DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Skandal. Europoseł Wiosny grozi wywołaniem na Śląsku powstania

Skandal. Europoseł Wiosny grozi wywołaniem na Śląsku powstania
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. FORUM

Niebywała wypowiedź europosła Łukasza Kohuta z partii Wiosna. Polityk zasugerował możliwość podjęcia działań na rzecz wywołania powstania na Śląsku.

 

Łukasz Kohut jest europoseł skrajnej formacji lewicowej Wiosna założonej przez Roberta Biedronia, obecnie kandydata Lewicy na prezydenta Polski. Kohut na Twitterze skomentował materiał Wiadomości TVP, który krytycznie oceniał niektóre działania Unii Europejskiej. Przy tej okazji ten urodzony w Katowicach polityk zasugerował podjęcie działań na rzecz… wywołania powstania na Śląsku.

 

„Dzisiaj kolejny raz Wiadomości TVP - zgodnie z linią Kremla - zaatakowały Unię Europejską. Nie idźcie tą drogą, bo zrobimy Wam tukej [w gwarze śląskiej: tutaj - red.] na Śląsku 4 powstanie. Śląsk zawsze w Europie”.

 

W jakim celu miałoby zostać przeprowadzone takie powstanie? Czy idzie o oderwanie Śląska od Polski?  To nie tylko skrajnie obraźliwe dla ofiary krwi i życia, jaką Polacy na Śląsku ponieśli walcząc w powstaniach o wolność. To także niezwykle groźne z perspektywy polskiego interesu narodowego.

 

Kohut był w przeszłości związany między innymi z Ruchem Palikota. Angażuje się też w lokalne śląskie inicjatywy, jak choćby Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich. Stowarzyszenie to działa na rzecz, między innymi, zarejestrowania języka śląskiego jako języka regionalnego. Choć cel ten może brzmieć niewinnie, w istocie fakt ewentualnej rejestracji gwary śląskiej jako osobnego języka byłby wodą na młyn autonomistów.

 

Na zagrożenia związane z promowaniem takich postulatów od lat zwraca uwagę publicysta Piotr Semka, przestrzegając między innymi przed Ruchem Autonomii Śląska, któremu przewodzi Jerzy Gorzelik, historyk sztuki znany z wielu niezwykle obraźliwych pod adresem państwa polskiego wypowiedzi. Już 10 lat temu na łamach „Rzeczypospolitej” Semka pisał, że członkowie ruchu ślązakowców mówią wprawdzie o autonomii, ale kontekst ich działalności budzi bardzo poważne podejrzenia o dążenie do separatyzmu.

 

Źródła: Twitter, rp.pl

 

Pach


DATA: 2020-04-13 18:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chodzi zu o ewentualne powstanie na polskim, czy na niemieckim, albo na całym Śląsku? LG Georg
5 miesięcy temu / Georg Graf von
 
To Ślązacy ponieśli ofiarę krwi za Śląsk w Polsce. Ale ten Śląsk po wsze czasy miał mieć autonomię wewnętrzną. Po wojnie do ponownej autonomii Śląska nie dopuściki komuniści
5 miesięcy temu / ANTIFA JAWORZNO
 
Chcesz Zurueck zum Reich, Kohucie? Kto cię wybrał? Gorzelik?
6 miesięcy temu / Zbigniew
 
Zginąć za UE. Chyba nie. Od wielu lat spotykam sympatyków najpierw antyklerykalow teraz tych. To przeważnie te same środowiska zmieniające się jedynie nieznacznie. Od x lat widzę jak przy każdym święcie i niedzieli zagryzaja wargi nie mogąc znieść poprostu chrześcijan. Dlatego dziś jakoś wirus nie wydaje się przypadkiem. Tak jakby temu przyklaskiwali licząc pewnie też na coś w zamian. Środowiska lgbt to kosmopolici więc mówiąc o dobru lokalnych ojczyzn chcą podobnie jak do kościoła. Wejść żeby od środka go rozwalac. 5 kolumna która chce żeby działania w sprawie epidemi się ich przeciwnikom nie udały.
6 miesięcy temu / tyle w temacie
 
Radosław Sikorski nazywany jest w swoim środowisku mężem stanu. Jesienią 1996 roku Sikorski w ?Foreign Affairs? napisał o Śląsku: "Polska mogłaby się o wiele lepiej reformować, gdyby się mogła pozbyć wyeksploatowanych regionów, takich jak Śląsk." Nie tylko uszło mu to bezkarnie, ale dnia 31 października 2005 został zaprzysiężony na ministra obrony narodowej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a 14 lipca 2006 w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Kohut jedzie więc wyjeżdzoną koleiną.
6 miesięcy temu / Ryś
 
Wydrukowałem jego zdjęcie na prośbę Babci i połozyła na nim różaniec --działa. Tak było jak szalał Niesiołowski i ..przestał.
6 miesięcy temu / Romek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.