoś był obecny w kościele?
ponad 1 rok temu / Leaf427
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "53089"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.