DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Sprawa pracownika Ikei oraz drukarza z Łodzi. Podobieństwa i różnice komentuje prezes Ordo Iuris

Sprawa pracownika Ikei oraz drukarza z Łodzi. Podobieństwa i różnice komentuje prezes Ordo Iuris
Sklep sieci IKEA w Bydgoszczy (zdjęcie ilustracyjne). Kazimierz Mendlik/commons.wikimedia.org

Coraz częściej możemy trafić na opinie osób twierdzących, że skoro słynny już drukarz z Łodzi miał prawo odmówić świadczenia usługi dla homoseksualnej organizacji, gdyż odmowa była zgodna z jego wiarą, to Ikea ma prawo kierować się w swojej działalności ideologią LGBT+. Takie twierdzenia skomentował w rozmowie z PCh24 prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski.

 

W obu tych sytuacjach mamy do czynienia z próbą zdławienia wolności wyznania z powodu wyznawania swojej wiary i z powodu przyznawania się do katolicyzmu, do wiary chrześcijańskiej. A wolność wyznania to jedno z praw podstawowych – również z perspektywy konstytucyjnej i systemu praw człowieka – mówi nam mecenas Kwaśniewski.

 

W sprawie drukarza z Łodzi za pomocą instrumentów prawa karnego, przepisu 138 Kodeksu wykroczeń, pochodzącego jeszcze z okresu PRL, próbowano dławić wolność sumienia pana Jacka, a przy okazji jego wolność gospodarczą. W wypadku pana Tomasza, za pomocą obowiązków pracowniczych i Kodeksu prawy, próbowano zdławić wolność wyznania, wolność słowa – zauważa prezes Ordo Iuris.

 

Istotna różnica pomiędzy tymi sprawami jest taka, że o ile przedsiębiorcy w relacjach z różnymi podmiotami przysługuje w świetle 22 artykuł Konstytucji wolność gospodarcza, która jest wykładana przez Trybunał Konstytucyjny – teraz, po ostatnim orzeczeniu, już na pewno – jako wolność do wyboru z kim zawrzeć umowę, czy zawrzeć umowę i jaką zawrzeć umowę i teraz już wiemy, że nie wolno tej wolności ograniczać, to w wypadku stosunku pracy sytuacja jest inna. Pracodawca jest uważany w systemie konstytucyjnym za podmiot dominujący w tej relacji. W związku z tym pracownikowi przysługują szczególne instrumenty ochrony, aby pracodawca nie próbował stosunku pracy zamienić w stosunek całkowicie nierówny, quasi-niewolniczy – komentuje mec. Jerzy Kwaśniewski.

 

Warto zwrócić uwagę, że w wypadku pana Tomasza Ikea wykroczyła poza umowę. Tutaj nie mamy do czynienia z wolnością kontraktową, ponieważ pan Tomasz nie umawiał się na to, że będzie słuchał pracodawcy w zakresie jego wyznania. On się umawiał na to, że będzie sprzedawał towary i projektował kuchnie, a pracodawca w pewnym momencie, nadużywając swojej dominującej pozycji, mówi: „ale poza tym zobowiązujemy Cię do włączania LGBT+ poprzez afirmowanie ruchu LGBT w miejscu pracy”. A zatem pracodawca naruszył swobodę kontraktowania, swobodę umów, przekraczając swoje uprawnienia, ale korzystając ze swojej dominującej pozycji licząc na to, że pracownik ze strachu przed utratą pracy, która – jak wiemy – najczęściej jest jedynym źródłem utrzymania, złamie się i zaakceptuje tego typu działania. Na szczęście pan Tomasz tego nie zrobił, podobnie jak wcześniej nie złamał się pan Jacek – drukarz z Łodzi, który pomimo tego, że w sprawę zaangażował się sam Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, wciąż jasno stwierdzał: „ja nie wydrukuję rollupu dla LGBT Business Forum, jestem gotów pójść pod sąd i bronić swojego prawa do wolności”. Tak naprawdę obaj bronili swojej wolności do decydowania o samych sobie – mówi prezes Instytutu Ordo Iuris.

 

 

PCh24.pl

Not.: MWł

 

 


DATA: 2019-07-05 10:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dla mnie IKEA była symbolem prostactwa i bylejakości. Nie piszę tego złośliwie, zawsze tak twierdziłam, dlatego w moim domu nie ma ani jednej rzeczy z tego rasistowskiego i ksenofobicznego przybytku z kraju który zamordował własną kulturę i wyrzekł się swej historii. Zniewolił nie tylko ludzi ale i ich umysły. Gdy ciało jest zniewolone, umysł walczy, a oni amputowali im duszę za mąkę z cukrem.
ponad 1 rok temu / banita
 
@Marek z Poznani. Co do papieża Franciszka, jego wypowiedź z samolotu brzmi w relacji agencji AP: Jeśli ktoś jest homoseksualistą i z dobrą wolą poszukuje Boga, kimże jestem, by go oceniać? Chodziło o księży homoseksualistów. Dodam, że Franciszek utrzymuje w mocy postanowienie Benedykta XVI, że nie wolno przyjmować do seminarium homoseksualistów. Jeśli zaś chodzi o owo ocenianie, to akurat papież jest w Kościele szczególnie powołany do jasnego wykładu wiary i moralności. Jak dotąd, Franciszek nie zmienił nauczania odnoście homoseksualizmu, choć jak można poznać z różnych źródeł, toleruje praktyki duszpasterskie oparte na akceptacji tego grzechu.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
@Marek z Poznani.Nie zgadzam się z definicją tolerancji, jaką Pan przedstawił, a dokładnie braku jej zasięgu i granic. Jak być tolerancyjnym wobec np. sadysty, który czerpie satysfakcję z cudzego cierpienia? Albo wobec złodzieja, mającego upodobanie w czyjejś własności? Tolerancja to zgodnie z etymologią tego wyrazu znoszenie okoliczności trudnych, wymagających cierpliwości i wysiłku. Poszanowanie zaś to uznawanie wartości dostrzeganej w danym zjawisku, twierdzeniu, osobie, dziele. Nie dostrzegam żadnej wartości w homoseksualizmie, więc nie mogę szanować kogoś za to, że jest homoseksualistą. Mogę takiej osobie okazywać szacunek jako człowiekowi w ogóle i nie deprecjonować jego osoby, doceniać np. jego osiągnięcia artystyczne, podzielać poglądy polityczne, nie przypisywać z uprzedzeniem złych intencji. Ale po co nakładać na mnie obowiązek rozmawiania o jej partnerze, jak to zrobiła IKEA? Po co zabraniać mi wyrażania moralnej oceny tego, czego nie akceptuję?
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Pani Hanko, prawdopodobnie nie rozumie Pani co oznacza słowo "tolerancja". Słowo to oznacza poszanowanie cudzych poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych. Powtarzam: poszanowanie, a nie wyznawanie czy propagowanie tych poglądów czy zachowań. I tego poszanowania wymaga IKEA od swoich pracowników. Proszę także wsłuchać się w słowa papieża Franciszka: Kim ja jestem, abym mógł osądzać innych ?
ponad 1 rok temu / Marek z Poznani
 
@Marek z Poznani. Pierwszym wyrazem szacunku i współczucia dla osób homoseksualnych ze strony katolika jest uświadomienie im, że "mężczyźni współżyjący ze sobą nie odziedziczą Królestwa Bożego", podobnie jak szereg innych grzeszników, jeśli o tym jeszcze nie wiedzą. Lub wezwanie do nawrócenia, jeśli praktykują grzeszne stosunki. Homoseksualizm jest wypaczeniem natury i nikt nie ma prawa narzucać komuś włączania się w popieranie ideologii LGBT. PS. Czy p. Tomasz jakoś dyskryminował homoseksualnych kolegów w pracy: zaniżał im pensje, odmawiał awansu, obciążał nieregulaminowymi obowiązkami, albo groził, że ich pobije, fałszywie na nich donosił?
ponad 1 rok temu / Hanka
 
@ kappa np. Leviticus rozdz. 18. rozdz. 20.
ponad 1 rok temu / Ryś
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.