DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Śmierci z „rozpaczy” przewyższą ofiary koronawirusa? Naukowcy o negatywnych skutkach lockdownu

Śmierci z „rozpaczy” przewyższą ofiary koronawirusa? Naukowcy o negatywnych skutkach lockdownu
fot. pixabay.com

Drastyczne obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa bedą miały przełożenie na większą liczbę „śmierci z rozpaczy” spowodowanych bezrobociem, depresją, strachem czy popadnięciem w uzależnienie – przekonują amerykańscy naukowcy w nowej analizie. W najczarniejszym scenariuszu, przewyższą one ofiary samego wirusa SARS-CoV-2.

 

Coraz więcej Amerykanów może stracić życie z powodu „śmierci z rozpaczy”, wywołanych przedawkowaniem narkotyków, alkoholu i na skutek samobójstw, jeśli czegoś nie zrobimy natychmiast. Wskaźniki śmierci z rozpaczy rosły w ostatniej dekadzie, a w kontekście COVID-19, śmierć rozpaczy powinna być postrzegana jako epidemia w pandemii – alarmują amerykańscy naukowcy.

 

W analizie „Przewidywane śmierci z rozpaczy z powodu COVID-19” (Projected death of despair from Covid-19) autorstwa trzech naukowców z Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych (AAFP) i organizacji „Well Being Trust” zawarto zbadanie dziewięciu możliwych scenariuszy rozwoju pandemii pod kątem szkód jakie wywołają obostrzenia wprowadzone do walki z koronawirusem w USA.

 

Analiza dotyczy szeroko pojętych „śmierci z rozpaczy”, czyli zgonów spowodowanych tragiczną kondycją psychiczną, na którą wpływ ma m.in. bezrobocie, alienacja społeczna, przedłużająca się kwarantanna, popadanie w uzależnienia i inne negatywne skutki uboczne lockdownu. Jako główną bezpośrednią przyczynę śmierci wymieniono samobójstwa i przedawkowanie alkoholu lub/i narkotyków.

 

Zdaniem naukowców, obecna sytuacja już wpływa na przyrost tego typu zgonów. Teraz gra toczy się o jak największe zminimalizowanie skali tragedii. „W dziewięciu różnych scenariuszach dodatkowa śmierć z rozpaczy dotknie od 27.644 osób (w przypadku szybkiego powrót do zdrowia i najmniejszego bezrobocia) do 154.037 (powolne wychodzenie z kryzysu, największe bezrobocie) (…) te dane są jedynie przewidywaniami. Możemy zapobiec tym zgonom, podejmując sensowne i kompleksowe działanie jako naród” – czytamy w badaniu.

 

Dzisiaj liczba zgonów na nowy patogen w USA wynosi ponad 83 tys. Przewiduje się, że wirus SARS-CoV-2 spowoduje śmierć nawet 100 tys. ofiar. Aby zapobiec dodatkowym zgonom „z rozpaczy”, naukowcy formułują wytyczne, które powinny zostać uwzględnione w kolejnych strategiach wychodzenia z kryzysu. Główne założenia dotyczą powrotu do pracy, ponownego ożywienia kontaktów społecznych, kompleksowego zadbania o swoją kondycję psychiczną, zaoferowanie ludziom gotowego rozwiązania czy podawania rzetelnych faktów o całej sytuacji.

 

Źródło: cbsnews.com / wellbeingtrust.org

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-05-13 14:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W mojej opinii bez epidemii strachu nie zgodzimy sie na szczepionke Getesa ktora jest kamieniem milowym w agendzie NWO, to wzystko to czesc wiekszego plan.
4 miesiące temu / obserwator
 
Nie są wydelikaceni. Tylko łatwiej jest umrzeć szybko w porównaniu z powoła agonią powodowaną bezrobociem.
4 miesiące temu / Kaegul
 
Co robili nasi dziadkowie jako małe dzieci i ich rodzice w 1939-45? Walczyki o życie, cierpieli ale modlili się gorąco, zwyciężali. Babcia modli się gorąco i przepisuje ręcznie Nowy Testament.
4 miesiące temu / Romek
 
JAK TO PIEKNIE NAZWALI DLA ZAGOSPODAROWYWANEGO LUDU A MY OKAZUJEMY TYLKO SILE SPOKOJU
4 miesiące temu / zbigniew
 
U nas też można się spodziewać fali depresji, a może nawet bardziej desperackich kroków! Z rozpaczy nad głupotą i brakiem kompetencji przywódczych ludzi, którym zaufaliśmy! I nie myślę tu tylko o rządzących państwem! Już dużo wcześniej ktoś na forum napisał, że w normalnych okolicznościach skończyłoby się na ostrzeżeniach, zaleceniach, mobilizacji służby zdrowia i... milczącej akceptacji pewnej liczby strat w ludziach. Tak, jak było w końcu lat 50-tych gdy mieliśmy epidemię tzw. grypy azjatyckiej, czy nieco później - grypy Hong-Kong. Wtedy straty w ludziach były wyższe, niż teraz - a czy ktoś jeszcze w ogóle o tamtych epidemiach pamięta?! Koronawirusa zapamiętamy, bo będzie przyczyną krachu gospodarczego, biedy i zapewne niejednej zadymy!
4 miesiące temu / wieszcz
 
Zniewieścienie wielkie, Ludziom było za dobrze. Dziadkowie przezyli wojnę i śmierc zaglądało w oczy 5 lat?
4 miesiące temu / bo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.