DZIŚ JEST:   03   KWIETNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Czytając ten artykuł mam przed oczyma naszą Targowicę od 1989 r.do dziś. Czy już nie czas powstrzymać ich zakusy na Niepodległość Polski póki jeszcze czas??
2 miesiące temu / gosc
 
Targowica atakuje !!
2 miesiące temu / vyhjkl
 
@ Ryś: Nie "pisze" tylko "jest napisane" "król", a jest tak napisane dlatego, że był królem, a nie dlatego, że był królem w chwili śmierci. To naprawdę nie jest wyższa matematyka....
2 miesiące temu / Zbygniew
 
Najciekawsze,że na nagrobku w warszawskiej katedrze pisze KRÓL, choć przecież zmarł już po abdykacji. @podatnik z tego samego źródła - skarbu Anglii
2 miesiące temu / Ryś
 
"Kariera" podobna do Tuskowej choć kierunek inny i synekyry z innego żródła
10 miesięcy temu / podatnik
 
"Ucz się Polsko po szkodzie brać do tronu ludzi", gdy "Rosjanie zachowali dyskrecję, czekając w POGOTOWIU o 3 mile od stolicy." \\ Proszę, WYBIERAJ.
10 miesięcy temu / Ryś
 
Na "obiady czwartkowe" to się ten Ciołek przybłąkał, to nie jego inicjatywa. Nie wspomniano też o specyficznym "hobby" Ciołka-Wołka polegającym na roli "ojca chrzestnego" setek żydowskich przechrztów. Wiązało się to najczęściej z nobilitacją i uposesjonatowaniem takiego przybranego "pejsatego dzieciątka" samego "Rexa". Może nieźle na tym zarabiał? Kto by nie sypnął złotem za taki fart. Wzorem tego Opasa bogate "Karmazyny" rywalizowały między sobą w tej "chrzcielnej konkurencji". Zachowało się sporo odręcznych notatek Małachowskiego z obrad sejmowych, są tam wymienione długie listy pejsatych nuworyszy obdarzonych herbami. Stanisław Michalkiewicz obawia się przejęcia przez Żydów roli nowej szlachty w Polsce dzięki ich wymuszeniom rozbójniczym na bez spadkowym mieniu obywateli polskich żydowskiego pochodzenia z czasów II WŚ. To już było,"Nihil novi sub sole". Za czasów Kochanicy tego Buhajka "zniknęło" z Polski ponad 70% dawnej szlachty. Poszła w chłopy. Wydymano ją.
10 miesięcy temu / agricola
 
@ Piotr K. 100/100 Pełna zgoda.
10 miesięcy temu / TL
 
@Stormer Nie wiem jakie są wytyczne MEN w sprawie Poniatowskiego. Jako rodzic mogę zaświadczyć, że wielu nauczycieli notorycznie popełnia błędy merytoryczne w nauczaniu dzieci. Dotyczy to zarówno przedmiotów humanistycznych, jak i ścisłych. Obstawiam, że powodem nie muszą być wytyczne rządu, choć w poszczególnych przypadkach oczywiście mogą, ale chyba częściej powodem jest słaby poziom dużej części obecnej kadry nauczycielskiej. Ostatnio było dużo krzyku o podwyżkach wynagrodzeń, ale o wprowadzeniu mechanizmu weryfikacji efektów nauczania mało się słyszało.
10 miesięcy temu / Piotr K.
 
Jak pomija, skoro ja widzę cały akapit z ciekawym powiązaniem z królem Prus?
10 miesięcy temu / do @ja
 
Ciekawe, że artykuł zupełnie pomija jego działalność w loży?
10 miesięcy temu / Ja
 
Warto pamiętać, że niedawno w archikatedrze św. Jana w Warszawie zbudowano grobowiec Stanisława Augusta Poniatowskiego.\\ Ambasador rosyjski Kasper von Saldern tak charakteryzował króla: serdecznie poczciwy, ale niepojęcie słaby... Rozum ani obejmujący wiele, ani pewny siebie, niezdolny do sądzenia i tamowania swej wyobraźni. Ktoś go zawsze prowadzić musi, narzucać mu postanowienie i do wykonania przynaglić.\\ Wspominając rolę, jaką król odegrał na sejmie grodzieńskim w 1793 roku, który zatwierdził II rozbiór Polski, poseł rosyjski Jacob Sievers pisał, że król był zbyt nikczemny i rozkoszy chciwy, ażeby mimo wszelkie przeciwne zachcianki, gróźb się nie ulęknął.\\ W czasie insurekcji kościuszkowskiej król odmówił Kościuszce wydania ze swojej kolekcji kartograficznej dokładnych map Rzeczypospolitej, jednak już niedługo później zmuszony został wydać je politykom państw zaborczych, którzy prawdopodobnie wykorzystali je do dokładnego wytyczenia granic zaborów.
11 miesięcy temu / Ryś
 
@Piotr K: autorem programu nauczania jest MEN i rząd. :-D
11 miesięcy temu / Stormer
 
A tymczasem w szkołach nauczyciele wciąż uczą o dobrym królu Stasiu. Córka przyszła ze szkoły i opowiada lekcję: król był mecenasem sztuki, wybudował Łazienki, chciał reformować państwo. O Targowicy tylko tyle, że nie chciał ale musiał, a o pieniądzach od carycy ani słowa. To jest poziom dzisiejszych lekcji historii. Może nie wszyscy nauczyciele tacy są, ale ci lepsi to nie jest norma, niestety.
11 miesięcy temu / Piotr K.
 
Bardzo dobry tekst. Zasadniczo nic dodać, nic ująć. Dodanie więcej odjęłoby artykułowi powagi i sprowadziło do poziomu brukowca; odebranie czegokolwiek - odebrałoby obiektywizm. Chapeu - bas!
11 miesięcy temu / Historyk
 
Obecnie targowiczanie uczestniczą w uroczystościach upamiętniających rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja - np. w Gdyni obecnością "zaszczycił" europoseł Lewandowski. Dlaczego w Gdyni, a nie w Gdańsku?
11 miesięcy temu / Gerard
 
Szczycimy się długą tradycją Orderu Orła Białego ustanowionym przez króla Sasa. Sprawdźmy sobie, a jest to możliwe, komu król Staś go nadawał.
11 miesięcy temu / ena
 
Do głównych przyczyn zniewolenia RP należy dodać zakulisowe działania wiadomej obediencji, które scalały wszystkich wrogów RP w jedną potężną podłą masę hultajską, mającą wszelkie środki materialne i militarne, by nam zacisnąć na szyi ich powrozy niewoli. Niedocenianie tej potwornej zmowy w celu likwidacji Narodu Polskiego, którego Matka Boża ogłosiła się Królową i to uroczyście wobec Króla i całej hierarchii na Wawelu 8 Maja AD 1610! - to wielkie zaniechanie! To właśnie, scaliło ich w jedno wielkie podłe stowarzyszenie Likwidacji RP, każdym dostępnym sposobem! Dopiero gdy to pojmiemy, możemy wreszcie dzisiaj zobaczyć dlaczego mamy od zawsze "pod górkę" wszędzie i wobec wszystkich!!!
11 miesięcy temu / Andrzej BR
 
Do głównych przyczyn zniewolenia RP należy dodać zakulisowe działania masonerii, które scalały wszystkich wrogów RP w jedną potężną podłą masę hultajską, mającą wszelkie środki materialne i militarne, by nam zacisnąć na szyi ich powrozy niewoli. Niedocenianie tej potwornej zmowy w celu likwidacji Narodu Polskiego, którego Matka Boża ogłosiła się Królową i to uroczyście wobec Króla i całej hierarchii na Wawelu 8 Maja AD 1610! - to wielkie zaniechanie! To właśnie, scaliło ich w jedno wielkie podłe stowarzyszenie Likwidacji RP, każdym dostępnym sposobem! Dopiero gdy to pojmiemy, możemy wreszcie dzisiaj zobaczyć dlaczego mamy od zawsze "pod górkę" wszędzie i wobec wszystkich!!!
11 miesięcy temu / Andrzej BR
 
II postanowiliśmy przeto z przywiązania do spokojności publicznej oświadczyć, tak jako też niniejszym aktem najuroczyściej ogłaszamy, że wolnie i z własnej woli wyrzekamy się bez ekscepcji wszelkich praw Naszych do Korony Polskiej, do Wielkiego Księstwa Litewskiego i innych należących do nich krajów, jako też znajdujących się w nich posesji i przynależytości ; akt ten uroczysty abdykacji korony i rządu Polski w ręce Najjaśniejszej Imperatorowej Wszech Rosji składamy dobrowolnie i z tą rzetelnością, która postępowaniem Naszym w całym życiu kierowała. Zstępując z tronu, dopełniamy ostatniego obowiązku królewskiej godności, zaklinając Najjaśniejszą Imperatorową, ażeby macierzyńską swą dobroczynność na tych rozciągnęła, których królem byliśmy, i to wielkości Jej duszy działanie wielkim swym sprzymierzeńcom udzieliła. Akt niniejszy dla większego waloru podpisaliśmy i pieczęć nań Nasza wycisnąć rozkazaliśmy. Działo się to w Grodnie dnia 25 listopada, a roku 32 panowani
11 miesięcy temu / Ryś
 
I My, Stanisław August, z Bożej Łaski Król Polski, Wielki Książe Litewski et c., et c., et c. Nie szukając w ciągu królowania naszego innych korzyści lub zamiarów, jak stać się użytecznym ojczyźnie Naszej, byliśmy także tego zdania, iż opuścić należy tron w okolicznościach, w których rozumieliśmy, że oddalenie Nasze przyłoży się do powiększenia szczęścia współziomków Naszych lub też przynajmniej umniejsza ich nieszczęścia; przekonani teraz, że pieczołowitość Nasza na nic się ojczyźnie Naszej nie przyda, kiedy nieszczęśliwa zdarzona w niej insurekcja pogrążyła ją w teraźniejszy stan zniszczenia, i rozważywszy, że środki względem przyszłego losu Polski koniecznie potrzebne z powodu naglących okoliczności, a od Najjaśniejszej Imperatorowej Wszech Rosji i innych sąsiednich mocarstw przedsięwzięte, jedynymi są do przywrócenia pokoju i spokojności współobywatelom Naszym, których dobro zawsze było najmilszym przedmiotem starań Naszych ? postanowiliśmy przeto
11 miesięcy temu / Ryś
 
Ci z loży, podobno mówią, że nic im tak nie wyszło jak Konstytucja 3 maja 1791.
11 miesięcy temu / ROMAN
 
Nie zgodzę się z tym, że elity zawiodły. Mamy wiele wspaniałych postaci z tamtego okresu, z których możemy być dumni: Kościuszko, Stanisław Staszic, ks. Marek z Konfederacji Barskiej. Że niektórym była w głowie rewolucja francuska, to fakt, ale Kościuszko stanowczo powiedział: "nie francuską robimy rewolucję" i kazał powiesić mieszczan, którzy dokonali samosądu na zdrajcach w Warszawie.
11 miesięcy temu / Homeomorfismus
 
A Wam przeszkadza Kościuszko...
11 miesięcy temu / Aha
 
@Karol Ja tam dziś świętuję dzień poświęcony Maryi, Królowej Polski, a nie rocznicę konstytucji. Zresztą samej ustawy zasadniczej nie ma się co czepiać - I Rzeczpospolita musiała upaść, bo poważnego państwa nie da się prowadzić w taki sposób. Konstytucja była jednym z wielu zdarzeń, któremu chyba nie ma co nadawać mitycznego znaczenia na zasadzie "gdyby nie to...".
11 miesięcy temu / Tomasz Primke
 
Żywot zdrajcy. Przed wielu laty bardzo wielu, czytałam artykuł w gazecie o bezprzedmiotowym sporze, czy szczątki mają być sprowadzone do kraju czy tez nie.Bezprzedmiotowy, gdyż okazało się że nie ma co sprowadzać. Zostało tylko kilka kawałków z trumny. To samo pozostanie z obecnych "ciołków" zostanie pamięć ich czynów zniesławione imię i nic więcej. Polska jest zahartowana w boju o tożsamość narodową. Jesteśmy w takim miejscu, które każdy chce jako granicę swego terytorium. To nie Ural jest granicą między Europą a Azją lecz Polska. Granicą polityczną i wpływów. Jedyne czego nam brakuje to prawdziwego władcy. A mieliśmy ich trochę. Jeden z nich wprawdzie był Litwinem i drugi z Siedmiogrodu, ale nasz kraj stał się ich ojczyzną i tak go traktowali.
11 miesięcy temu / banita
 
Jak zwykle, w przypadku dr. Solaka, bardzo wartościowy artykuł. Podzielam całkowicie opinię, że przetrwanie Polski do czasów objęcia rządów przez cesarza Pawła, miałoby kluczowe znaczenie dla jej dalszych losów. I dlatego też nie jestem entuzjastą obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zainicjowała ona bowiem fatalną sekwencję zdarzeń, które przyniosły upadek państwowości polskiej na 123 lata...
11 miesięcy temu / Karol
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.