DZIŚ JEST:   22   MARCA   2019 r.

Św. Zachariasza, papieża
Bł. Baldwina z Boucle
 
 
 
 

Rosja daje azyl „białej mniejszości” z RPA prześladowanej przez „odwrócony apartheid”

Rosja daje azyl „białej mniejszości” z RPA prześladowanej przez „odwrócony apartheid”
fot. Reuters/Siphiwe Sibeko/File Photo/FORUM
#RPA    #PRZEŚLADOWANIA    #ROSJA    #AZYL    #AFRYKA    #APERTHEID    #BIAŁA MNIEJSZOŚĆ    #EUROPA    #EMIGRACJA

Liczba śmiertelnych ofiar prześladowań białej ludności w Republice Południowej Afryki szacowana jest na 3-4 tys. osób. Nic więc dziwnego, że w ostatniej dekadzie ten południowoafrykański kraj opuściło już ponad milion potomków osadników z Europy. Część z planujących ucieczkę z RPA szuka miejsca dla siebie i swoich rodzin w Rosji, gdzie cena ziemi nie jest tak wysoka jak w zachodniej Europie.

 

Rządzący wcześniej Południową Afryką afrykanerzy, potomkowie białych osadników, pochodzili głównie z zachodniej Europy i byli mocno przywiązani do wartości chrześcijańskich. Obalenie apartheidu otwarło drogę do rewolucyjnych zmian w prawie, nieakceptowalnych przez osoby wyznające tradycyjne wartości. W RPA od 2006 roku legalne stało się zawieranie związków między osobami tej samej płci, a homo- oraz biseksualiści nie są wykluczani ze służby wojskowej. Równocześnie, tracąc władzę, biali osadnicy stali się obiektami ataków i aktów przemocy. Ich skala osiągnęła taki poziom, że zaczęto używać określenia „odwróconego apartheidu”.

 

W latach 1998 – 2016 ofiarami śmiertelnymi aktów przemocy skierowanych przeciw białym mieszkańcom RPA stało się prawie 1200 farmerów, ok. 500 członków ich rodzin oraz blisko 150 robotników rolnych, pracujących u afrykanerskich farmerów. Biali uważają, że fala przemocy ma ciche przyzwolenie w najwyższych sferach władzy, włącznie z sprawującym do maja tego roku funkcję prezydenta Jacobem Gedleyihlekisa Zumą.

 

Obawiając się o życie swoje i swoich rodzin, a także spodziewając się przeprowadzenia prędzej lub później akcji pozbawienia białych Afrykanerów farm i majątków, potomkowie europejskich osadników szukają sposobu przetrwania i odnalezienia swojego zakątka na ziemi. Szacuje się, że do szybkiego wyjazdu z RPA gotowych jest ok. 15 tys. Burów, czyli białych obywateli RPA. Jak podają rosyjskiej media, do południowej Rosji przybywają na rekonesans biali mieszkańcy RPA w poszukiwaniu terenów, gdzie mogliby się przeprowadzić. Na początku lipca mała grupa przybyła do kraju stawropolskiego, oceniając szanse przeniesienia się na północny Kaukaz. Według portalu „Eto Kawkaz”, na południe Rosji myśli już przenieść się 20 – 30 rodzin z RPA. Poza regionem północnokaukaskim rozważają oni warianty osiedlenia się w kraju krasnodarskim, obwodzie rostowskim lub na Krymie.

 

Źródła: „Eto Kawkaz”, „Wzgliad”

PK


DATA: 2018-07-12 08:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niesłusznie. "Apartheid" to segregacja. Mordowanie się w tym nie zawiera. Duża różnica
8 miesięcy temu / kskiba19
 
W dawnej Polsce holenderscy mennonici, jako uciskana mniejszość wyznaniowa (ale zarazem współziomkowie osadników burskich), osiedlili się na polskich Żuławach. Holendrami, spoza społeczności mennonickiej, byli także wybitni oficerowie polskiej marynarki wojennej (z epoki Zygmunta III Wazy) - Arend Dickmann oraz Ellert i Wilhelm Appelmannowie. Może warto o tym pamiętać? :)
8 miesięcy temu / Karol
 
Siłę gospodarczą RPA zbudowali biali osadnicy. Zanim tam się osiedlili RPA był krajem biednym i zacofanym. Jeśli osadnicy się wyprowadzą to gospodarka RPA się załamie. Taki sam scenariusz był w sąsiadującym Zimbabwe. Do czasu kiedy biali osadnicy się tam nie pojawili w Zimbabwe panował głód i zapaść gospodarcza. Po latach rządów białych Zimbabwe stało się jednym z największych producentów i eksporterów żywności w regionie. Kiedy władze się zmieniły biali osadnicy byli napiętnowani i prześladowani a ich wielkoobszarowe farmy zostały im bezprawnie odebrane i rozparcelowane pomiędzy murzyńskich rolników. Po pewnym czasie Zimbabwe z eksportera żywności stało się na powrót importerem a kraj zaczął podupadać gospodarczo. Teraz władze starają się namówić wypędzonych wcześniej białych osadników do powrotu ponieważ sytuacja gospodarcza kraju jest coraz gorsza. Warto nadmienić że biali afrykanerzy w RPA byli i są mordowani w bestialski sposób. Podobnie jak nasi na Wołyniu
8 miesięcy temu / Głosuję na Ruch Narodowy
 
A my za to wspomagamy Ukraine- bo oni nam tyle dobra uczynili.
8 miesięcy temu / Ewa
 
Dziękuje za informacje na ten temat bo wiekszośc mediów w Polsce przemilczy ten fakt. Przemilczy ze względu na polityczne niuanse i rusofobie. Przemilcza sie też fakt że dzięki interwencji wojsk rosyjskich chrześcijanie obrzadku wschodniego moga powracać do swoich domostw i odbudowywać swoje życie w Syrii. To istotne bowiem zalewani jesteśmy często obrazkami z tamtego regionu i fotkami uchodżców a nic nawet reportazy sie nie pokazuje że Syryjczycy ciesza się z wyzwolenia ich spod rządów "rebeliantów".
8 miesięcy temu / lolas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.