DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Rzecznik Praw Dziecka: dziecko to istota od poczęcia. Dajcie narzędzie do jego ochrony

Rzecznik Praw Dziecka: dziecko to istota od poczęcia. Dajcie narzędzie do jego ochrony
Fot. YT / Sejm RP

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przypomniał parlamentarzystom, że dziecko to w myśl polskiego prawa istota od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości i należy mu się ochrona prawna. Poprosił, by Sejm dał w końcu narzędzie prawne do respektowania tego przepisu.

 

Mikołaj Pawlak stanął na mównicy z niewielką tabliczką z napisem: „Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka, art. 2 pkt 1. Dzieckiem jest każda istota od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości”.

 

– To przepis Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka, który stoi na straży praw dziecka i hierarchii tych praw. Możecie sobie wymyślać przeróżne prawa, nawet prawo do rekreacji w czasie pandemii, ale prawo do życia i ustalenia co do tego, kiedy to życie się zaczyna, jest już określone – zaznaczył.

 

- Teraz mówię jako legalista, jako prawnik, chociaż skończę może nieco w innym tonie. Ta hierarchia musi być stosowana, nie możecie tego zmienić. Mam kilka egzemplarzy tej tabliczki, mogę je rozdać, może powiesicie sobie je w swoich gabinetach, gdy będziecie w sumieniu rozstrzygać o tym projekcie – mówił.

 

- Kilka lat temu, w czerwcu 2015 r. pamiętam jak w tym samym miejscu co teraz ja stoję, stał pan prezydent Andrzej Duda, wzywał Rzecznika Praw Dziecka przy okazji procedowania podobnego projektu. Otóż dziś jest rzecznik i bronimy tego projektu. I występuję teraz jako legalista – dajcie narzędzie! Przypomnę kiedy ten przepis [o dziecku jako istocie od poczęcia – red.] powstał. Dwadzieścia lat temu! 6 stycznia 2000 r. w sześc…w trzech króli. I przez dwadzieścia lat nie daliście narzędzia do wykonania tego przepisu – przypominał.

 

- Dajcie go dzisiaj. To krótka ustawa, myślę że w godzinę można przeprocedować – wezwał.

- Czy ten projekt odsyłać do zamrażarki? Już raz był zamrożony. Coś wyjęte z zamrażarki potem jest nieświeże. Możecie zrobić to dzisiaj – zaznaczył.

 

- Na pewno macie sumienie. I osoby wierzące, i osoby nieposiadające tego daru. Wszyscy macie sumienie. Ba! Jestem przekonany, ze macie je nawet bardzo czyste. W większości nieużywane. Ale jeżeli już je użyjecie, szczególnie w okresie tych świąt, oktawy Wielkiej Nocy, to spójrzcie na siebie dzisiaj wieczorem lub jutro rano i spójrzcie, co zrobiliście z tym przepisem – wskazał po raz kolejny na tabliczkę z brzmieniem artykułu.

 

- Sumienie – dla tych co rzadko je używają i mają je całkiem czyste – może zostać czasem użyte by wskazać wam prawidłową drogę dla was i dla nas wszystkich. Proszę o to w imieniu dzieci. Wszystkich dzieci – podsumował.

 

 

Źródło: YouTube / Sejm RP

PR

 

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-17 15:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Generalissimus Józef Stalin wita z trybuny pochód pierwszomajowy. Nagle podbiega do niego mała dziewczynka i prosi. ? Wujku, wujku, daj proszę cukierka. ? Wynocha mi stąd, ale szybko! ? burknął spod wąsa Stalin. Komentarz narratora: ?Porozmawiał z dzieckiem, udzielił rady. A przecież mógł zabić??
7 miesięcy temu / ...
 
Bezrozumny/a @kaska. "Bynajmniej nie w myśl polskiego prawa a tylko w rozumieniu Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka. prawda, cała prawda i tylko prawda." Otóż ustawa JEST prawem w RP. Tak więc prawda, cała prawda i tylko prawda. Z Panem Bogiem.
7 miesięcy temu / Stefan 2
 
Pan Rzecznik chyba nie całkiem rozumie, na co się powołuje! Ma planszę z zapisem: "Dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiagnięcia pełnoletności." Super. A gdzie definicja "istoty ludzkiej"??? Że niby koń, jaki jest, każdy widzi? Nie w XXI wieku, w dobie eksperymentów genetycznych, poczęcia in vitro, matek-surogatek itd. Zresztą każdy, kto widział kiedyś słoje z eksponatami na patomorfologii dziecięcej czuje, że definicja taka jest potrzebna. Człowieka od szympansa dzieli podobno ok. 2 proc. genów. Podobnego rzędu są różnice genetyczne pomiędzy różnymi odłamami homo sapiens - więc które geny o tym decydują, a które są nieistotne? No i zupełnie umowna "pełnoletność". Tę granicę można przecież ustawić na wieku 15, 16, 18 czy 21 lat i znaleźć po temu sensowne uzasadnienie! Skoro jednak w życiu jesteśmy skazani na pewne umowności, nie absolutyzujmy pewnych pojęć w imię doraźnej polityki! III RP to nie państwo wyznaniowe, a jajko to jeszcze nie kurczak...
7 miesięcy temu / medicus
 
@Do normals: Rety, znów to samo! Klapki na oczach i w kółko jedna mantra! Normals nikogo do niczego nie doprowadza! Jasno stwierdza, że kto chce wziąć na swe barki taki dopust - niech bierze! Ale sprzeciwia się prawnemu PRZYMUSOWI heroizmu i nakładaniu na ludzi zupełnie niewinnych ciężkiego brzemienia na całe życie! Jest chyba zgoda co do tego, że znaczna część społeczeństwa takiego rygoru zwyczajnie nie chce, nie akceptuje i nie będzie się do niego stosować! A co do "najlepszego rozwiązania" - Normals takowe zaproponował! Pełna odpowiedzialność materialno-organizacyjna niech spocznie na państwie lepiej byłoby: na pomysłodawcach naruszenia obecnego kompromisu!. To już nie takie proste, prawda?
7 miesięcy temu / Zniesmaczony
 
Dlaczego chcesz doprowadzać nieszczęśliwe matki jeszcze do mordersta? Czy to jest wg. Ciebie najlepsze rozwiązanie?
7 miesięcy temu / Do normals
 
narzędziem jest edukacja ,to kobiety decydują o aborcji
7 miesięcy temu / cóż
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.