DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Rzecznik Episkopatu: Dyspensa od uczestnictwa w Eucharystii nie oznacza zakazu pójścia na Mszę Świętą

Rzecznik Episkopatu: Dyspensa od uczestnictwa w Eucharystii nie oznacza zakazu pójścia na Mszę Świętą
Fot. Episkopat News
#KEP    #WIARA    #DYSPENSA    #RZECZNIK KEP    #KORONAWIRUS

Skorzystanie z dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii niedzielnej lub świątecznej jest przywilejem, a nie obowiązkiem – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.


Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że uczestnictwo we Mszy św. transmitowanej w mediach społecznościowych oraz przez radio i telewizję nie jest tożsame z udziałem w Eucharystii w kościele. „Msza św. internetowa lub telewizyjna nie jest pełnym uczestniczeniem w Ofierze Chrystusa, chociażby dlatego, że nie ma możliwości przystąpienia do sakramentów” – zauważył.

 

Ks. Gęsiak zwrócił uwagę, że dyspensa od uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane dotyczy wszystkich wiernych. „Tym niemniej skorzystanie z niej jest przywilejem, a nie obowiązkiem i powinno odbywać się po głębszym namyśle. Racją, dla której dyspensy zostały ogłoszone, są obowiązujące przepisy sanitarno-epidemiologiczne, znacznie ograniczające liczbę osób mogących uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach” – zaznaczył.

 

Przypomniał również Apel Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na Adwent, w którym biskupi wezwali kapłanów do „jeszcze większej gorliwości duszpasterskiej” w towarzyszeniu wiernym w ich codziennych zmaganiach. „Wezwanie to można odnieść również do okresu świątecznego, aby – w miarę możliwości – stworzyć wiernym warunki do uczestniczenia w Eucharystii w kościele np. poprzez zwiększenie liczby Mszy św.” – powiedział rzecznik Episkopatu.

 

KAI

pt


DATA: 2020-12-04 07:27
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Można uczestniczyć we mszy świętej ale trzeba mieć na uwadze fakt że inni też chcą uczestniczyć i to nie zwalnia od zachowania ostrożności. To, ze ostatnio byłam w kościele i koło mnie były kobiety bez maseczek to znaczy, ze nie dbają o swoje zdrowie i innych osób przebywających w kościele. Nie wspomnę o tym ile osób uczestniczyło we mszy. Byłam zbulwersowana bo w tym tygodniu dwie bliskie mi osoby zmarły na covid....
1 miesiąc temu / Izabella
 
1 Czy ktos na miare profesora Falandysza Rzecznika LWalesy podejmie sie sie wytlumaczenia slow ks Rzecznika EP odnosnie biskupiej dyspensy od Eucharystii uczestnikom Ofiary mszy sw.skoro moga wejsc ! do kosciola?. 2 Do czego potrzebna jest dyspensa modlacemu sie czy przezywajacemu msze sw.przed telewizorem?
1 miesiąc temu / stan
 
/ maciek My nie mamy prymasa.A przewodniczący to posoborowy wymysł
1 miesiąc temu / andrzej
 
"Skorzystanie z dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii niedzielnej lub świątecznej jest PRZYWILEJEM"???!!!
1 miesiąc temu / L
 
Zapytać ? Czy ksiądz jezuita Gęsiak jest z pochodzenia Ukraińcem?
1 miesiąc temu / Wolno
 
Kto chciał to szukał i znalazł Pana Boga nawet na wiosnę kiedy był limit 5 osób. U mnie na parafii można było na przykład stać pod kościołem i słuchać Mszy a w momencie Komunii kapłan wychodził do tych na zewnątrz. Zgadnijcie ile było chętnych? Może z dziesięć osób. Adoracja ciemnicy czy grobu po liturgii, to samo pojedyncze osoby, na 6000 oficjalnych dusz w parafii. Przed pandemią w dni powszednie na Mszy było od 20 do 30 osób i teraz z limitami są ci sami. Chyba ma racje Ojciec Pelanowski, w swoich ostatnich książkach, że obecne wydarzenia należy odczytywać w kategorii znaków. Bóg nas testuje, mierzy, naszą miłość do Eucharystii, wiarę, zaufanie Mu. Właśnie przesiewana jest RESZTA i to zarówno wśród duchownych jak i świeckich.
1 miesiąc temu / Wojciech
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.