DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Rumunia przygotowała pozew przeciwko eurokratom. Chodzi o „fałszowanie sprawozdania”

Rumunia przygotowała pozew przeciwko eurokratom. Chodzi o „fałszowanie sprawozdania”
fot.Inquam Photos/Octav Ganea via REUTERS ATTENTION EDITORS/FORUM

21 lutego rumuńskie media poinformowały, że tamtejsze władze zamierzają oskarżyć ​​wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i komisarz ds. sprawiedliwości Verę Jourovą o „sfałszowanie” ostatniego sprawozdania dot. współpracy władz Rumunii z instytucjami unijnymi.

 

W listopadzie ubiegłego roku rumuńska koalicja rządowa, kierowana przez socjaldemokratów, ogłosiła plany skierowania sprawy do Komisji Europejskiej w sprawie raportu KE, który ocenia postępy Rumunii w zakresie praworządności i walki z przestępczością oraz korupcją.

 

Raport zaprezentowany 13 listopada ub. roku (w ramach mechanizmu współpracy i weryfikacji) przez Timmermansa był bardzo krytyczny wobec zmian poczynionych w sądownictwie rumuńskim i nowelizacji kodeksu karnego.

 

Według rumuńskiego dziennika „Adevarul”, wyspecjalizowany organ badający przestępstwa w systemie sądowniczym kraju prowadzi obecnie postępowanie w sprawie „sfałszowania” raportu przez Timmermansa i Jourovą.

 

Prokurator Adina Florea podpisała wniosek dot. wszczęcia postępowania. Florea była trzykrotnie nominowana jako kandydatka do zastąpienia Laury Codruţa Kovesi na stanowisku szefa agencji antykorupcyjnej DNA przez ministra sprawiedliwości Tudorela Toadera, ale prezydent Klaus Iohannis za każdym razem blokował jej nominację.

 

Kovesi jest na najlepszej drodze, by zostać pierwszym europejskim prokuratorem generalnym. Jej nominację blokują jednak władze rumuńskie.

 

Portal Luju.ro opublikował wiele dokumentów, wskazujących, że raport CVM został sfałszowany, a sama Kovesi była stronnicza w swojej pracy jako szefowa DNA.

 

Zgodnie ze znowelizowanym rumuńskim prawem, jakakolwiek osoba, mająca obywatelstwo rumuńskie lub nie, a popełniająca przestępstwo poza krajem przeciwko państwu rumuńskiemu lub przeciwko obywatelowi Rumunii czy rumuńskiej osobie prawnej, może by ścigana.

 

Rumuńskie media wskazują, że są podstawy prawne, by pociągnąć do odpowiedzialności Timmermansa i Jourovą za domniemane sfałszowanie raportu szkodzącego reputacji Rumunii.

 

Timmermans nie chciał komentować sprawy. Rzecznik Komisji Europejskiej,  Margaritis Schinas wskazał jednak, że unijna władza wykonawcza zdaje sobie sprawę z prowadzonego postępowania dzięki prasie. Przypomniał władzom rumuńskim, że „wszyscy urzędnicy Komisji Europejskiej, wykonujący swoją pracę, odpowiadają przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, a władze krajowe nie mają jurysdykcji w tej sprawie”.

 

Jednocześnie wyjaśnił, że wszyscy urzędnicy UE są również objęci protokołem w sprawie przywilejów i immunitetów, który jest załączony do traktatów UE, podpisany przez wszystkie państwa członkowskie, w tym Rumunię. Schinas potępił łamanie praworządności w Rumunii.

 

Według rumuńskiego portalu Luju.ro, komisarze wobec których prowadzone jest postepowanie, stanowią wraz z dwoma innymi urzędnikami „zorganizowaną grupę przestępczą”. Dwaj inni urzędnicy to: szef przedstawicielstwa Komisji w Rumunii, Augustina Cristea i prokurator generalny Rumunii, Augustin Lazarem, zagorzały krytyk reform wymiaru sprawiedliwości partii rządzącej.

 

Rumunia właśnie sprawuje po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE. Schinas zapytany o wpływ zaognionych relacji Brukseli z Bukaresztem na prace w instytucjach unijnych, stwierdził, że nie chce „dramatyzować”. Pochwalił „wielką  pracę wykonaną przez władze rumuńskie, w szczególności przez Reprezentację Rumunii w UE”, stwierdzając, że Rumunia ma zdolność „kierować procesem legislacyjnym UE”.

 

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2019-02-22 15:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pogratulować WIARY w U.E. i technokratycznych urzędników. Jeśli na poziomie państw narodowych występują patologie i nadużycia wynikające z korupcji, nieformalnych powiązań to co dopiero w miejscu gdzie zarabia się prawdziwe pieniądze i należy do WARSTWY UPRZYWILEJOWANEJ pretendującej do Władzy Absolutnej, DYKTATORSKIEJ, NIETYKALNEJ.
ponad 1 rok temu / iskierka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.