DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Siostry zakonne i „obowiązkowa” Komunia św. na rękę? Stanowisko KEP jest tu jasne

Siostry zakonne i „obowiązkowa” Komunia św. na rękę? Stanowisko KEP jest tu jasne
fot. Lukasz Dejnarowicz/ Forum

W czasach koronawirusa wierni mają utrudniony dostęp do Komunii Św. udzielanej w sposób tradycyjny – w pozycji klęczącej i do ust. W tej sprawie do redakcji PCh24.pl napływa wiele próśb o interwencję. W tym od sióstr zakonnych, które nie mają możliwości wyboru innego miejsca uczestniczenia we Mszy św. Tymczasem – jak słyszymy – szafarze bywają nieugięci i komunikują tylko „na rękę”. To niedopuszczalna praktyka. Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski jest w tym zakresie jasne.

 

Sytuację sióstr zakonnych w programie „Ja katolik, extra” opisywał Krystian Kratiuk:

 

O interpretację opisanych zdarzeń poprosiliśmy rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Z otrzymanej informacji wynika, że w tego rodzaju sprawach należy interweniować w stosownej kurii diecezjalnej czy też u przełożonych osób, których przypadki opisaliśmy.

 

Niemniej Biuro Prasowe KEP przypomniało, że w sprawie sposobu udzielania wiernym Komunii Świętej Konferencji Episkopatu Polski wypowiadała się choćby w komunikacie Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 3 października 2020 roku, jak i we Wskazaniach Prezydium KEP z marca br.

 

Ten ostatni dokument wyraźnie mówi, że każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust i nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę oraz że tak należy organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę:

 

Przypomina się, że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust” (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, „Redemptionis Sacramentum”, Instrukcja o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią, 25.03.2004, nr 92). W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać (zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dn. 12.03.2020). Należy tak organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę. Jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę. Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie.

 

W pierwszym z przytoczonych dokumentów zawarto zaś wskazówkę, że nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie:

 

Przypominamy także wszystkim szafarzom Komunii, zwyczajnym i nadzwyczajnym, że są oni zobowiązani do przestrzegania prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie (por. Redempt. Sacr. nr 12).

 

Dalej czytamy jednak, że: „Może się natomiast zdarzyć, że w okresach nadzwyczajnych, jak np. trwająca epidemia, biskupi na swoim terenie tymczasowo zawężą obowiązujące prawo (por. List kard. Saraha z 3 września br.), czemu należy być zawsze posłusznym, aby zachować w Kościele pokój, o który modlimy się we Mszy przed samą Komunią”.

 

Takiej wyjątkowej sytuacji we wspomnianych przypadkach domów zakonnych, które zwróciły się do nas o interwencję, nie było.

 

Przypomnijmy też, że w stanowisku Przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP na temat sposobów przyjmowania Komunii Św., znalazła się ważna uwaga dotycząca Komunii Św. udzielanej na rękę:

 

„Niech szafarze udzielający Komunii na rękę poczuwają się do szczególnie wielkiej dbałości o cześć wobec Najśw. Sakramentu, zwracając uwagę na to, aby przy Komunii nie dopuścić do gubienia okruszyn Hostii”.

 

W stanowisku tym odnajdziemy też istotną wskazówkę podkreślającą, że wierny w uzasadnionych wypadkach MOŻE poprosić o udzielenie Komuni Św. na rękę: „Jeśli kapłani są zobowiązani do sprawdzenia, czy na dłoniach nie pozostały okruszyny Hostii (OWMR 278), podobnie powinni postępować wierni. Dlatego ci, którzy z uzasadnionych powodów proszą o Komunię na rękę, zaraz po spożyciu Ciała Pańskiego powinni uważnie obejrzeć dłonie oraz zebrać i spożyć ze czcią każdą widoczną okruszynę, która mogła oderwać się od Hostii”.

 

Zatem nie może być tu miejsca na przymus i stawianie wiernych w sytuacji konfliktu sumienia – o co w imieniu sióstr zakonnych i licznych wiernych pragnących przyjmować Ciało Pańskie do ust gorąco prosimy.

 

 

MA

 

 


DATA: 2020-10-19 07:23
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

?Może się natomiast zdarzyć, że w okresach nadzwyczajnych, jak np. trwająca epidemia, biskupi na swoim terenie tymczasowo zawężą obowiązujące prawo...?. Nie jest przypadkiem, że KEP nie podaje żadnej podstawy z prawa kanonicznego lub z instrukcji z Kongregacja Ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ani nie odnosi się do Świętej Tradycji, która upoważniałaby Biskupa na zawężenie prawa co do udzielania Św Komunii do ust. Bo jej nie ma. Z Instrukcji Redemptionis Sacramentum para. 92 czytamy: "...Każdy wierny ZAWSZE ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię świętą do ust.." Watykan w piśmie z dnia 24.07.2009 potwierdził, iż ww. Instrukcje nadal obowiązują i nie zmienia to żadna epidemia np. SARS, która panowała w tym okresie. Jednym słowem ani KEP ani Biskup nie ma żadnej podstawy do zawieszania prawa KK co do udzielania Św Komunii do ust. Ani KEP ani Biskup nie mogą wymagać od wiernych posłuszeństwa, jeżeli sam są nie posłuszni. Totus Tuus Maria!
2 miesiące temu / TTM
 
Przykro to napisać, ale widzę, że siostry zakonne wyciągają ręce po komunię nawet wtedy, gdy kapłan udziela komunii do ust i większość wiernych przyjmuje do ust. Siostrzyczki są takie wyemancypowane, że one biorą w rękę. Krosno jedna z parafii.
3 miesiące temu / Krosno
 
Kapłan nie może opuszczać z hostią prezbiterium - dlatego kiedyś zamykano przejście w balaskach przed udzielaniem komunii. Jedynie z monstrancją albo wynosząc komunię dla chorego kapłan może opuścić prezbiterium z hostią. Amen
3 miesiące temu / Tom
 
wreszcie zacytowany po czasie artykuł
3 miesiące temu / antyDEMONkrata
 
Łaskawcy nasi, pasterze kościoła polskiego, dziękujemy wam, że zezwalacie nam przyjmować do ust ciało Pana Naszego Jezusa Chrystusa Boga w Trójcy Jedynego. Niech On wam to wynagrodzi.
3 miesiące temu / Andrzej Zientek
 
Już naprawdę piekło opustoszało, bo wszystkie diabły urzędują tu na ziemi
3 miesiące temu / Syk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.