DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Sekretarz Episkopatu o śmierci Lamberta: wyciągnijmy wnioski z tego dramatu, aby się nie powtórzył

Sekretarz Episkopatu o śmierci Lamberta: wyciągnijmy wnioski z tego dramatu, aby się nie powtórzył
euronews (en français)/YouTube

Wyciągnijmy wnioski z tego dramatu, aby go nie powtarzać - powiedział sekretarz generalny Konferencji Biskupów Francji ks. Thierry Magnina na wiadomość o śmierci Vincenta Lamberta. Kapłan dodał, że ta śmierć wywołał w nim zadumę nad „wielkością życia człowieka”.

 

W wywiadzie dla katolickiego dziennika „La Croix” ks. Thierry Magnin wyjaśnił, że śmierć Lamberta wywołała w nim zadumę nad „wielkością życia człowieka, niezależnie od jego stanu, wielkość, która wykracza poza wszelkie argumenty za lub przeciw decyzjom, które lekarze i wymiar sprawiedliwości podjęli, aby położyć mu kres”.

 

Jednocześnie wyraził smutek, gdyż „dramatowi wypadku towarzyszy być może jeszcze gorszy dramat bólu rodziny, spotęgowany sądową batalią, która wydawała się bez wyjścia”. „Myślę o rodzicach Vincenta Lamberta, którzy dali swemu synowi życie i bronili go aż do końca. Myślę również o jego żonie. Musiała podjąć decyzję, chcąc dobrze. Jednak niektóre argumenty wysuwane przez tych, którzy stanęli po jej stronie naprawdę mnie niepokoją. Cała rodzina ma prawo do spokoju, szacunku i ciszy” - stwierdził sekretarz generalny CEF, wyrażając nadzieję na pojednanie rodziny Lamberta.

 

Odnosząc się do sposobu w jaki przez minione lata lekarze i wymiar sprawiedliwości traktowali pacjenta, ks. Magnin wskazał, że „poprzez instrumentalizację bólu rodziny wprowadzono zamieszanie, traktując przypadek Vincenta Lamberta jako przypadek kogoś umierającego”.

 

„Tymczasem on nie był umierający, jak zresztą większość innych osób, o których mówi się, że „są w stanie wegetatywnym” i którym opiekę zapewniają specjalistyczne ośrodki, nie będące ośrodkami opieki paliatywnej. Często przywoływane pojęcie uporczywej terapii nie miało tu zastosowania, chyba żeby uznać odżywianie przez sondę za nieuzasadnioną terapię!” - podkreślił duchowny.

 

Pytany, czy Kościół zrobił wszystko, co mógł i dlaczego jego głos nie został usłyszany, ks. Thierry Magnin przypomniał, że „liczni przedstawiciele Kościoła - świeccy, osoby konsekrowane, księża i biskupi - jasno wyrażali swą dezaprobatę dla ostatecznej decyzji podjętej przez wymiar sprawiedliwości po wielu zwrotach sytuacji”. Kapłan zwrócił uwagę, że „wielu ludziom trudno jest dziś naprawdę usłyszeć, co mówi Kościół katolicki”, który nazywany jest „bio-konserwatywnym”, gdyż promuje niezbywalną godność każdego człowieka. Taka reakcja „dyskwalifikuje od razu jego przesłanie i nie pozwala go usłyszeć w całej jego głębi”. 

 

Sekretarz generalny Konferencji Biskupów Francji zaproponował po śmierci Lamberta zadumę, modlitwę i wyciągniecie wniosków wypływających z tego dramatu, aby go nie powtarzać.

 

Od 2008 r., po wypadku na motorze Vincent Lambert był sparaliżowany i żył w stanie minimalnej świadomości. Na wniosek żony i lekarzy, wbrew prośbom rodziców, którzy chcieli go przenieść do ośrodka opieki, francuski wymiar sprawiedliwości wydał zgodę na jego uśmiercenie. Dziewięć dni temu 42-latek został decyzją sądu odłączony od sztucznego nawodnienia i odżywiania.

 

 

Źródło: KAI, eglise.catholique.fr

WMa

 


DATA: 2019-07-11 17:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Śmierć wywołał u tego biskupa "zadumę". I ten człowiek jest pasterzem. To on wcześniej takich refleksji nie miał? No to mamy pasterzy!. Wiemy co się dzieje jak ślepy ślepego prowadzi...
4 miesiące temu / wierzący
 
Francjo odpowiesz za to stukrotnie! Wówczas nikt was żałował nie będzie...
4 miesiące temu / Anna
 
Kontynuacja Rewolucji Francuskiej - ludzie u władzy według własnego uznania decydują, kto ma prawo żyć, a kto nie.
4 miesiące temu / Ruben
 
A to jeszcze ich nie wyciągnelismy, po śmierci Alfiego Evansa? Tylko Bóg miał prawo do życia i śmierci, Vincenta Lamberta. Lekarze, kim Wy jesteście...
4 miesiące temu / IB
 
ZABITO CHOREGO CZŁOWIEKA. JEST TO ZBRODNIA, KTÓRA ZAPRZECZA HASŁOM- WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, BRATERSTWO
4 miesiące temu / cichy
 
Ciekawe stwierdzenie. Czyżby nikt do tej pory nie wyciągał wniosków z np. mordowanych dzieci nienarodzonych, które giną na masową skalę ??! Czyż nikt nie wyciągał wniosków z faktu iż Francja niegdyś najwierniejsza córa KOŚCIOŁA stała się pogańska a wręcz antychrześcijańska i antykatolicka ??! Samo wyciąganie wniosków bez BOGA, wiary, nawrócenia, pokuty, modlitwy itd. nic nie da. Da tyle spowiedź grzesznika bez spełnienia warunków dobrej spowiedzi a zwłaszcza żalem za grzechy i szczerą wolą zerwania z grzechem. Bez tego można się nawet 200 lat spowiadać wciąż z tych samych grzechów. Tak też jest z wyciąganie wniosków bez radykalnego przeciwdziałania złu.
4 miesiące temu / Daro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.