DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

Senat RP upamiętnił Polaków eksterminowanych przez Sowietów w ramach Operacji Polskiej

Senat RP upamiętnił Polaków eksterminowanych przez Sowietów w ramach Operacji Polskiej
Stalin i Jeżow - główni odpowiedzialni za przeprowadzenie operacji polskiej

W środę Senat RP przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary tzw. Operacji Polskiej - zbrodni NKWD z lat 1937–1938. Za uchwałą głosowało 87 senatorów. Nikt nie zagłosował przeciw, ani też nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

W uchwale przypomniano, że rozpoczęta 11 sierpnia 1937 r. na polecenie Józefa Stalina a wykonana rękami Nikołaja Jeżowa i oficerów NKWD „akcja” miała na celu eksterminację „Polaków zamieszkujących dawne ziemie kresowe Rzeczypospolitej, które na mocy traktatu ryskiego z 1921 r. objął w swoje władanie Związek Sowiecki”.

 

„Dało to początek bezwzględnej akcji eksterminacyjnej, stanowiącej zbrodnię ludobójstwa, skierowanej przeciwko Polakom, której wyznacznikiem była wyłącznie polska narodowość. Porażająca skala tego ludobójstwa znajduje swoje odzwierciedlenie w liczbach. Pomimo, że Polacy stanowili 0,64% ludności Związku Sowieckiego, wśród ofiar stalinowskiego wielkiego terroru w 1937 r. było ich ponad 15%”, podkreślono w uchwale.

 

Dodano, że w wyniku „Operacji Polskiej” zamordowano 111 tys. 91 osób, a kolejnych 28 tys. 744 skazano na wieloletni pobyt w łagrach. „O bestialstwie zbrodniczego systemu świadczy fakt, iż masowym represjom i przesiedleniom poddawano także rodziny ofiar, w tym dzieci”, zaznaczono.

 

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej, nie chcąc dopuścić do wymazania z historii i pamięci społecznej cierpień Polaków zamieszkujących dawne ziemie kresowe Rzeczypospolitej, mając na względzie dziejową sprawiedliwość, chcąc prowadzić odpowiedzialną politykę historyczną, oddaje hołd Ofiarom operacji polskiej NKWD z lat 1937–1938 i oświadcza, że na Państwie Polskim spoczywa obowiązek przywrócenia Ich pamięci społeczeństwu polskiemu i całemu światu” ogłoszono w uchwale.


 

Źródło: radiomaryja.pl

TK


DATA: 2017-07-19 21:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sowieckie zbrodnie się zauważa, nawet gdy są marginalne. Ludobójstwo na Wołyniu, Podolu, w Małopolsce Wschodniej, się pomija. Czyli pogardza się krwią ofiar banderowskich siepaczy. Oraz potomkami tych, którzy uszli spod siekiery. Mam nadzieję, ze pojawi się jakaś formacja prawicowa, która będzie o tym pamiętać, a którą poprą potomkowie Kresowian. Dość POPiSowej Polski i POPiSowych ustawek.
ponad 3 lata temu / Skanderbeg
 
Ciekawe kiedy senat zauważy Wołyń... Mam już serdecznie dosyc tej histerycznej rusofobii
ponad 3 lata temu / Ela
 
Należałoby jeszcze rozszyfrować, jakie narody, a zwłaszcza mniejszości, w tym głównie jedna kryje się pod pojęciem sowieci. Ten termin dokładnie rozszyfrował w swoich książkach m.in. Henryk Pająk. A więc znowu polityczna poprawność ?
ponad 3 lata temu / szyfrant
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.