DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Skąd wziąć miliardy na Europejski Zielony Ład? Jednym z pomysłów podatek graniczny od emisji CO2

Skąd wziąć miliardy na Europejski Zielony Ład? Jednym z pomysłów podatek graniczny od emisji CO2
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Burkhard Lüling)

Aby zrealizować Europejski Zielony Ład należy wprowadzić nowe źródło dochodów do unijnego budżetu w formie podatku od emisji CO2 – pisze na portalu euractiv.com Iwajło Kałfin.


Socjaldemokrata Kałfin to były bułgarski wicepremier oraz minister i europoseł, członek grupy Montiego ds. przyszłego budżetu UE oraz starszy doradca byłego unijnego komisarza ds. budżetu – Günthera Oettingera. W swoim tekście Bułgar wskazuje, że na realizację Zielonego Ładu potrzeba ponad bilion euro – i to w ciągu obecnej dekady. Poczynione w ten sposób inwestycje (jak np. dekarbonizacja gospodarki) umożliwiłyby krajom UE osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej do roku 2050.


Połowa środków na realizację założeń planu ma pochodzić z budżetu UE. Oznacza to, że wszystkie unijne programy będą koncentrować się na kwestiach klimatycznych.


To jednak nie wszystko, gdyż finanse potrzebne do zrealizowania Zielonego Ładu są tak olbrzymie, że kraje członkowskie będą musiały znacznie więcej wpłacić do wspólnego budżetu. Szacunkowa suma wpłat to 114 miliardów euro. Kolejne 300 miliardów euro ma pochodzić z obrotu papierami dłużnymi oraz handlu uprawnieniami do emisji CO2, co bezpośrednio przekłada się na wyższe koszty energii dla obywateli.


Kolejne 100 miliardów euro pochodzić będzie z mechanizmu sprawiedliwej transformacji (Just Transition Mechanism). To narzędzie ma wspierać działania dotyczące odejścia w gospodarce od węgla, ropy i gazu, a środki z tego funduszu trafiłyby na restrukturyzację regionów, w których znajdują się kopalnie czy elektrownie zasilane kopalnymi źródłami energii.


Z tego mechanizmu ma pochodzić także 7,5 miliarda euro na uruchomienie 40-50 miliardów euro środków publicznych (z wyższych wpłat państw członkowskich do wspólnego budżetu).

50 miliardów euro na inwestycje w regionach partnerów UE wraz z podmiotami prywatnymi wygenerować mają zaś papiery Invest UE. Europejski Bank Inwestycyjny uruchomi mechanizm pożyczkowy. Przyniesie kolejne 25-30 miliardów euro na inwestycje.


Budżet funduszu „Just Transition Fund” ma być uzupełniany na wniosek KE, jednak dodanie do pierwotnego planu budżetowego 7,5 mld euro oznacza zwiększenie wpłat dokonywanych przez państwa członkowskie. Kraje nie chcą jednak płacić, a niektórych na to nie stać.


Rada Europejska może więc w trakcie negocjacji budżetowych zgodzić się na okrojoną wersję budżetu Komisji Junckera. Może także zdecydować się na dodatkowe wpłaty, uwzględniając 7,5 miliarda na fundusz albo przyjąć budżet zakładający zobowiązania fiskalne pomiędzy obecną propozycją 1,11 proc. dochodu narodowego brutto (DNB), a 1 proc. DNB.


„Oznaczałoby to całkowite zaszantażowanie obecnej Komisji Europejskiej ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami do końca obecnego cyklu politycznego” – czytamy na euractiv.com.


Niewykluczone więc, że Komisja Europejska kierowana przez Ursulę von Der Leyen nie będzie w stanie realizować Zielonego Ładu po brexicie. Plan wymaga bowiem stałych rocznych inwestycji na poziomie 260 miliardów euro.


Bułgarski doradca komisarza ds. budżetu UE obawia się, że w tej sytuacji wiarygodność wspólnoty i jej partnerów zostanie nieodwracalnie naruszona.


W sytuacji braku środków Kałfin proponuje wprowadzenie nowego źródła dochodów do budżetu UE w formie podatku od emisji dwutlenku węgla.


Zwraca uwagę na podatek węglowy płacony na granicy przez unijnych kontrahentów. „Nacisk na producentów UE, by ograniczali emisje, wiąże się z pewnymi kosztami. Koszt ten stanowi pod względem ceny przewagę konkurencyjną dla każdego, kto produkuje poza UE” – zauważa. Dlatego Bruksela mogłaby podnieść koszty zagranicznych producentów, chcących sprzedawać swoje towary w UE.


Jednym ze sposobów naliczania podatku granicznego od emisji dwutlenku węgla miałoby być wykorzystanie danych statystycznych dotyczących wydatków związanych z klimatem w kosztach produktów i usług. Import towarów i usług z krajów trzecich musiałby stać się mniej opłacalny.


Inne rozwiązanie to certyfikacja producentów, którzy przestrzegają norm środowiskowych. Mogliby oni sprzedawać towary w UE bez dodatkowych obciążeń, a firmy bez certyfikatu musiałyby dodatkowo płacić za dostęp do rynku. Wpływy z podatku granicznego wraz z opłatami celnymi miałyby trafiać do wspólnego budżetu Unii Europejskiej.


Wprowadzenie takiego podatku od emisji CO2 miałoby rozwiązać problem finansowania „Just Transition Fund” i wygenerować środki na wdrożenie polityki ograniczającej emisję tzw. gazów cieplarnianych. Za takim rozwiązaniem opowiada się część unijnych producentów.

 


Źródło: euractiv.com
AS

 

 


DATA: 2020-01-22 15:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Muszę p coś przypomnieć o ile pamiętam był to rok 1967 to już był problem,ludzie się poopasali białymi prześcieradłami,i poszli w gory,bo miał być koniec świata,jak widzicie,ale teraz to już właściwie za późno jak twierdzą tęgie mózgi na świecie. Do czegoś nawiąże bo to wyciszone,jeszcze nie tak dawno jacyś madrzy,oficjalne że problem jest dlatego że jest za dużo ludzi na świecie,były podane cyfry to 0,5mld,1mld,to jest armagedon. Mówią że najwięcej do ocieplenia klimatu przyczyniają się zwierzęta i ludzie,lewacy zacznijcie działać. Co do trucicieli to prym wiodą Chiny,Indie USA,Brazylia,itd,w Europie to ci co najwięcej krzyczą w PE czyli Niemcy. Tam idźcie po pieniądze,a nie do jednego z najbiedniejszego p w UE czyli POLSKA
1 miesiąc temu / Kazimierz
 
Celem jest totalne zadłużenie Europy i Świata i oddanie w ręce Banku Światowego. Prosty przepis na współczesne ucywilizowane niewolnictwo.
1 miesiąc temu / Robi
 
Nic innego jak kolejny kolejny krok w uzależnieniu krajów UE od systemu bankowego. Te setki miliardów euro na ekorestrukturyzacje skądś trzeba wziąć. Mechanizmy pomocowe, fundusze strukturalne, pozyczki, kredyty to nic innego jak dopisanie wartości przy należnościach instytucji finansowych i zobowiązań Rządów. Nie łudźmy się, te pieniądze na różne sposoby po prostu pożyczamy. I o ile rozwinięte gospodarki będą w stanie na tych mechanizmach zarobić sprzedając drogie technologie o tyle kraje biedniejsze jak np. Polska nie dość że pożyczone pieniądze będą musiały oddać czy krótkoterminowo obciążyć gospodarkę zwiększeniem długu to w dodatku nawet tych pieniędzy nie poczują bo zostaną one przetransferowane do krajów-korporacji-źródeł tworzenia zielonych, wysokorozwiniętych technologii.
1 miesiąc temu / ProBro
 
Nawiasem w Niemczech budują czy też już skończyli budować kopalnię. Jest o tym na You Tube.
1 miesiąc temu / L
 
Panie I panowie. Stanąć na forum państw Europy i powiedzieć. Chcemy zlikwidować wszystkie kopalnie. Zamknąć elektrownie węglowe. Ale pinidzy ni ma. Jak tylko nam dacie to to zrobimy jak tylko wam zależy na ekologi to nam pomożecie. I tyle zatkaja się i.bedzie cisza
1 miesiąc temu / Kasia
 
Przynajmniej sie przyznali o co im wogole chodzi w tym ecoszalenstwie o bilion euro.
1 miesiąc temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.