DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Sekretarz Konferencji Episkopatu Niemiec: wolno rozmawiać o kapłaństwie kobiet

Sekretarz Konferencji Episkopatu Niemiec: wolno rozmawiać o kapłaństwie kobiet
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Quidec Pacheco)

Zdaniem sekretarza Konferencji Episkopatu Niemiec jezuity o. Hansa Langendörfera można dyskutować o kapłaństwie kobiet. Jak podkreśla, Rzym powinien w przyszłości podejmować w wielu sprawach decyzje dopiero po konsultacjach ze strukturami Kościoła w różnych krajach.

 

Sekretarz Konferencji Episkopatu Niemiec mówił w rozmowie z „Bonner General-Anzeiger” o niemieckiej Drodze Synodalnej. Na przełomie stycznia i lutego odbędzie się pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Synodalnego – organu odpowiedzialnego za opracowanie uchwał w sprawie zmian w Kościele za Odrą.

 

Jezuita podkreślił, że wielką rolę w życiu Kościoła muszą dziś odgrywać świeccy. – Chcemy wkroczyć na zupełnie nową drogę. Na drogę, która będzie miarodajna na przyszłość. Nie możemy rozmawiać o wielu tematach tylko w gronie duchownych i biskupów – stwierdził kapłan. Właśnie dlatego w pracach Drogi Synodalnej uczestniczy też świecki Centralny Komitet Niemieckich Katolików – zaznaczył.

 

Pytany o sprawę roli kobiet w Kościele kapłan podkreślił, że „nie ma zakazu rozmowy o kapłaństwie” pań. Według jezuity zasadniczym celem Drogi Synodalnej jest osiągnięcie „obowiązywalności” jej efektów. W jego ocenie „bardzo łatwo” będzie wcielić w życie te zmiany i decyzje, które nie dotyczą Kościoła powszechnego.

 

Według Langendörfera na Drodze Synodalnej mogą jednak zapaść także takie decyzje, które dotkną obszarów zarezerwowanych dla Rzymu. – Uważamy, że nie chodzi o to, by wszystkie tematy, o których dzisiaj i w przyszłości będzie decydować się w Rzymie, były omawiane bez szerokiego zaangażowania Kościołów lokalnych – wskazał. Przyznał jednak, że Stolica Apostolska „nie musi” zgodzić się na to, co uchwalą Niemcy.

 

 

Źródło: katholisch.de

Pach

 

  


DATA: 2020-01-29 09:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A o antysemityzmie o. dra Marcina Lutra i jego opętaniu, depresji, chorobach, uwiedzeniu i ślubie z zakonnicą + dzieci, próbach samobójczych, braku poczucia szczęścia, normalności, bluzgach i szaleństwie na starość?!
5 miesięcy temu / PI Grembowicz
 
No cóż, Niemcom zawsze wolno było rozmawiać o wszystkim. Przyzwyczaili się.
5 miesięcy temu / L
 
Nie jest prawdą, że wolno rozmawiać o wszystkim, o czym kto zapragnie. Nie wolno bowiem kłamać, ani dawać posłuch kłamstwu. Nie da się też, bez szkody dla swojej duszy, a więc i dla rozumu, uznawać w głowie za prawdziwą opinię, że istnieje jakakolwiek możliwość aby kobieta mogła być wyświęcona, obecnie czy w przyszłości. Takie myśli prowadzą do błędów na zewnątrz, a te potencjalnie mogą "chcących rozmawiać o wszystkim" oraz ich słuchaczy doprowadzić do przestępstwa herezji i wyprowadzić z Kościoła, gdzie już piekło się nie może doczekać na tych, którzy tak mocno uwierzyli w okropne kłamstwo "swobody wypowiedzi", czyli tzw. wolności słowa, że w swojej pysze przeciwko Kościołowi i Chrystusowi mówią: "My sobie możemy o wszystkim swobodnie rozmawiać, a wy skostniali niewolnicy Tradycji tkwijcie dalej w ciemnocie". Znaleźli się Wielce Oświeceni kłamstwem i błędem! Bóg wszystkich osądzi, dlatego trzeba się wystrzegać złych rozmów.
5 miesięcy temu / Murem
 
Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że na jakiś temat można rozmawiać... Wprawdzie nie zawsze taka rozmowa ma sens - ale można.
5 miesięcy temu / Tomasz Primke
 
Niemcy przestali rozumieć o co chodzi w kapłaństwie mężczyzn, a chca wprowadzić kapłaństwo kobiet. Do komentujących, którzy wielkimi literami piszą, że czego nie można zrobić w Kościele kieruję pytanie: skąd wyciągacie tak daleko idące wnioski ? Zaraz tam "nie można"... Sami zobaczycie, że można ze złamaniem wszystkich przepisów, zasad itd.
5 miesięcy temu / Józef z Tallin
 
Czy w gronie Apostołów były kobiety? Jezuita znowu fałszuje nauczanie Chrystusa. Niedawno sam generał tego zakonu, Arturo Sosa, zakwestionował istnienie osobowego Zła. Co jeszcze złego wypłynie z Towarzystwa Jezusowego?
5 miesięcy temu / Gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.