DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Rządy lewicy zrujnowały Wenezuelę. Miliony ludzi opuściło socjalistyczne piekło na ziemi

Rządy lewicy zrujnowały Wenezuelę. Miliony ludzi opuściło socjalistyczne piekło na ziemi
Nicolas Maduro. Kremlin.ru/Wikimedia

Długotrwałe rządy lewicy zrujnowały gospodarkę Wenezueli. Miesięczna płaca minimalna wynosi ledwie 10 dolarów, a mieszkańcy uciekają z lewicowego piekła. Według prognoz ONZ do końca 2019 roku liczba uchodźców może osiągnąć 5 mln.

 

Zarządzana od lat przez lewicowców Wenezuela weszła w krytyczne stadium funkcjonowania państwa. Przyczyny problemów leżą w eksperymentatorskich działaniach rządzącego krajem w latach 1999-2013 Hugona Cháveza oraz obecnego prezydenta Nicolása Maduro.

 

Wprowadzający lewicowe „reformy” i powołujący się na Lenina Chávez mógł początkowo chwalić się sukcesami w polityce społecznej. Było to jednak możliwe wówczas, gdy ceny ropy naftowej były wysokie, a więc korzystne dla posiadaczy zasobów naturalnych.

 

Spadek cen ropy naftowej unaocznił uzależnienie gospodarki Wenezueli od tego źródła dochodów, a reszta gospodarki kraju rządzonego przez socjalistów okazała się niewydolna. Nacjonalizacja przedsiębiorstw, odbieranie ziemi wielkim posiadaczom i eksperymentalne, wzorowane na Kubie, rolnictwo miejskie nie zbudowały fundamentów nowoczesnej gospodarki. Dopływ petrodolarów pozwalał na różne programy socjalne, które jednak nie umocniły kraju.

 

Chaos w gospodarce, radykalny wzrost bezrobocia i przestępczości oraz hiperinflacja doprowadziły kraj do fatalnego stanu. W odpowiedzi na problemy w roku 2016 Bank Centralny Wenezueli zaprzestał publikowania oficjalnych danych ekonomicznych. Inflacja w okresie styczeń-grudzień roku 2018 osiągnie niewyobrażalny poziom – blisko pół miliona proc. Spadek wartości pieniądza spowodował, że w dzisiejszej Wenezueli wymian handlowa odbywa się jak w czasach, gdy nie znano pieniądza – towar za towar. Przy takiej inflacji minimalna pensja w wysokości 4,5 tys. boliwarów oznacza zarobki na poziomie 10,5 dolara.

 

Cierpiący z powodu kryzysu gospodarczego i politycznego obywatele szukają więc lepszej przyszłości poza granicami ojczyzny. Dane ONZ mówią, że codziennie Wenezuelę opuszcza średnio 5,5 tys. obywateli. Obecnie jest ich ok. 3 mln, co oznacza, że prawie co dziesiąty obywatel już uciekł z swego kraju. Szacuje się, że do końca 2019 roku liczba emigrantów ekonomicznych osiągnie liczbę 5 mln osób, czyli tyle ile mniej więcej osób mieszka w Irlandii czy Finlandii.

 

 

Źródła: izwiestia.ru / Swobodnaja Priessa / siegodnia.ua

Jan Bereza

 

  


DATA: 2018-12-25 19:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy tą spuściznę POzostałą po n/w da się naprawić? Sprzedam Polskę ? msp.gov.pl Aktualizacja: 2010-05-16 Minister skarbu PO/PSL ?Jacek Rostowski? czyli obywatel Wielkiej Brytanii ? Jan Vincent-Rostowski (Rothfeld) zamieścił w tygodniku ?The Economist? ogłoszenie o sprzedaży ponad 670 polskich spółek z ponad 40 sektorów gospodarki. Ogłoszenie polskiego Ministerstwa Skarbu Państwa w ?The Economist?, 8-14 maja 2010 r. ( Katastrofa Smoleńska 10.04.2010r?) Nie pamiętał o aferze Amber Gold i 19 tysiącach oszukanych Polakach bo Europa była w ?kryzysie?. Dlatego przygotowali wyprzedaż Polski i stworzenie Zielonej Wyspy bez 2-3 milionów Polaków, którzy za chlebem wyjechali? Gdzie są kioski RUCH i in. a ludzie tam pracujący?Z czego żyją rolnicy, jeżeli nie uprawiają buraków bo wyprzedano cukrownie, nie żyją z uprawy maku a narkomanów b.dużo, nie oddają mleka bo mleczarni brak? Gdzie są polskie zakłady przetwórcze by mieli godne dochody z uprawy owoców warzyw
ponad 1 rok temu / Mietek
 
ciekawe! w ubolandzie polkim same sukcesy i też kilka milionów opuściło kraj!
ponad 1 rok temu / rodak
 
Władze poniosły porażkę i to one powinny tak naprawdę opuścić kraj. W przeciwieństwie do uchodźców nie mieliby problemu ze znalezieniem miejsca. Reformy niezgodne z ich filozofią są dla nich nie do przyjęcia przez co umacniaja swoje pozycje kosztem całego społeczeństwa.
ponad 1 rok temu / Mile złego początki
 
Rosja już przerzuciła do Wenezueli swoje bombowce (prawdopodobnie z pociskami nuklearnymi na pokładzie) + "zielonych ludzików"! Koniec ery Maduro może być bardzo wybuchowy, przypomina się kryzys kubański sprzed ponad pół wieku. Swoją drogą - za socjalizmem zawsze wkracza chaos i głód, niezależnie od kraju!
ponad 1 rok temu / gość
 
czy mamy ich przyjmować...afryka azja, chyba miejsca w europie nie wystarczy i niewolników aby na nich pracowali...
ponad 1 rok temu / zxc
 
Wszystkie piękne kraje szatan zniszczył! :( ludzie ratujmy Polskę modlitwa nie możemy pozwolić znów na to piekło w Polsce!
ponad 1 rok temu / Ona
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.