DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Rotmistrz Pilecki – całe życie dla Boga i Ojczyzny

Rotmistrz Pilecki – całe życie dla Boga i Ojczyzny
See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons

Historia została przez zachodnich aliantów i przez Stalina napisana w ten sposób, iż Polskę wyzwolił Związek Sowiecki i nasze zmagania o niepodległość w tym momencie się skończyły. W efekcie cały czas świat do dzisiaj nie wie niemal nic o naszych Żołnierzach Wyklętych – bądź co bądź, dwustutysięcznej armii walczącej z Sowietami. Nie wie też nic o Rotmistrzu mówi Tadeusz M. Płużański, historyk, publicysta, prezes Fundacji „Łączka”, autor m.in. książki pt. „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”.

 

W ślad za Pańskim śp. Ojcem, współpracownikiem Witolda Pileckiego nazywa Pan Rotmistrza „świętym polskiego patriotyzmu”. Co świadczy o wyjątkowości tej postaci pośród innych bohaterów naszej historii?

 

Przede wszystkim całkowite oddanie się Ojczyźnie i Bogu. Rotmistrz realizował przez całe swoje życie ideę odzyskania niepodległości przez Polskę. Chciał przy tym by nasze państwo oparte było o wiarę Chrystusową. Dał temu wyraz chociażby w momencie wieńczącym jego spotkanie z ziemią, czyli w trakcie ostatniego widzenia z żoną Marią, której w więzieniu na Rakowieckiej umożliwiono rozmowę z mężem. Witold Pilecki polecił jej wówczas, by zakupiła i codziennie czytała dzieciom traktat Tomasza à Kempis O naśladowaniu Chrystusa. To przesłanie, swego rodzaju testament, jaki pozostawił nie tylko rodzinie, ale też nam wszystkim. Gdy mamy na myśli kwestię wyjątkowości Rotmistrza, to właśnie cechy, o których teraz mówimy, wyróżniają go nawet pośród innych Żołnierzy Wyklętych.

 

Był wyjątkowy także poprzez swoje poświęcenie. Nikt inny nie poszedł dobrowolnie do Auschwitz, nie dał się celowo złapać Niemcom po to, by zrealizować konkretną ideę, którą w tym przypadku było rozpoznanie sytuacji i uwolnienie więźniów z rąk okupanta. Nie składał też broni przed tym drugim, sowieckim okupantem.

 

Gdybym miał stworzyć swoją osobistą listę najwybitniejszych Polaków w naszej współczesnej historii, rotmistrz Piecki znalazłby się na niej bardzo wysoko. Myślę, że pośród żyjących i działających po 1945 roku uplasowałby się na trzecim miejscu, zaraz po świętym Janie Pawle II i kardynale Stefanie Wyszyńskim, Prymasie Tysiąclecia.

 

Człowiek, który jako pierwszy informował Zachód o zagładzie Żydów, biorąc pod uwagę panujące obecnie trendy historycznej i politycznej poprawności, powinien być postacią powszechnie znaną i eksponowaną, również w skali międzynarodowej. Dlaczego tak nie jest?

 

Są dwa zasadnicze powody, które sprawiają, że Witold Pilecki jest osobą przemilczaną. Pracuje na to wiele środowisk w Polsce i – może nawet tym bardziej – za granicą.

 

Z jednej strony mamy kwestię Auschwitz. Witold Pilecki przeczy narracji, która ma obowiązywać na świecie. Głosi ona, iż był to obóz stworzony wyłącznie po to by represjonować i mordować Żydów. Misja Rotmistrza pokazuje zupełnie coś innego. Poszedł on tam na ochotnika. Wśród polskich osadzonych (dla których w rzeczywistości powstało owo miejsce katorgi i zagłady) stworzył wielką konspirację więźniarską i zbrojną. Dzięki niej chciał Auschwitz wyzwolić. Wysyłał też w świat raporty o tym, co tam się działo. To są powody, dla których Rotmistrz nie może przebić się do świadomości Europy, Ameryki, nie może trafić do podręczników szkolnych. Dzisiaj historii uczy się zupełnie inaczej, zakłamując ją w sposób karygodny.

 

Drugim powodem jest sytuacja panująca po 1945 r. Witold Pilecki walczył wówczas dalej, a „obowiązująca” wersja mówi o tym, że 8 maja tegoż roku wojna się skończyła i żadna walka już przez nikogo nie była prowadzona. Historia została przez zachodnich aliantów i przez Stalina napisana w ten sposób, iż Polska została wyzwolona przez Związek Sowiecki i nasze zmagania o niepodległość w tym momencie się kończą. W lesie pozostają tylko jacyś „bandyci”, którzy nie mają pomysłu na to, co dalej robić i podejmują działalność przestępczą. W efekcie cały czas świat do dzisiaj nie wie niemal nic o naszych Żołnierzach Wyklętych – bądź co bądź, dwustutysięcznej armii walczącej z Sowietami. Nie wie też nic o Rotmistrzu.

 

Jest jeszcze jeden aspekt składający się, wraz z już wymienionymi, na tę strategię przemilczenia. Witold Pilecki walczył ze Stalinem i jego służbami, z polskimi kolaborantami Sowietów, wśród których bardzo liczną rzeszę, szczególnie na kierowniczych stanowiskach, odgrywali Żydzi. Gdy przyjrzymy się sprawie rotmistrza Pileckiego, a przyglądałem się dość uważnie i czynię to nadal, z pewnym przerażeniem – szczególnie na początku – zauważyłem, że wśród jego morderców, wśród decydentów są praktycznie same osoby pochodzenia żydowskiego. Mam na myśli najwyższe stanowiska partyjno-państwowe, kierownictwo Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Naczelnej Prokuratury Wojskowej czy Najwyższego Sądu Wojskowego. Dlatego też ta historia nie może się szerzej przebić, hollywoodzki film o rotmistrzu Pileckim z tych wszystkich powodów na pewno nie powstanie. Musimy zatem nakręcić taki obraz, który z jednej strony będzie historycznie prawdziwy, a z drugiej atrakcyjny. Liczę tu bardzo na obecny układ rządzący. Słucham uważnie, co mówi pan minister Gliński, który przecież zapowiadał powstanie superprodukcji dotyczących polskiej historii. Nie wyobrażam sobie, by wśród nich nie było wielkiego, sensacyjnego filmu o rotmistrzu Pileckim, zwłaszcza, że tutaj nie trzeba byłoby nic wymyślać, jak w przypadku Jamesa Bonda. Ta historia jest prawdziwa, ten scenariusz napisało życie.

 

Przywołuje Pan w swojej książce kilka relacji wskazujących na skrajnie odmienną od oficjalnie głoszonej rolę późniejszego PRL-owskiego premiera w obozowej konspiracji na terenie Auschwitz. Czy w Pańskim przekonaniu Józef Cyrankiewicz przyczynił się do sądowego mordu na rotmistrzu Pileckim?

 

Niestety tak. Po przeprowadzeniu dostępnych do tej pory poszlak coraz bardziej skłaniam się do twierdzenia, że nie tylko nie pomógł on w wydobyciu Rotmistrza z więzienia, ale wręcz był tu jednym z mocodawców. Dowody tkwią w jakiejś przepastnej szafie po Cyrankiewiczu i jego zmarłej niedawno żonie Ninie Andrycz. Tak naprawdę nie wiadomo, co stało się z ich wielkim archiwum. Wedle dostępnych dzisiaj źródeł i relacji, Cyrankiewicz był konfidentem Gestapo w obozie Auschwitz, rozpracowywał i wydawał ludzi należących do siatki zorganizowanej przez rotmistrza Witolda Pileckiego. Wygląda na to, że Rotmistrz musiał po dwóch i pół roku uciekać z obozu właśnie ze względu na działalność Cyrankiewicza i rozpracowywanie organizacji. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że skoro tamten pełnił tak podłą rolę a Witold Pilecki posiadł o tym wiedzę, to w momencie gdy Cyrankiewicz został prominentem w PRL – na wiele zresztą lat – Rotmistrz nie mógł dalej żyć. Przypomnę, że premierostwo Cyrankiewicza było rezultatem sfałszowanych przez komunistów wyborów w styczniu 1947 roku. Kilka miesięcy później „wpadła” cała grupa rotmistrza Pileckiego. Czy to jest przypadek? Nie sądzę. Raczej wiązałbym ze sobą te fakty.

 

Jak daleko jesteśmy dzisiaj od wyjaśnienia pełnej prawdy o mordzie sądowym na Rotmistrzu?

 

Jeśli chodzi o rozpracowanie jego grupy, o śledztwo i proces, wiemy już bardzo dużo, chociaż niektóre informacje są jeszcze weryfikowane. Udało mi się, na przykład ustalić – wbrew temu, co sądziliśmy na ten temat dotychczas – miejsce, w którym zginął Witold Pilecki. Piszę o tym w książce. Wiemy, że jego doczesne szczątki zostały wyrzucone na „Łączce” i schowane w tamtejszych bezimiennych dołach śmierci. Możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, w którym konkretnie miejscu się znajdują. Niestety, jak wiadomo, do tej pory ich wydobycie nie było możliwe, ponieważ dostęp do tych miejsc zagradzają groby, które decyzją Wojciecha Jaruzelskiego zostały tam postawione później. Jednak jest i dobra wiadomość. Po trzech latach zastoju, blokowania prac na „Łączce”, zostaną one wznowione. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku nastąpi trzeci, ostatni etap ekshumacji. Pozwoli on wydobyć szczątki wszystkich porzuconych w tamtym miejscu, wśród nich zapewne również Witolda Pileckiego. Myślę, że Polacy pożegnają Go w sposób równie godny jak majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Będzie to wielka manifestacja patriotyczna i tego zapewne obawiają się ci, którzy stoją wciąż na straży owych „dołów śmierci” blokując ekshumacje. One są jednak już nie do zatrzymania. Możemy śmiało powiedzieć, że rotmistrz Pilecki wygrał tę bitwę. Co prawda komuniści zamordowali go i ukryli jego ciało myśląc, że nigdy nie uda się go odnaleźć, jednak zostanie ono odnalezione. To niewątpliwie jego triumf nad mordercami.

 

 

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiał Roman Motoła

 

 

 

Tadeusz M. Płużański, Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy, wyd. Fronda, Warszawa 2015.

 

 

 

 

 

 

 


DATA: 2020-05-26 09:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chwała Bohaterom!
1 miesiąc temu / Piotr K.
 
Chwała bohaterom.
1 miesiąc temu / Kinga
 
Taki mądry i wykształcony człowiek liczy na ministra Glińskiego i na PiS. Jak to skomentować, biorąc pod uwagę że zarówno Pan Gliński jak i naczelnik Państwa nie żałuje grosza na kłamstwa historyczne fabrykowane przez Engelking-Boni i innych. To tak jakby uwierzyć wilkowi który najął się do pilnowania owiec że jest wegetarianinem.
1 miesiąc temu / 123
 
Wspaniały bohater, szkoda że nie napisaliście nazwiska jego mordercy, Romana Kryże ojca innego zbrodniarza komunistycznego Andrzeja Kryże, tak tego z PiS, z kancelarii premiera Jarosława Kaczyńskiego. A to dlatego nazwisko zaginęło w tak obszernym tekście o tej zbrodni?
1 miesiąc temu / Darek
 
Smutne jest że jego wysiłki zostały zmarnowane.
1 miesiąc temu / Obserwator
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.