DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Samotna procesja z relikwiami ulicami Lublina zatrzymana. Zakaz wydał metropolita

Samotna procesja z relikwiami ulicami Lublina zatrzymana. Zakaz wydał metropolita
Jacek Szydlowski/ Forum
#KORONAWIRUS    #LUBLIN    #PROCESJA    #KSIĄDZ    #ŚW. ANTONI    #EPIDEMIA    #ZARAZA

Inicjatywa proboszcza z Lublina, który w czasie pandemii ruszył z procesją z relikwiami św. Antoniego ulicami miasta, wzywając wiernych do modlitwy została zatrzymana. Pomysł, jako nieuzgodniony z władzami kościelnymi, nie spodobał się metropolicie lubelskiemu.

 

Ks. Mirosław Matuszny, proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła po raz pierwszy ulicami miasta przeszedł we wtorek. Swoją samotną procesję z relikwiami zapowiedział wcześniej na Facebooku, prosząc wiernych, by ci pozostali w domach i towarzyszyli mu w modlitwie stojąc w oknach. Inicjatywa księdza znalazła mocny odzew w mediach, także zagranicznych. Kapłan cieszył się z tego, i jak mówił, stało się to na większą chwałę Bożą oraz wzbudziło poczucie modlitewnej wspólnoty.

 

Nie zabrakło też krytyków, którzy procesję proboszcza w sposób deprymujący porównywali do "zwyczajów średniowiecznych", tak jakby w średniowiecznej pobożności było coś złego.  Sam kapłan jednak nie zrażał się i zapowiadał, że będzie kontynuował swoją posługę do „samego końca, swojego lub jej”.

 

Kolejna procesja z relikwiami miała odbyć się w czwartek. Tak się jednak nie stało. Zakaz jej zorganizowania wydał bp. Stanisław Budzik. Powodem takiej decyzji była samowolność działań. Rzecznik lubelskiej kurii wyjaśnił, że tego rodzaju akcje powinny być skoordynowane i zaplanowane. Proboszcz poinformował, że podda się decyzji przełożonego i poprosił wiernych o modlitwę.

 

Decyzja biskupa nie znalazła zrozumienia wśród ludzi. Po materiałem opisującym sprawę - na niekojarzonym z katolicyzmem, czy konserwatywnym spojrzeniem na świat portalu o2.pl - pojawiło się wiele komentarzy – nie tylko krytycznych, ale zdecydowanie broniących kapłana. „A ja nie wiem o co chodzi. Poszedł samotnie się modlić i prosił o modlitwę. Nie zachęcał ludzi, żeby się do niego zbliżali, przyłączali inaczej niż duchowo. Naprawdę nie wiem czego od niego chcecie. Pomodlić się chyba nikomu nie zaszkodzi. Oczywiście jeśli ktoś chce” – napisał użytkownik marqoos. Inny użytkownik dorzucił „…przecież robił co mu wiara podpowiadała , ja go podziwiałam”. Z kolei Mis napisał: „A co on takiego zrobił złego??? Modli się w bardzo pilnej intencji. Ta modlitwa jest potrzebna nam wszystkim teraz”.

 

Źródło: o2.pl

MA

 

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.
DATA: 2020-03-20 13:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
32
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czekamy na decyzję biskupa o całkowitym zamknięciu lub lepiej wyburzeniu wszystkich kościołów diecezji w ramach walki z epidemią.
6 miesięcy temu / MB8
 
Widocznie Ks. Arcybiskup nie rozważywszy wszystkich argumentów, bał się bardziej tego, co napiszą w "wyborczej" i "nie", czy innych antyklerykalnych szmatławcach. Taka cenzura w Kościele przyniesie więcej szkody niż dobra, bo duchowni będą się bali wychodzić z jakąkolwiek inicjatywą duszpasterską. A czas pokazuje, że modlitwa nie tylko pomogła ludziom w wierze, ale i za sprawą św. Antoniego zło epidemii zostało osłabione. Dobrze, że jeszcze są tacy księża, jak Ks. Mirosław. Księże Biskupie, bo czy Pan Jezus komukolwiek zabraniał modlić się publicznie? A zwłaszcza kapłanom i Apostołom??? Kilka razy przeczytałem Pismo św. I nie przypominam sobie fragmentu, by gdziekolwiek była zabroniona modlitwa. Zwłaszcza w tak ważnej sprawie. Uważam, że należy się wiernym i Ks. Mirosławowi słowo: przepraszam.
4 miesiące temu / 400kilo
 
Popieram jak najbardziej księdza
6 miesięcy temu / Wojciech
 
Masoneria widac preznie dziala :
6 miesięcy temu / jaaaaaa
 
niestety spora część hierarchów wywodzi się z czasów komuny i niestety jest głęboko zindoktrynowana. Na szczęście mamy takich Arcybiskupow jak Metropolita krakowski Ksiądz Marek Jedraszewski którzy z wiarą i nadzieją głoszą słowa Chrystusa. Wielki szacunek i modlitwa za Księdza Proboszcza, a temu małemu duchem biskupowi niech Pan Bóg wybaczy gdy ów biskup stanie przed Jego obliczem. Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie!
6 miesięcy temu / Kpt. Żbik
 
Panie daj nam kapłanów wierzących i odważnych na trudny czas, abyśmy nie poginęli......
6 miesięcy temu / Wiola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.