DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Rzecznik Episkopatu wydał oświadczenie w związku z wywiadem dla Radia Zet

Rzecznik Episkopatu wydał oświadczenie w związku z wywiadem dla Radia Zet
fot. printscreen/Maskacjusz TV

Rzecznik Episkopatu, ks. Leszek Gęsiak, wydał oświadczenie w związku z wywiadem, jakiego udzielił Radiu Zet. Prosi, by jego wypowiedź interpretować zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego w Polsce oraz niedawnym oświadczeniem przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego.

 

Oto treść oświadczenia wydanego przez ks. Leszka Gęsiaka:

 

W związku z moją rozmową z red. Beatą Lubecką, która została wyemitowana 27 października na antenie Radia Zet, a także komentarzami, które pojawiły się po niej w mediach, chciałbym doprecyzować pewne kwestie.

 

Kilkakrotnie w rozmowie podkreśliłem, że Kościół zawsze stał na straży prawa do życia każdego człowieka, także nienarodzonego, chorego, i będzie go bronił.

 

Kościół wielokrotnie upominał się o większą prawną ochronę w Polsce dziecka poczętego, wspierał też różne wysiłki na rzecz zmiany aktualnego stanu prawnego w naszym kraju. To właśnie dzieci nienarodzone są najbardziej pokrzywdzonymi, a przy tym bezbronnymi osobami w tym sporze. To im należy się szczególna pomoc i ochrona. Stąd też, po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym Oświadczeniu 22 października 2020 r. napisał: „z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej”.

 

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest autonomiczną decyzją tej instytucji. Przewodniczący Episkopatu zwrócił na to uwagę w Oświadczeniu z 25 października 2020 roku po niedzielnych profanacjach kościołów. Przypomniał w nim, że „to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP”.

W tym duchu należy interpretować całą moją wypowiedź na antenie Radia Zet.

 

Leszek Gęsiak SJ


Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

 

Kraków, 27 października 2020 r.

 

Zobacz także: 

 

 


DATA: 2020-10-27 23:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak bym sluchala Sowe nawet Nycz gdzies sie schowal moze boi sie wirusa
1 miesiąc temu / ula
 
Za nim coś powie niech się zastanowi. co to za rzecznik, że swoją własną wypowiedź musi sprostować. czy rzecznik nie wypowiada się w imieniu Episkopatu??? Gdzie jest oficjalne stanowisko Episkopatu??? Wstyd.
1 miesiąc temu / staszek
 
Słabiutko, bardzo słabiutko. Może schowajcie się w szafie i czekajcie co się stanie? Może się uda, ludzie obronią kościoły, a wtedy tryumfalnie wyjdziecie z szafy.
1 miesiąc temu / Bondaree
 
Czy ty gęsiewicz naprawdę masz ludzi za takie KOMPLETNE ZERA które nie mają rozumów??? To oświadczenie to jest ostentacyjny BRAK SZACUNKU DLA MNIE I WSPÓŁPRACI!! Najpierw mówisz słowa które stoją W SPRZECZNOŚCI z tym co teraz mówisz w oświadczeniu!! PRZEPROŚ A NIE MĄCISZ, PRZEPROŚ I MIEJ NADZIEJĘ ŻE BĘDZIE CI PRZEBACZONE a nie mącisz!!!!!!
1 miesiąc temu / Gość
 
I Wielebny dokonał piłatowej ablucji.
1 miesiąc temu / MM
 
rzecznik.....chyba niedorzecznik
1 miesiąc temu / lolo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.