DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Rządy lewicy zrujnowały Wenezuelę. Miliony ludzi opuściło socjalistyczne piekło na ziemi

Rządy lewicy zrujnowały Wenezuelę. Miliony ludzi opuściło socjalistyczne piekło na ziemi
Nicolas Maduro. Kremlin.ru/Wikimedia

Długotrwałe rządy lewicy zrujnowały gospodarkę Wenezueli. Miesięczna płaca minimalna wynosi ledwie 10 dolarów, a mieszkańcy uciekają z lewicowego piekła. Według prognoz ONZ do końca 2019 roku liczba uchodźców może osiągnąć 5 mln.

 

Zarządzana od lat przez lewicowców Wenezuela weszła w krytyczne stadium funkcjonowania państwa. Przyczyny problemów leżą w eksperymentatorskich działaniach rządzącego krajem w latach 1999-2013 Hugona Cháveza oraz obecnego prezydenta Nicolása Maduro.

 

Wprowadzający lewicowe „reformy” i powołujący się na Lenina Chávez mógł początkowo chwalić się sukcesami w polityce społecznej. Było to jednak możliwe wówczas, gdy ceny ropy naftowej były wysokie, a więc korzystne dla posiadaczy zasobów naturalnych.

 

Spadek cen ropy naftowej unaocznił uzależnienie gospodarki Wenezueli od tego źródła dochodów, a reszta gospodarki kraju rządzonego przez socjalistów okazała się niewydolna. Nacjonalizacja przedsiębiorstw, odbieranie ziemi wielkim posiadaczom i eksperymentalne, wzorowane na Kubie, rolnictwo miejskie nie zbudowały fundamentów nowoczesnej gospodarki. Dopływ petrodolarów pozwalał na różne programy socjalne, które jednak nie umocniły kraju.

 

Chaos w gospodarce, radykalny wzrost bezrobocia i przestępczości oraz hiperinflacja doprowadziły kraj do fatalnego stanu. W odpowiedzi na problemy w roku 2016 Bank Centralny Wenezueli zaprzestał publikowania oficjalnych danych ekonomicznych. Inflacja w okresie styczeń-grudzień roku 2018 osiągnie niewyobrażalny poziom – blisko pół miliona proc. Spadek wartości pieniądza spowodował, że w dzisiejszej Wenezueli wymian handlowa odbywa się jak w czasach, gdy nie znano pieniądza – towar za towar. Przy takiej inflacji minimalna pensja w wysokości 4,5 tys. boliwarów oznacza zarobki na poziomie 10,5 dolara.

 

Cierpiący z powodu kryzysu gospodarczego i politycznego obywatele szukają więc lepszej przyszłości poza granicami ojczyzny. Dane ONZ mówią, że codziennie Wenezuelę opuszcza średnio 5,5 tys. obywateli. Obecnie jest ich ok. 3 mln, co oznacza, że prawie co dziesiąty obywatel już uciekł z swego kraju. Szacuje się, że do końca 2019 roku liczba emigrantów ekonomicznych osiągnie liczbę 5 mln osób, czyli tyle ile mniej więcej osób mieszka w Irlandii czy Finlandii.

 

 

Źródła: izwiestia.ru / Swobodnaja Priessa / siegodnia.ua

Jan Bereza

 

  


DATA: 2018-12-25 19:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy tą spuściznę POzostałą po n/w da się naprawić? Sprzedam Polskę ? msp.gov.pl Aktualizacja: 2010-05-16 Minister skarbu PO/PSL ?Jacek Rostowski? czyli obywatel Wielkiej Brytanii ? Jan Vincent-Rostowski (Rothfeld) zamieścił w tygodniku ?The Economist? ogłoszenie o sprzedaży ponad 670 polskich spółek z ponad 40 sektorów gospodarki. Ogłoszenie polskiego Ministerstwa Skarbu Państwa w ?The Economist?, 8-14 maja 2010 r. ( Katastrofa Smoleńska 10.04.2010r?) Nie pamiętał o aferze Amber Gold i 19 tysiącach oszukanych Polakach bo Europa była w ?kryzysie?. Dlatego przygotowali wyprzedaż Polski i stworzenie Zielonej Wyspy bez 2-3 milionów Polaków, którzy za chlebem wyjechali? Gdzie są kioski RUCH i in. a ludzie tam pracujący?Z czego żyją rolnicy, jeżeli nie uprawiają buraków bo wyprzedano cukrownie, nie żyją z uprawy maku a narkomanów b.dużo, nie oddają mleka bo mleczarni brak? Gdzie są polskie zakłady przetwórcze by mieli godne dochody z uprawy owoców warzyw
9 miesięcy temu / Mietek
 
ciekawe! w ubolandzie polkim same sukcesy i też kilka milionów opuściło kraj!
9 miesięcy temu / rodak
 
Władze poniosły porażkę i to one powinny tak naprawdę opuścić kraj. W przeciwieństwie do uchodźców nie mieliby problemu ze znalezieniem miejsca. Reformy niezgodne z ich filozofią są dla nich nie do przyjęcia przez co umacniaja swoje pozycje kosztem całego społeczeństwa.
9 miesięcy temu / Mile złego początki
 
Rosja już przerzuciła do Wenezueli swoje bombowce (prawdopodobnie z pociskami nuklearnymi na pokładzie) + "zielonych ludzików"! Koniec ery Maduro może być bardzo wybuchowy, przypomina się kryzys kubański sprzed ponad pół wieku. Swoją drogą - za socjalizmem zawsze wkracza chaos i głód, niezależnie od kraju!
9 miesięcy temu / gość
 
czy mamy ich przyjmować...afryka azja, chyba miejsca w europie nie wystarczy i niewolników aby na nich pracowali...
9 miesięcy temu / zxc
 
Wszystkie piękne kraje szatan zniszczył! :( ludzie ratujmy Polskę modlitwa nie możemy pozwolić znów na to piekło w Polsce!
9 miesięcy temu / Ona
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.