DZIŚ JEST:   04   KWIETNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
 
 
 
 

„Śmierć mózgu” i „śmierć serca” a pobór organów

„Śmierć mózgu” i „śmierć serca” a pobór organów
fot.asterisc21/sxc.hu

Kwestia poboru organów od osób, u których stwierdzono tzw. śmierć mózgową, śmierć sercową lub śmierć krążenia, budzi liczne kontrowersje. 8 maja br. Radio Watykańskie przeprowadziło obszerny wywiad na ten temat z dr. Dawidem Albertem Johnsonem z brytyjskiego Centrum Bioetyki Anscombe.


Centrum Bioetyki, kierowane przez dr Johnsona, zorganizowało seminarium  badawcze na uniwersytecie oksfordzkim, poświęcone perspektywom katolickim dotyczącym przeszczepu narządów.

 

Wątpliwe kryterium  tzw. śmierci mózgu wymyślono w 1968 roku, aby można było jak najszybciej pobierać narządy do przeszczepu od rzekomo zmarłego człowieka. W szczególności chodzi o pobór takich organów jak nerki i serce,  które ulegają szybkiemu zepsuciu.

 

Jak pokazuje doświadczenie, lekarze na całym świecie coraz częściej łamią zasady etyczne i pobierają organy od pacjentów, którzy wciąż żyją.

 

Niedawno media opisywały przypadek młodego Brytyjczyka, Stephena Thorpe’a, który przeżył tylko dzięki uporowi ojca. Nie zgodził się on na pobranie organów od syna,  ciężko rannego w wypadku samochodowym, mimo zapewnień czterech lekarzy, że syn nigdy nie wróci do zdrowia. Tymczasem Thorpe, po wybudzeniu ze śpiączki farmakologicznej, opuścił szpital prawie całkiem zdrowy, po pięciu tygodniach kuracji. Więcej o takich przypadkach czytaj tutaj

 

Charles Collins z Radia Watykańskiego tłumaczy, że tego typu przypadki rodzą pytania dotyczące moralności pobierania organów od osób, u których stwierdzono  tzw. śmierć mózgu.

 

Dr Jones podkreślił, że mimo, iż Kościół popiera dawstwo organów, to jednak ma wiele obaw dotyczących stosowanej praktyki, zwłaszcza jeśli chodzi o pobieranie narządów od osób, u których zdiagnozowano tzw. śmierć mózgu. – Toczy się spór o to, w jaki sposób określić, czy ktoś już umarł, czy nadal żyje - mówił. - Większość przypadków dawstwa organów w całym zachodnim świecie ma miejsce, gdy serce nadal bije – jest to tzw. bicie serca zwłok. Dlatego jest bardzo ważne, aby ludzie mieli pewność, że to ciało, które wcale nie wygląda jak typowe ciało zmarłego człowieka, faktycznie jest martwe. Jeśli pobiera się narządy od kogoś, kto jeszcze żyje, wówczas mamy do czynienia z zabójstwem tej osoby – dodaje.

 

Dr Jones zaznaczył, że nie tylko „śmierć mózgu” budzi liczne kontrowersje.  Problem etyczności pobierania narządów odnosi się także do poboru narządów od osób, których serce przestało bić – tzw. śmierć krążenia.

Jones podkreślił, że transplantolodzy zabiegają o to, aby organy mogły być jak najszybciej pobierane, w przeciwnym razie staną się nieużyteczne. Z drugiej strony, serce pacjenta, które przestało bić, po pewnym czasie znowu może zacząć pracować. Dlatego problematyczne jest określenie momentu, w którym śmierć ma faktycznie miejsce.


 

Źródło: LSN, AS


DATA: 2012-05-11 12:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.