DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Sejm wybrał Rzecznika Praw Dziecka. Agnieszka Dudzińska zastąpi Marka Michalaka

Sejm wybrał Rzecznika Praw Dziecka. Agnieszka Dudzińska zastąpi Marka Michalaka
fot. YouTube / Telewizja Republika

Po burzliwej debacie Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Dziecka. Została nim, zgłoszona po raz drugi przez Prawo i Sprawiedliwość do objęcia tego stanowiska, Agnieszka Dudzińska. Zastąpi ona piastującego ten urząd przez ostatnie 10 lat Marka Michalaka. Za jej kandydaturą zagłosowało 232 posłów, 184 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

 

Dwie pierwsze próby wyboru przez Sejm następcy Marka Michalaka zakończyły się niepowodzeniem. Pierwsze głosowania odbyły się we wrześniu, ale ani popierana przez PO, Nowoczesną i PSL Ewa Jarosz, ani kandydat Kukiz’15 Paweł Kukiz-Szczuciński nie uzyskali wymaganej bezwzględnej większości głosów. Z kolei zgłoszona wtedy przez PiS Sabina Zalewska dzień przed głosowaniem wycofała swoją zgodę na kandydowanie.

 

Kolejna próba wyboru nowego RPD miała miejsce na początku października. O urząd ubiegała się wówczas… Agnieszka Dudzińska. Nie udało jej się jednak zdobyć wymaganej większości głosów. Jak tłumaczyła rzecznik PiS Beata Mazurek  na decyzję części posłów PiS, którzy zagłosowali przeciwko tej kandydaturze wpłynęła „wyrwana z kontekstu” wypowiedź Dudzińskiej, jaką „zacytowała” chwilę przed głosowaniem poseł PO Magdalena Kochan.

 

Przed wtorkowym głosowaniem Joanna Borowiak (PiS) podkreślała, że Dudzińska od lat działa społecznie na rzecz osób z niepełnosprawnościami i „jest osobą znaną i cenioną w środowisku organizacji pozarządowych”. – Mając na uwadze wykształcenie, bogate doświadczenie zawodowe, zaangażowanie w działalność społeczną na rzecz dzieci oraz wysoką wrażliwość na ich potrzeby i problemy, klub parlamentarny PiS rekomenduje panią dr Agnieszkę Dudzińską na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka - powiedziała.

 

Jerzy Kozłowski (Kukiz’15) ocenił, że PiS proponuje na stanowisko RPD osobę, która mówi „to, co każdy chce usłyszeć”. – Ta osoba ma wykształcenie jako socjolog, nie ma w swojej karierze żadnej pracy, która by świadczyła o jej świadomości pracy z dziećmi – powiedział.

 

Z kolei Elżbieta Stępień (Nowoczesna) oceniła, że wtorkowe głosowanie nad RPD „po raz kolejny pokazuje, że partia rządząca kompletnie lekceważy kwestie praw dzieci”. – Nie są państwo w stanie znaleźć osoby, która będzie dobrze pełniła funkcję rzecznika i nie będzie do tego budziła kontrowersji. O lekceważeniu prawa dzieci świadczy zdecydowany brak działań wokół osób niepełnosprawnych czy wykorzystywania dzieci – powiedziała.

 

Agnieszka Dudzińska jest socjologiem, absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2005 r. pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2013-2014 była zastępcą prezesa ds. programowych w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Była także przewodniczącą warszawskiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Mieszkań Chronionych i Komisji Dialogu Społecznego ds. Niepełnosprawności.

 

Opracowała wiele ekspertyz z zakresu polityki społecznej i oświatowej, w tym dotyczących programu „Za życiem”, prawa dzieci niepełnosprawnych do edukacji oraz sposobu finansowania zadań oświatowych. Była członkiem zespołów ekspertów, m.in. przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz przy ministrze edukacji narodowej.

 

Źródło: rmf24.pl / gość.pl

TK

 

ZOBACZ TEŻ:

Po co komu Rzecznik Praw Dziecka?


DATA: 2018-10-24 09:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W "Tęczowy Piątek" Biedronka ogłosi, że jest..... kobietą, kobieto/mężczyzną...., psem? To ci będzie zagadka.
ponad 1 rok temu / Kajtuś
 
Poseł Winnicki ujawnia : Agnieszka Dudzińska potwierdziła w czasie posiedzenia komisji iż blisko współpracuje ona z Moniką Zima - autorką ?podręcznika?, wydanego przez Kampanię Przeciw Homofobii. Pojawiły się w związku z tym wątpliwości, czy nie okaże się ona rzecznikiem lobby homoseksualnego.
ponad 1 rok temu / los dzieci według PiS
 
Po co cytować opinię kogoś z 'nowoczesnej'? To jakieś autorytety są, nie dało się znaleźć poważniejszych krytyk?
ponad 1 rok temu / wojtek
 
Fajna posada za fajne pieniądze. Takich posad w Polsce jest tysiące, należy je zlikwidować i pogonić do roboty nierobów, którzy cichcem głosują na PO, a pieniądze biorą od państwa.
ponad 1 rok temu / Dzidziuś
 
zastanawiam się po co... rzecznik praw dziecka, sejm w liczbie 460 posłów, senat, starostwa, rzecznik praw obywatelskich, trybunał konstytucyjny, pokomunistyczna konstytucja, ministerstwo kultury /i dziedzictwa?/, muzeum polin, [...] historia Najjaśniejszej Rzeczypospolitej ostatniego stulecia jest całkowicie zafałszowana, XIX w. w dużej mierze, a pozostałe wieki mają wiele białych plam... smutno mi Boże... pozostaje modlitwa i czyste sumienie...
ponad 1 rok temu / los lobos
 
@Nasa: ani do państwa, ani do rodziców. Dzieci należą do Boga.
ponad 1 rok temu / rzecznik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.