DZIŚ JEST:   28   LISTOPADA   2020 r.

Św. Jakuba z Marchii
Bł. Marii Heleny Stollenwerk
 
 
 
 

Rośnie liczba obywateli Ukrainy osiedlających się w Polsce na stałe

Rośnie liczba obywateli Ukrainy osiedlających się w Polsce na stałe
Fot. Maciek Markowski/FORUM

Od początku roku liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy w Polsce wzrosła o 12 proc. i przekroczyła 200 tys. osób. Wśród nich przeważają osoby w przedziale wiekowym 20-39 lat. Najchętniej wybieranym regionem do zamieszkania jest województwo mazowieckie.

 

Dane nie dotyczą osób przebywających w kraju tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz. Tego typu krótkoterminowe pobyty charakteryzujące się dużą cyrkulacją są najczęstsze w przypadku obywateli Ukrainy. Coraz więcej z nich chce jednak pozostać w kraju na dłuższy czas. 

 

Świadczy o tym rosnąca liczba wniosków o zezwolenia na pobyt, a także liczba osób już posiadających takie zezwolenia. Obecnie nieco ponad 200 tys. obywateli Ukrainy posiada ważne dokumenty uprawniające do długoterminowego pobytu w kraju. Według stanu na 1 stycznia 2019 r. i 2018 r. było to odpowiednio 179 tys. i 145 tys. osób.

 

Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Zdecydowana większość obywateli Ukrainy posiada zezwolenia na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) – 158 tys. osób. Nieco ponad 42 tys. dysponuje prawem pobytu stałego i rezydenta długoterminowego.

 

Najbardziej popularnymi regionami wśród obywateli Ukrainy są województwa: mazowieckie – 45 tys. osób, wielkopolskie – 22 tys., małopolskie – 21,5 tys., dolnośląskie – 15,5 tys. oraz śląskie – 14 tys. Około 57 proc. stanowią osoby w przedziale wiekowym 20 – 39 lat, prawie 30 proc. w przedziale 40 - 59 lat, a 11 proc. poniżej 20. roku życia. Przeważają mężczyźni – 115 tys. osób (57 proc.), w porównaniu do 86 tys. kobiet.

 

Obywatele Ukrainy stanowią obecnie 50 proc. populacji cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2019-07-18 20:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie jesteśmy przygotowani na tak dużą liczbę emigrantów...oni hamują nasz wzrost płac,podnoszą ceny nieruchomości/wielu bogatych Polaków kupuje nieruchomości pod najem Ukraińców/..szkoły ,policja,służba zdrowia nie jest przygotowana na to...przyjazd tak dużo ludzi ,którzy byli 100 lat pod batem sowieckim przywożą do nas sowiecką np mentalność pracy czy zachowań na drogach a na pewno z 10% Ukraińców pracuję na rzecz wywiadu Rosji ...nadal mają roszczenia do naszych ziem wsch i nie zapłacili nic spadkobiercom za mordy na Wołyniu....zawsze tak duża liczba emigrantów złe się kończy...to kwestia czasu
ponad 1 rok temu / Realista
 
@ ollek Możesz mieć historię jako Łemek, osoba określonego pochodzenia etnicznego. Historii Ukrainy jako państwa czy narodu nie ma do końca XIX wieku. Nie zamierzam przedstawiać historii Łemków, bo nie o tym mówiłam. Chodziło o historię Ukraińców, narodowości kt. powstała w XIX wieku o ile będziemy ich traktować jako odrębny naród.
ponad 1 rok temu / Anaja
 
Czy napiszecie cos o nowym sposobie rozdzielaniu tzw. uchodźców? Właśnie Francja ogłosiła, że 14 państw się zgodziło, ale ujawnili tylko 8.
ponad 1 rok temu / kjh
 
@Anaja Do Twojej informacji nie jestem Ukraińcem,a Łemkiem z pochodzenia. Dlatego też o tym wspomniałem. "Odgrzewane kotlety"? A może po prostu nie masz żadnych argumentów? Bo ja mam, mam historię, więc jeśli chcesz coś napisać, dwa razy się zastanów. O Ukraińcach wspomniałem,bo o nich mowa w artykule. Prawdziwej historii? No proszę, to są dwie historie? Przedstaw zatem tą prawdziwą.
ponad 1 rok temu / ollek
 
@ ollek. No, widzę uderz w stół Ukrainiec się odezwie. Nawet nie chce mi się odnosić do twoich "odgrzewanych kotletów", które podajecie za najczystszą prawdę. Życzę odwagi i determinacji w poznawaniu prawdziwej historii, a potem możemy dyskutować, bo w tej chwili to ręce opadają jak się czyta taki komentarz.
ponad 1 rok temu / Anaja
 
@Klf Wiesz człowieku co to w ogóle jest jakakolwiek nacjonalizacja? Ukraińcy nie ukrainizują Polski w żaden sposób. @morka Wypominanie Ukraińcom Wołynia jest farsą, tym bardziej,że Polacy w czasie oraz po drugiej wojnie światowej też pokazali swoje ciemne strony, wystarczy wspomnieć o akcji "Wisła" i wywiezienie tysięcy Łemków na zachód Polski,oraz o tym co zrobiły oddziały Józefa Zadzierskiego w Piskorowicach, czy ludzie Burego. W jego oddziale byli na przykład ludzie osadzeni w więzieniu. Ale wy o tym z premedytacją zapominacie, nie chcecie o tym wspominać. A jesteście to winni tym,którzy zginęli. Świadczy o tym postawa IPN,który umarza śledztwa prowadzone przeciwko właśnie tym ludziom. Należy pamiętać o tym co się stało, ale nie można żyć przeszłością i na pewno nie należy obarczać winą całego narodu w UPA było około 30 tysięcy ludzi. Więcej rozsądku ludzie.
ponad 1 rok temu / ollek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.