DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 

Sąd w Kościanie: wymóg noszenia maseczek jest niezgodny z prawem

Sąd w Kościanie: wymóg noszenia maseczek jest niezgodny z prawem
Fot. Pixabay

Sąd Rejonowy, który rozpatrywał sprawę mieszkańca odmawiającego zapłacenia mandatu za brak maseczki w miejscu publicznym, odmówił wszczęcia postępowania. Powód: nałożone na Polaków ograniczenia powinny być wprowadzane w drodze ustawy a nie rozporządzenia. Po drugie – nakaz środków profilaktycznych może dotyczyć tylko chorych bądź podejrzewanych o zachorowanie.

 

 

Sprawa dotyczy zdarzenia z 18 kwietnia, gdy jeszcze miało obowiązywać rządowe rozporządzenie o nakazie wychodzenia poza dom wyłącznie z zakrytym nosem i ustami. Nie można było także swobodnie poruszać się w przestrzeni publicznej, poza sprawami niecierpiącymi zwłoki.  

 

Mieszkaniec gminy Czempiń postanowił jednak wybrać się wraz z dziećmi na przejażdżkę rowerową po swojej miejscowości.

 

– Patrol policji zainteresował się moją osobą, tym, że nie mam maseczki. Oznajmiłem, że zgodnie z rozporządzeniem jestem osobą, która nie musi zakrywać ust i nosa, ale do jednego z nich to nie przemówiło – powiedział Sebastian Nowicki lokalnemu radiu Elka.

 

Ponieważ mężczyzna nie przyjął mandatu w wysokości 500 złotych, mundurowi skierowali wniosek do sądu. Wcześniej pan Sebastian został wezwany na komendę, gdzie odmówił składania wyjaśnień. – Pozostawiłem to sądowi, bo to sąd jest od tego by orzekać, czy ktoś jest winny, czy niewinny – podkreślił.

 

Sąd w Kościanie zdecydował, że postępowanie o ukaranie mężczyzny nie zostanie w ogóle wszczęte. Zgodził się z obwinionym, iż rządowe nakazy i ograniczenia są niezgodnie z prawem.

 

„W uzasadnieniu sędzia wskazała że ustawa, na przepisy której się powołano przy wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się, dopuszcza jedynie ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, a nie przemieszczania się w ogóle. Ograniczenia zostały wprowadzone rozporządzeniem, a konstytucja stanowi, że ich źródłem może być jedynie ustawa. Dodatkowo, jak czytamy w uzasadnieniu, można wprowadzić nakaz stosowania środków profilaktycznych wobec osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie. Obowiązek maseczek został jednak wprowadzony powszechnie, co łamie konstytucyjne prawa i wolności” – czytamy na portalu rozgłośni.

 

Tymczasem, jak powiedział w niedzielę na antenie Polsat News komisarz Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji, jak dotychczas w związku z tzw. obowiązkiem zakrywania twarzy funkcjonariusze pouczyli ogółem 42 tysiące osób, a mandatami ukarali aż 13 tysięcy.

 

 

Źródło: Elka.pl, Polsat News

RoM

 

 

 

 

 


DATA: 2020-07-05 12:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
34
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mnie dziś Auchan nie wpuścił na zakupy. Wezwałem kierownika, następnie Policję i niestety Policja po wysłuchaniu stron skierowała mnie na drogę sądową dochodzenia swoich praw. Sprawy nie zostawię - jakby ktoś miał już takie zdarzenia to zachęcam do kontaktu. miesiu / gmail ... com
2 miesiące temu / Miesiu
 
Czy nadal nie ma uchwały która nakłada jakikolwiek obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych na dzień 15.08.2020?
3 miesiące temu / straszony
 
Czas powiedziec publiczne nie. Stop truciu polakow co2.
3 miesiące temu / Adam.
 
@Ojciec Sąd nie, ale Trybunał Konstytucyjny mógłby się tym zająć. Należy się zastanowić czy powinny być recepty. Każdy człowiek jest wolny i decyduje co kupić. A jeżeli nie korzysta z leków według wskazań lekarskich to jego problem.
4 miesiące temu / K.
 
Szczyt hipokryzji sądu ! Spróbujcie wejść do sądu w Kościanie bez maseczki !!!
4 miesiące temu / Ojciec
 
Brawo sędzia, odtąd przestanę chodzić do lekarza a zacznę do sądu - jeśli coś mnie zaboli. Czy sąd może też wypisać receptę, albobhescze lepiej: NaKAZAĆ aptece wydać mi lek ?
4 miesiące temu / Ojciec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.