DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Są jeszcze lekarze sumienia! Sprzeciw wobec wspomaganego samobójstwa w USA

Są jeszcze lekarze sumienia! Sprzeciw wobec wspomaganego samobójstwa w USA
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Propozycja legalizacji wspomaganego samobójstwa w amerykańskim stanie Maryland spotkała się ze sprzeciwem licznych organizacji – zarówno religijnych, jak i medycznych. Przeciwstawiają się jej również organizacje zrzeszające niepełnosprawnych.

 

W skład koalicji sprzeciwu wobec wspomaganego samobójstwa weszło między innymi Towarzystwo Psychiatryczne Maryland, Miejskie Towarzystwo Medyczne Baltimore, a także przedstawiciele Kościoła katolickiego i związków wyznaniowych (muzułmanie, żydzi, baptyści).

 

Ponadto doktor Joseph Marine w swym artykule opublikowanym na łamach Baltimore Sun przedstawił powody obaw wspólnoty medycznej. Podkreślił, że od ostatnich 5 lat zwolennicy wspomaganego samobójstwa na próżno próbowali przeforsować prawo legalizujące tę praktykę. Lekarz podkreślił, że projekt ustawy jest nieetyczny i sprzeciwia się przysiędze Hipokratesa. Zwrócił uwagę, że niemal wszystkie organizacje skupiające niepełnosprawnych z całego kraju odrzucają ustawę.

 

Warto pamiętać, że eutanazja czy wspomagane samobójstwo są potępione przez Kościół. Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego „eutanazja bezpośrednia, niezależnie od motywów i środków, polega na położeniu kresu życiu osób upośledzonych, chorych lub umierających. Jest ona moralnie niedopuszczalna. W ten sposób działanie lub zaniechanie działania, które samo w sobie lub w zamierzeniu zadaje śmierć, by zlikwidować ból, stanowi zabójstwo głęboko sprzeczne z godnością osoby ludzkiej i z poszanowaniem Boga żywego, jej Stwórcy. Błąd w ocenie, w który można popaść w dobrej wierze, nie zmienia natury tego zbrodniczego czynu, który zawsze należy potępić i wykluczyć”.

 

Jednocześnie w pewnych okolicznościach dopuszczalne może okazać się zaprzestanie uporczywej terapii.

 

Należy zauważyć, że dążenia do legalizacji eutanazji, wspomaganego samobójstwa i aborcji wpisują się w zjawisko określone przez świętego Jana Pawła II mianem cywilizacji śmierci. Idą w parze z laicyzacją i seksualną deprawacją. 

 

Źródła: redmaryland.com / stopassistedsuicidemd.org / Baltimore Sun / Katechizm Kościoła Katolickiego

mjend

 


DATA: 2019-02-20 13:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66280"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.