DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Rumunia: parlament uchwalił Dzień Pamięci o Prześladowanych Chrześcijanach

Rumunia: parlament uchwalił Dzień Pamięci o Prześladowanych Chrześcijanach
fot. pixabay.com/Creative Commons CC0

Rumunia w tym roku po raz pierwszy przyłączy się do akcji polegającej na uczczeniu ofiar przemocy wobec chrześcijan. Dzień Pamięci o Prześladowanych Chrześcijanach będzie obchodzony w całym kraju 16 sierpnia. Tak postanowiło zgromadzenie plenarne parlamentu Rumunii.

 

Na znak solidarności z prześladowanymi chrześcijanami, 16 sierpnia każdego roku w Rumunii gmach parlamentu, a także inne budynki rządowe w Bukareszcie, będą oświetlane na czerwono. Światło w tym kolorze będzie oświetlało również budynki państwowe we wszystkich prowincjach, a także Łuk Triumfalny w Bukareszcie i jeden z najbardziej znanych pomników kultury Rumunii – Pałac Mogosoaia. 

 

Poseł Daniel Gheorghe, który przeforsował nową ustawę w rumuńskim parlamencie, podkreślił, że jego troską jest informowanie ludzi, w tym także młodszego pokolenia, o roli chrześcijaństwa w historii Rumunii i o prześladowaniach chrześcijan w czasach współczesnych. Wyraził nadzieję, że nowe prawo zachęci chrześcijan do obrony swojego prawa „do obrony wiary bez lęku i przeszkód”.

 

Oświetlenie na czerwono ważnych gmachów na znak solidarności z prześladowanymi chrześcijanami zapoczątkowało papieskie dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie, oświetlając rzymskie Koloseum. 

 

W tym nowym dniu pamięci również państwowe media w Rumunii w sposób szczególny poświęcą wiele miejsca na tematykę prześladowań chrześcijan w przeszłości i obecnie. Jednocześnie 16 sierpnia obchodzony jest w Rumunii jako dzień pamięci męczenników Brâncoveanu, kanonizowanych w 1992 roku przez Rumuński Kościół Prawosławny. Za panowaniem osmańskim Konstantyna był w latach 1654-1714 hospodarem Wołoszczyzny. W 1714 na podstawie fałszywego oskarżenia został przewieziony przez Osmanów do Konstantynopola i stracony wraz z czterema swoimi synami. 

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2020-06-28 19:41
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prawosławni bracia znowu nas zawstydzili...
6 miesięcy temu / Jan
 
Chwała Panu Wszechobecnemu!
6 miesięcy temu / Grażyna
 
Rumunia?! N. Ceausescu! + jego żona - KŚ! Po procesie i zgodnie z prawem!
6 miesięcy temu / Paweł K.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.