DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Środowisko Medyczne Świętej Rodziny apeluje do posłów. Chodzi o projekt „Zatrzymaj aborcję”

Środowisko Medyczne Świętej Rodziny apeluje do posłów. Chodzi o projekt „Zatrzymaj aborcję”
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (RitaE)

Środowisko Medyczne Świętej Rodziny wystosowało list otwarty do polskich parlamentarzystów z Komisji zdrowia oraz Komisji polityki społecznej i rodziny. Apelują w nim o przyjęcie projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję”, gdyż obecne przepisy powodują, że „polskie dzieci są niejednakowo traktowane pod względem ich prawa do życia”.


List skierowany do przewodniczącego sejmowej Komisji zdrowia Tomasza Latosa oraz przewodniczącej sejmowej Komisji polityki społecznej i rodziny Urszuli Ruseckiej przypomina, że projekt „Zatrzymaj aborcję” uzyskał wsparcie wyrażone podpisami aż 850 tys. Polaków, co powoduje, że Parlament może doprowadzić do zmiany obowiązującej od 27 lat ustawy dopuszczającej w Polsce aborcję eugeniczną i w ten sposób stanowiącej nierówność dzieci względem prawa. „Co stoi na przeszkodzie by zmienione zostało to prawo?” – pytają posłów sygnatariusze listu otwartego.


Przypominają także, że Konstytucja RP stanowi, iż państwo polskie „zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”, zaś Ustawa z roku 1993 o ochronie płodu ludzkiego zwraca uwagę, iż „życie jest fundamentalnym dobrem człowieka, a troska o życie i zdrowie należy do podstawowych obowiązków państwa, społeczeństwa i obywatela” i że: „każda istota ludzka ma od chwili poczęcia przyrodzone prawo do życia”, zaś „życie i zdrowie dziecka od chwili jego poczęcia pozostają pod ochroną prawa”. Niestety ta sama ustawa stanowi, że w określonych sytuacjach wolno lekarzowi zabić dziecko. „Dlaczego lekarz miałby skracać życie? Przecież Powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie chorobom, leczenie chorych oraz niesienie ulgi w cierpieniu” – czytamy w liście Środowiska Medycznego Świętej Rodziny, gdzie przypomniano fragment Kodeksu Etyki Lekarskiej.


Zwrócono także uwagę na sprawę prof. Bogdana Chazana, który „mimo, że postępował zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej i Klauzulą Sumienia, aż do tej pory musi tłumaczyć się, że odmówił w 2014 r. zabicia dziecka z wadą genetyczną”. Tymczasem Konstytucja RP stanowi, że „nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje”. Przypomniano ponadto słowa kard. Roberta Saraha: „Medycyna nie może być świeckim ramieniem władzy, która zadaje śmierć”.


Lekarze w swoim liście otwartym do posłów przypomnieli także, że w myśl polskiego prawa zabija się dzieci w późnych tygodniach ciąży poprzez sztuczne wywołanie porodu i pozostawienie urodzonego w ten sposób dziecka z niewykształconym jeszcze w pełni układem oddechowym na pewną i bolesną śmierć przez uduszenie. „W wielu przypadkach te przedwcześnie zabijane dzieci, zgodnie z przesłanką eugeniczną Ustawy, miały szansę życia, bo podejrzenie wady genetycznej w ciąży okazało się błędne” – czytamy.


Środowisko Medyczne Świętej Rodziny zauważa także, że „najczęściej śmiertelnymi ofiarami aborcji eugenicznej stają się dzieci podejrzewane o zespół Downa lub Turnera, które nie spełniają ustawowego kryterium: ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. One mogą żyć i pracować, pokazując, że każdy człowiek jest dla nas wielkim darem”.

Jednak nawet ciężka choroba „nie pozbawia człowieka wartości, jaką wnosi on swoją obecnością do społeczeństwa. Doktor Malina Świć, Polka, u której rozpoznano zespół Turnera w 14 r. życia, bo wcześniej nic nie wskazywało na tę patologię, ukończyła studia medyczne i jest w trakcie specjalizacji zawodowej z genetyki. Dr n. społ. Bawer Aondo-Akaa, choć porusza się na wózku i korzysta z pomocy drugiego człowieka, uzyskał na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II stopień doktora w dziedzinie teologii, pracuje w Klubie Jagiellońskim w Krakowie, jest żonaty, a swoją pasją życia inspiruje wiele osób. Znany na całym świecie Nick Vujicic , mężczyzna z wrodzoną tetra amelią żyje aktywnie zawodowo pomimo braku kończyn. Ma żonę i jest ojcem czworga dzieci. Ujmuje swoją mądrością, uśmiechem i optymizmem. Wiele osób z wrodzonymi wadami, przewlekłymi chorobami, prowadzi udane życie rodzinne i społeczne, czują się szczęśliwe i spełnione. Bez takich osób społeczeństwo byłoby o wiele uboższe” – podkreślają sygnatariusze listu zauważając, że także osoby z niepełnosprawnościami natury intelektualnej mogą być szczęśliwe i spełniać się w życiu, również na polu aktywności zadowodej.


„Polska położna Stanisława Leszczyńska (1896-1974) ocaliła w dramatycznie trudnych warunkach życie 3000 noworodków w obozie Auschwitz, które tam nie miały szansy na przeżycie. W swoim Raporcie Położnej zadała sobie trud, by przekazać Polskiej Służbie Zdrowia ważną zasadę, że: nigdy nie wolno zabijać dzieci. Podobnie jak ona wiemy, że prawo kształtuje świadomość moralną i wrażliwość społeczną obecnych i przyszłych pokoleń matek i ojców, położnych i lekarzy. Czy ustawowe przyzwalanie na aborcję dziecka z wadą nie utoruje w Polsce drogi do eutanazji nieuleczalnie chorych dzieci? Czy nie zniszczy wrażliwości lekarzy, pielęgniarek i rodziców?” – pyta Środowisko Medyczne Świętej Rodziny zauważając, że w naszym kraju nie brakuje małżeństw, które nie mogą mieć dzieci i wyrażają wolę adopcji. Z kolei osoby niechętne wobec wychowywania potomstwa mogą oddać dziecko do adopcji lub anonimowo zostawić je w Oknie Życia. Ponadto „w Polsce jest wiele ustalonych prawnie form pomocy rodzicom dzieci niepełnosprawnych oraz ośrodki dla samotnych matek”.


„Szanowni Parlamentarzyści, od Państwa decyzji zależy przyjęcie Projektu Ustawy Zatrzymaj Aborcję, która zahamuje zabijanie chorych dzieci. To może przyczynić się do poprawy opieki nad chorymi, do rozwoju nauki i skutecznych terapii chorób obecnie nieuleczalnych. Pozostawienie przesłanki eugenicznej prowadzi do utrwalenia sytuacji, w której często dzieci z niezagrażającą życiu wadą rozwojową (np. Z. Turnera) są pozbawiane życia a śmiertelnie chore (np. z przepukliną przeponową) poddawane są nowoczesnej terapii operacyjnej. Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II, który przestrzegał, że: naród zabijający własne dzieci jest narodem bez przyszłości. Przypominał także, że o naszym człowieczeństwie świadczy nasz stosunek do najsłabszych, dlatego troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. Uchwalenie Ustawy chroniącej poczęte życie, bardziej niż obecnie, byłoby wyrazem uczczenia 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. W imieniu lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, dzieci i matek liczymy na Państwa pomoc poprzez uchwalenie nowych przepisów” – czytamy w liście otwartym, który w imieniu Środowiska Medycznego Świętej Rodziny podpisali:

 

1. Lek. Grażyna Rybak, specjalista pediatrii
2. Lek. Anna Rutowska, specjalista chorób wewnętrznych i pulmonologii
3. Lek. Grażyna Zofia Rojek, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii,
4. Dr n med. Stanisław Nitek, specjalista laryngolog
5. Lek. Katarzyna Nitek, specjalista pulmonolog
6. Lek. Anna Szopa-Tyszecka. specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc.
7. Lek. Maria Jakubiak, specjalista medycyny rodzinnej
8. Lek. Ewa Górecka, specjalista okulista
9. Lek. Maria Kozera, specjalista chirurgii dziecięcej i onkologii
10. Dr n. med. Małgorzata Kępińska, specjalista pediatrii neonatologii
11. Lek. Marta Kolata, specjalista psychiatrii
12. Mgr farmacji Aleksandra Dziubak
13. Mgr położnictwa Małgorzata Babińska, szkoła rodzenia
14. Mgr pielęgniarstwa Elżbieta Szymańska,
15. Mgr farmacji Barbara Belcarz
16. Mgr farmacji Maria Dygus
17. Mgr farmacji Anna Tomczak
18. Mgr Logopeda Ewa Morkowska

 

 

Źródło: materiały prasowe (Środowisko Medyczne Świętej Rodziny).

MWł

 

 


DATA: 2020-05-06 15:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

to moze ostatnia szansa by ratowac POLSKE by naszkraj nie byl na uslugach szatana
6 miesięcy temu / 333
 
SzP niemamy co liczyć ze ta władza coś w tym temacie zrobi,już pokazali,przecież mieli już poprzednia cała kadencje i co,nic,zamrażarka ,przypomnę tylko wypowiedz p pr Kaczyńskiego z 1kadencji rządów PiS,elektorat PiS sobie nie życzy żadnych zmian w temacie aborcji eugenicznej,i tego się trzymali do końca kadencji,teraz nowa kadencja i co ,to samo zamrażarka,do końca kadencji sejmu,a tak naprawdę dotyczy tez p pr Dudy. W tym temacie tylko mówili i na tym było koniec sprawy.
6 miesięcy temu / Kazimierz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.