DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Rząd rozmawia z USA o roszczeniach żydowskich? Poseł Winnicki pyta o tę sprawę premiera

Rząd rozmawia z USA o roszczeniach żydowskich? Poseł Winnicki pyta o tę sprawę premiera
Robert Winnicki. FOT.JERZY DUDEK/FORUM

Red. Stanisław Michalkiewicz ujawnił treść notatki dyplomatycznej dotyczącej rozmowy polskiego i amerykańskiego dyplomaty na temat tzw. roszczeń żydowskich. W notatce była mowa o tym, że USA oczekują postępu w sprawie restytucji. W związku z tym, poseł Robert Winnicki wystosował interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego dopytując o stanowisko polskiego rządu w sprawie roszczeń żydowskich.

 

Notatka sporządzona przez pracowników polskiego MSZ dotyczy rozmowy z 25 października 2018 roku, w której udział wzięli Jacek Chodorowicz, pełnomocnik ministra spraw zagranicznych do kontaktu z diasporą żydowską oraz Thomas Yazdgerdi, specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA ds. Holocaustu. Podczas rozmowy dyplomatów poruszono kwestię tzw. roszczeń żydowskich dotyczących mienia bez spadkowego. Amerykański dyplomata podkreślał, że rząd USA oczekuje od polskiej strony postępu w tej sprawie.

 

„(Yazdgerd – przyp. red.) Podkreślił, że strona amerykańska jest zainteresowana, aby w okresie do wyborów parlamentarnych w Polsce, a jednocześnie do momentu przekazania do Kongresu raportu w ramach ustawy JUST, strona polska w konkretny sposób posunęła kwestię restytucji do przodu. Postęp w kwestii restytucji zdefiniował jako przystąpienie przez stronę polską do procesu prowadzącego do definitywnego rozwiązania kwestii restytucji, który to proces z kolei rozumiał, jako podjęcie rozmów z przedstawicielami społeczności żydowskich, a przede wszystkim negocjacji o charakterze finansowym mających na celu ustalenie konkretnych kwot możliwych rekompensat, które jego zdaniem mogą mieć częściowy charakter” - napisano w notatce ujawnionej przed red. Stanisława Michalkiewicza.

 

Publicysta jest zdania, że „strona amerykańska daje rządowi Polskiemu czas na spłatę roszczeń żydowskich po wyborach”. Ujawnienie treści notatki spowodowało, że sprawą zainteresował się poseł Robert Winnicki. Na Facebooku poinformował, że skierował do premiera Mateusza Morawieckiego interpelację dotyczącą stanowiska rządu ws. roszczeń żydowskich.

 

W interpelacji Robert Winnicki dopytuje o to czy rząd prowadził, prowadzi lub zamierza prowadzić rozmowy z przedstawicielami Izraela, środowisk żydowskich lub rządu USA w temacie roszczeń majątkowych. Lider Ruchu Narodowego pyta również o personalia ewentualnych dyplomatów reprezentujących polski rząd, a także poziom szczebla rozmów.

 

Poseł Robert Winnicki pyta także o opinię rządu Mateusza Morawieckiego w sprawie wypowiedzi Mike’a Pompeo, sekretarza stanu USA, który przyznał, że namawia polskich polityków, „aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły nieruchomości w dobie Holocaustu”.

 

W interpelacji padają również pytania o możliwość wydania oficjalnego komunikatu, w którym rząd odrzuci roszczenia żydowskie dotyczące restytucji mienia. Winnicki domaga się również od premiera Morawieckiego odpowiedzi czy zabiegano o to, aby rząd USA nie poruszał publicznie tematu restytucji mienia przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

 

 

Źródło: PCh24.pl, Facebook.com

WMa

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Stanisław Michalkiewicz ujawnia: USA żądają od Polski „postępu” w sprawie roszczeń żydowskich


DATA: 2019-04-18 18:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fundamencie" ? napisał na Twitterze Andrzej Duda. Odpisał mu Sumliński:"Wygląda iż bełkot PAD o tym że odbudowa Katedry może być symbolem odbudowy Europy na jej judeo-chrześcijańskim fundamencie to nie fake news. Sęk w tym że żadnego judeo chrześcijańskiego fundamentu Europy nie było: co pochodzi od tradycji "judeo" jest zaprzeczeniem chrześcijaństwa". Moje obawy budzi wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu, gdzie ma omawiać różne sprawy. Jego filosemityzm może przeszkodzić w obronie przed domaganiem się organizacji żydowskich 300 miliardów MILIARDÓWdolarów, a naciski USA są mocne.
10 miesięcy temu / rewers
 
Pozdrawiamy Izrael.
10 miesięcy temu / do @Pl
 
A czy ktos widzial tą notatke??A mize im podsunal Bugajski?Tawny kapus WSW zwiazany z konfederacja?
10 miesięcy temu / Pl
 
Konfederacja to młoda formacja ale z nadziejami. W polityce ci co szybko osiągają sukcesy przeważnie przemijaja jak meteoryty.Na szczęście jest tam jednak sporo osób które to wiedzą. Moim zdaniem nie powinni też połączyć się z PiSem dla sukcesu ale kosztem swoich postulatów, programu itp. Akceptacja dla niektórych rzeczy które się z tym wiąże przyniesie porażkę dla naszej kultury, wiary.
10 miesięcy temu / Tt
 
Stan wojenny poprzedzający przejęcie terytorium Polski zostanie wywołany świadomie. Nie na darmo ludzie PiS-PO-SLD pracują nad takim finałem od 30 lat przez działania świadome oraz zaniechania obrony kraju. Gospodarka, mentalność, szkolnictwo, rolnictwo, zdrowie, wszystko przejęte. Króluje ateizm, nadzwyczajne prawa zboczencow, wrogich mniejszości, kłamstwo, przekupstwo wyborcze, korupcja, szantaż, nienawiść do prawdy. liberalna "wolność" jest źródłem zniewolenia. Polacy muszą podjąć próbę obrony.
10 miesięcy temu / 30
 
Zgadzam się z tym że ustawa 447 nielegalna. Może jakieś analogie do stanu wojennego? Źle że USA naciskaja bo gdy się nie zgodzimy to może sankcje. A co gdy się zgodzimy? Mamy spełniać wszystkie zalecenia? Rządy komuny? ateizmu?.
10 miesięcy temu / x
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.