DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Sandro Magister: papież Franciszek poprzez Querida Amazonia chce poskromić niemiecką Drogę Synodalną

Sandro Magister: papież Franciszek poprzez Querida Amazonia chce poskromić niemiecką Drogę Synodalną
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Annett_Klingner)

Papież nie wspomina w Querida Amazonia o viri probati i diakonacie kobiet ze względu na Niemców. Adhortacja Franciszka to niejawna próba poskromienia niemieckiej Drogi Synodalnej – uważa włoski watykanista Sandro Magister.

 

Według włoskiego watykanisty Sandro Magistra jeszcze w styczniu 2020 roku bardzo wielu ludzi Kościoła było przekonanych, że papież Franciszek wyda formalną zgodę na viri probati. W końcu na Synodzie Amazońskim ponad 2/3 Ojców Synodalnych poprosiło o taki krok. A jednak w opublikowanej 12 lutego adhortacji apostolskiej Querida Amazonia Ojciec Święty nie wspomniał o święceniach dla żonatych ani słowem. Magister wskazuje, że kontekstem publikacji tego dokumentu była książka kard. Roberta Saraha i Benedykta XVI, bardzo jasno broniąca zasady bezżennego przeżywania kapłaństwa.

 

Watykanista uważa, że w Querida Amazonia Franciszek pozostawił innowatorom tylko „kilka wstępnych linijek”, w których zachęca do lektury dokumentu finalnego synodu amazońskiego. Choć zostawia to im pewną nadzieję, to jednak utrzymaną znacznie poniżej ich oczekiwań.

 

Magister przypomina, że Franciszek już drugi raz rozczarował progresistów. Podobnie uczynił w sprawie Synodu Biskupów o młodzieży w roku 2018, na których innowatorzy chcieli dyskutować o homoseksualizmie. Ostatecznie zgromadzenie nie doprowadziło jednak do niczego i w sferze skłonności do tej samej płci nie przyniosło żadnych zmian.

 

W ocenie Magistra odpowiedź na pytanie o obserwowalną rosnącą wstrzemięźliwość Franciszka leży w Niemczech.

 

1 grudnia 2019 roku Kościół katolicki w Niemczech rozpoczął Drogę Synodalną – proces zmian, który ma doprowadzić do liberalizacji celibatu, zmiany roli kobiet w Kościele (najlepiej z dopuszczeniem ich do święceń), rewizję moralności seksualnej oraz przekazanie większej władzy w ręce świeckich. Watykanista nie ma wątpliwości, że niemieccy biskupi chcieli wykorzystać synod amazoński jako swoisty lewar dla swoich postulatów w sprawie kapłaństwa żonatych i roli kobiet.

 

„Jeżeli otwarcie, nawet najmniejsze, w obu tych tematach przyszłoby właśnie stamtąd, to zostałaby utorowana droga do ich naśladowania i rozszerzenia także w sercu Europy” – pisze na łamach swojego bloga w „La Repubblica”.

 

Magister sądzi, że Franciszek dobrze to rozumiał i w roku 2019 zrobił wiele, by przywołać Niemców do porządku. Właśnie dlatego, przekonuje Włoch, w Querida Amazonia nie ma zgody na viri probati i diakonat kobiet – chodzi o powstrzymanie niemieckiego kursu zmian.

 

Autor przypomina, że w próbę okiełznania Drogi Synodalnej zaangażował się nawet progresywny kard. Walter Kasper – ten sam, który przekonał papieża do wydania zgody na Komunię święta dla rozwodników, a później także dla niektórych protestantów. Wiosną 2019 roku Franciszek odbył z Kasperem długą rozmowę na temat sytuacji w Niemczech, a w czerwcu wysłał bezprecedensowy list do Kościoła za Odrą, wskazując na prymat ewangelizacji nad reformami strukturalnymi.

 

Niemcy jednak nie przejęli się zanadto papieskim listem inspirowanym przez kard. Kaspera. Doszło do spotkania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinharda Marxa z papieżem Franciszkiem i prefektem Kongregacji ds. Biskupów kard. Marciem Ouelletem. W efekcie niewielkim zmianom uległ statut Drogi Synodalnej, tak, by w sprawie głosowania nad jej uchwałami większą moc decyzyjną mieli biskupi niż świeccy uczestniczący w całym procesie. Dodatkowo zapewniono też, że sprawy, które dotyczą kompetencji Kościoła powszechnego, zostaną skierowane do Stolicy Apostolskiej.

 

Według Magistra na nowy kurs Franciszka w sprawie Niemców wskazuje też list, jaki wysłał do kard. Gerharda Ludwiga Müllera, byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, którego sam zwolnił w roku 2017. Müller w ostatnich latach nie krył swojego niezadowolenia tym, co dzieje się na różnych obszarach w Stolicy Apostolskiej. Był zarazem nieprzejednanym i bardzo ostrym krytykiem Drogi Synodalnej. Tymczasem po publikacji Querida Amazonia Müller ogłosił obszerny artykuł, w którym dziękował papieżowi za dokument i przedstawił go jako znak pojednania w Kościele. Papież w odpowiedzi wysłał list do hierarchy, wyrażając swoją aprobatę z takiego ujęcia spraw. Magister sądzi, że to jawny gest pod adresem progresywnego niemieckiego Episkopatu, w którym kard. Müller ma bardzo niedobrą opinię.

 

 

Źródło: magister.blogautore.espresso.repubblica.it

Pach

 

 


DATA: 2020-02-25 08:44
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Może papież chce wywlec wszystko na wierzch żeby można było obadać co jest czym?
11 miesięcy temu / czloax
 
Nie zgadzam się z tezą postawioną w tytule. Po pierwsze, odstępcza droga synodalna w Niemczech nadal postępuje i ma się całkiem dobrze. Po drugie, nie zostało przypomniane Magisterium, jako prawda niezmienna. W zamian otrzymaliśmy dokument do implementacji we wspólnotach. Kategoryczne sądy dotyczą ekologii i innych tego rodzaju rzeczy, które nigdy do Tradycji Kocioła nie należały. Po trzecie, doświadczenie z A.L. uczy, że nabiera się wody w usta, a potem spycha interpretację na episkopaty, biskupów itd. Jak jest - wiadomo. Kto się daje nabrać na stary numer, że żąda się rzeczy niemożliwych, a potem kompromis następuje posrodku, dokładnie jak A.L. - towarzyszenie, rozeznawanie, wyjątkowe przypadki, które stają się regułą. Dokładnie tak, jak żądania homoseksualistów: najpierw tolerancja, przepisy cywilne, potem adopcja dzieci i wszechobecna propaganda. A na końcu tęczowy totalitaryzm, przemoc i fizyczna eliminacja oponentów.
11 miesięcy temu / Obcy Astronom
 
Niech St. Gallen Mafia wyrzeknie sie spiskowania a Mafia lawendowa przyrzeknie zycie w czystosci lub poprostu odejda do innych zajec z gwarancja zaprzestania szkodzenia Kosciolowi zabierajac z soba reszte ToWarzyszy.Nie musza az miec funkcji ani szat by sie nawrocic i zbawic ,pomoc w oczyszczeniu Kosciola moga zawsze i przestac szkodzic.Mysle ze taki wklad zawsze bylby mile widziany w Niebie i na Ziemi.
11 miesięcy temu / Nick
 
O czym to świadczy? Że papież boi się sięgnąć po kary kanoniczne. Nie może być tak, że herezje trzęsą kościołem a papież stosuje dziwne chwyty formalne. To on jest zobowiązany bronić wiary wszelkimi sposobami ale wprost kładąc na szale życie, a nie tolerując zachowania antykatolickie.
11 miesięcy temu / DNA
 
Bzdury czytajcie dobrze ze zrozumieniem Encyklikę
11 miesięcy temu / Hjj
 
Najpierw p. Franciszek DAŁ PRZYZWOLENIE , zainicjował publicznie TEMATY z "obrzeży" Kościoła - a szczegółowiej - z poza granic K.K. , prosił o OTWARTOŚĆ , dialog, zrozumienie, zasłuchanie , TOWARZYSZENIE przyglądając się REAKCJOM WIERNYCH. A teraz po tsunami krytycznych wypowiedzi PRZYSTANĄŁ i skorygował swoje działania co nie oznacza , że zaprzestał wspierać progresistów/ reformatorów w tym swego ulubionego daradcy kard. Marxa.
11 miesięcy temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.